18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Coraz więcej dzieci odbiera się rodzicom na Pomorzu. To efekt "syndromu puckiego"

Ewelina Oleksy
Janusz Wójtowicz/archiwum polskapresse
Coraz więcej dzieci trafia do domów dziecka, coraz więcej dzieci jest odbieranych lub porzucanych przez rodziców. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku nie ukrywa, że tutejsze placówki opiekuńczo-wychowawcze pękają w szwach.

Zdaniem miejskich urzędników, to nie przypadek, a efekt tego, co w drugiej połowie ubiegłego roku wydarzyło się w Pucku.

W pierwszym półroczu 2012 r. do rodzinnej pieczy zastępczej trafiło w Gdańsku 56 dzieci. W drugim półroczu, a więc już po nagłośnieniu sprawy z Pucka, aż 76 dzieci, a tylko w pierwszej połowie tego roku bez opieki biologicznych rodziców zostało 67 maluchów.

- To paradoksalnie dobry efekt wzmożonej czujności służb i aktywności społecznej. Po dramacie w Pucku ludzie bardziej zaczęli zwracać uwagę na to, co dzieje się za ścianą - wskazuje radna Beata Dunajewska, szefowa Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia.

- Mimo to, że jest wielu asystentów rodziny w systemie pomocy i wielu pracowników, to dzieci nam przybywa. Dzieje się tak dlatego, bo "syndrom po-pucki" spowodował uwrażliwienie policjantów, sądów, prokuratorów, służb medycznych. Na przykład jest interwencja policji, policja zabiera dzieci, jeśli rodzina była pod wpływem alkoholu albo zagrożenie molestowania czy innej przemocy, natychmiast zawiadamia sąd, sąd ustnie wyraża postanowienie i przywożą dzieci do placówki, a my natychmiast musimy się tymi dziećmi zaopiekować - tłumaczyła na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Spraw Społecznych Janina Liedtke-Jarema, szefowa MOPR.

Dzieci porzucone czy odebrane, z różnych przyczyn, rodzicom biologicznym MOPR w pierwszej kolejności stara się umieszczać w rodzinach zastępczych, w ostateczności w placówkach opiekuńczych, które i tak są pełne. Urzędnicy mają już pomysł na bardziej kompleksowe wsparcie trudnych rodzin...

Jaki? Czytaj WIĘCEJ na ten temat w papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 25 września br., gdzie znajduje się pełna wersja artykułu.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie