Spis treści
Rodzicie, dzieci i sieć pod lupą Google
W jaki sposób dzieci korzystają z internetu i z jakimi problemami mierzą się ich rodzice? Na tak postawione pytania postanowili odpowiedzieć eksperci z Qualtrics, którzy wraz z Google przeprowadzili badania wśród 4500 rodziców z 17 krajów – między innymi z Polski.
Specjaliści przeanalizowali odpowiedzi rodziców i zdecydowana większość z nich, bo aż 80%, jest przekonana, że dziecko zwróci się o pomoc, jeśli napotka problemy online. 74% ankietowanych rodziców deklaruje, że rozmawiało ze swoją pociechą na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się w sieci.
Jednocześnie 1/3 rodziców przyznaje, że nie jest pewna, czy dziecko posiada wszystkie niezbędne informacje, jak omijać niebezpieczeństwa czyhające na nie w internecie i jak reagować, jeśli je napotka.

Rozmowa o bezpieczeństwie w sieci? Zdecydowanie za późno
Z ankiet wynika, że pierwszą poważną rozmowę na ten temat rodzice przeprowadzają z dziećmi, gdy te mają już 13 lat. Tymczasem większość dzieci dostaje pierwszy smartfon w okolicach 10. urodzin. W niektórych krajach własnym telefonem i dostępem do internetu cieszą się już 8-latki.
Te kilka lat, które dzielą postawienie pierwszych kroków w sieci od poważnej rozmowy z dzieckiem, to spory problem – zauważają eksperci.
- Może być to powodem, dla którego dzisiejsze dzieci gubią się w cyfrowo-analogowym świecie, choć nam wydaje się często, że to pokolenie „digital native”, doskonale radzące sobie w świecie technologii. Ale to nieprawda - podkreśla Agata Łuczyńska, prezes Fundacji Szkoła z Klasą.
Jak oswoić cyfrowy świat dzieci i rodziców?
Fundacja Szkoła z Klasą od kilku lat prowadzi i koordynuje program „Asy Internetu” w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej.