Coraz łatwiej zdobyć pracę

  Coraz łatwiej zdobyć pracę

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Pomorskiem zmniejsza się zagrożenie utraty zajęcia, a łatwiej niż gdzie indziej w kraju można pracę znaleźć. Na koniec lipca br. stopa bezrobocia w naszym województwie wyniosła 8,6 procent (średnia w kraju: 9,4 proc.).
  Największy spadek bezrobocia wystąpił w powiatach, w których jest ono najbardziej dokuczliwe: w słupskim, starogardzkim i nowodworskim - wszędzie tam liczba osób bez zajęcia zmalała o ponad 7 procent.

  Na koniec lipca zarejestrowane byłe w Pomorskiem 68 162 osoby bez pracy - wynika z informacji, przekazanych nam przez Agnieszkę Karcz z Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
  Miesiąc wcześniej wynosiła ona 70 418 osób. W Pomorskiem na koniec lipca odnotowano też - w Sopocie - najniższą stopę bezrobocia w Polsce: 1,5 procent. Dla porównania: w powiecie poznańskim i Poznaniu wyniosła ona 1,7 prcent. Na trzecim miejscu jest Gdynia, gdzie wskaźnik ten osiągnął 1,8 procent.

  Niestety, w Pomorskiem jest sporo bezrobotnych kobiet. Na koniec lipca było ich aż 44 606. W stosunku do czerwca 2008 r. stwierdzono spadek o 1 451 osób, tj. o 3,2 procent, ale liczba bezrobotnych mężczyzn zmniejszyła się o 805 osób, tj. 3,3 procent). Odsetek bezrobotnych kobiet powyżej 70 procent występował na koniec lipca w powiecie sztumskim (73,1), wejherowskim (72,6) oraz w Gdyni (70,3).

  Nie obyło się bez zapowiedzi masowych zwolnień z pracy i dokonywania takich redukcji zatrudnienia. W lipcu 2008 r. zgłoszenia zwolnień (powyżej 20 osób) z przyczyn dotyczących zakładu pracy dokonały: Samodzielny Publiczny ZOZ Gdańskie Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie (pow. kartuski) - 39 osób; P.P.H.U. Import-Export "Doro" w Malborku - 85 osób.

  Zwolnienia (powyżej 20 osób) z przyczyn dotyczących zakładów, nastąpiły w Samodzielnym Publicznym ZOZ Gdańskie Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie (pow. kartuski) - 26 osób, w P.P.H.U. Import-Export "Doro" w Malborku - 85 osób, a także w MGJ sp. z o.o. Leśniewo (pow. pucki) - 21 osób.

  W lipcu 2008 r. zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego 11 866 osób bezrobotnych, tj. o 1 799 osób (o 17,9 procent) więcej niż miesiąc wcześniej. Wyniknęło to ze wzrostu rejestrujących się po raz kolejny (o 1 662 osoby, tj. o 20,9 procent) - powracających do tego stanu po szkoleniu i po pracach społecznie użytecznych. Z ewidencji bezrobotnych skreślono 14 122 osoby, tj. o 632 osoby (o 4,7 procent) więcej niż w miesiącu poprzednim. Dokonano tego głównie z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo