Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - wtorek, 7 kwietnia 2009 r.

Redakcja
"My Fair Lady" to zabawna komedia, pełna niezapomnianych przebojów
"My Fair Lady" to zabawna komedia, pełna niezapomnianych przebojów Karina Wojtecka
Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Kwiaciarka na salonach

19.00
Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
Bilety: 37-85 zł

Od weekendu na scenie Teatru Muzycznego króluje przebojowy musical "My Fair Lady". Opowiada on o ekscentrycznym językoznawcy Higginsie, który postanawia z krzykliwej kwiaciarki Elizy zrobić damę z wyższych sfer. Libretto oparte jest na komedii "Pigmalion", którą Bernard Shaw napisał w 1912 roku. Tytuł ten odwołuje się do greckiego mitu o cypryjskim królu rzeźbiarzu Pigmalionie, który stworzył tak piękny posąg kobiecy, iż się w nim zakochał. "Pigmalion" Shawa od debiutu scenicznego budził zainteresowanie. Nawet filmowiec Gabriel Pascal zwrócił się do autora o zezwolenie na opracowanie muzyczne jego sztuki. Ale nie uzyskał zgody. Pascal do pomysłu stworzenia musicalu wrócił po śmierci Shawa i dostał zgodę spadkobierców na muzyczną adaptację. Premiera "My Fair Lady" odbyła się 15 marca 1956 roku na Broadwayu i stała się wielkim sukcesem. W Gdyni znakomity musical zobaczymy w reżyserii dyrektora Macieja Korwina, który niedawno zmierzył się z "My Fair Lady" w bydgoskiej Operze Nova.

Dla dzieci

10.00
Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
Bilety: 12 zł

Każdy zna bajkę o Czerwonym Kapturku, chociaż nie każdy zna jej pisaną wierszem wersję, autorstwa Jana Brzechwy. Opowieść o złym wilku i małej dziewczynce obejrzeć można na scenie Miniatury, właśnie w wersji Jana Brzechwy. Lalkowe przedstawienie zrealizowane zostało w formie barwnego musicalu. Spektakl wyreżyserował Waldemar Wolański, który napisał także, na użytek przedstawienia, 26 piosenek.

Combichrist

20.00
Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
Bilety: 55 zł

Na ten koncert czekało bardzo wielu trójmiejskich fa-nów techno, muzyki gotyckiej i industrialnej. Wieczór z międzynarodową formacją Combichrist, kierowaną przez Norwega Andy'ego LaPleguę, będzie spotkaniem z przedstawicielami czołówki elektronicznego industrialu. LaPlegua zdobył rozgłos, prowadząc futurepopową grupę Icon of Coil. Tamten projekt istnieje nadal, ale Andy ostatnio skupił się na działalności w Combichrist. Oba zespoły są szczególnie popularne na będącym europejskim zagłębiem industrialu rynku niemieckim, gdzie obu udało się zdobyć pierwsze miejsca na alternatywnych listach przebojów.

Gracz

20.00
Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
Bilety: 25 i 30 zł

Monodram "Gracz" po kilku miesiącach wraca na scenę Teatru Miejskiego. Spektakl swoją premierę miał w toruńskim Teatrze im. Wiliama Horzycy. Wyreżyserował go Andrzej Bubień, znany w Trójmieście dzięki świetnej adaptacji "Braci Karamazow" Dostojewskiego. Aleksego Iwanowicza, bohatera spektaklu, gra Filip Frączak. Mo-nodram zdobył główną nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Kameralnych Spektakli w Sankt Petersburgu. Fiodor Dostojewski sam był nałogowym hazardzistą. "Gracza" napisał, aby odzyskać zastawione u wydawcy prawa do swoich książek. Pieniądze stracił przy stole do gry w modnych niemieckich miastach. Powieściowy Ruletenburg to w dużym stopniu zapis jego obserwacji.

DKF Kurort

20.30
Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
Karnety: 15-30 zł (2-6 seansów)

Filmem "Dzikie pszczoły" Bohdana Slámy DKF Kurort zainauguruje nowy cykl filmowy - "Dyskretny urok prowincji". Osławiona konwencja czeskiego filmu, mimo upadku komunizmu nie tyko nie gaśnie, lecz oto żywi się całkiem nowymi przejawami społecznej rzeczywistości. Czescy filmowcy, tak jak Sláma, tropią w dawnym dobrym stylu niemożność wydobycia się ludzi z marazmu, którym przesiąknęli w pop-rzedniej epoce. W wiosce na północnych Morawach, z dala od wielkiego świata, nic się nie dzieje. Panuje tu prawie całkowite bezrobocie, nuda i błogi spokój taki, że z lasu dochodzi odgłos brzęczenia roju pszczół. Wieśniacy popijają zieloną gorzałkę kupowaną "na krechę". Lokalny czaruś pląsa w gospodzie i wozi na motorowerze lokalną piękność, do której cholewy usiłuje smolić nieśmiały leśnik Kaja... Kiedy jednak do wioski powraca zaradny braciszek Kaji, życie nabiera rumieńców, chociaż po zabawie u strażaków, następnego ranka nic nie będzie już ta-kie, jak dawniej...

Historie

18.00
Gdańsk, GGF, Grobla I 3/5
Bilety: 1 i 2 zł

W Gdańskiej Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Historie". Anastasia Cazabone, młoda amerykańska fotografka, w prezentowanym cyklu odnosi się do dzieciństwa i wpływu baśni na kształtowanie się osobowości. W starannie zaaranżowanych kadrach opowiada o braku i utracie niewinności poprzez społeczne, historyczne obciążenia. Ukazuje uniwersalny dla obu płci problem metamorfozy psychicznej i fizycznej dojrzewania pod presją. Wys-tawę będzie można podziwiać do 3 maja, od wtorku do niedzieli w godz.11.00-17.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki