Codziennik kulturalny - wtorek, 31 marca 2009 r.

RedakcjaZaktualizowano 
Krzysztof Jabłoński
Krzysztof Jabłoński Hiroki Isurugi
Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Dwaj mistrzowie i młodzież

19.00
Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1
Bilety: 30-60 zł

W muzyce panuje ciągła wymiana pokoleń i dobrze, jeśli doświadczenie potrafi wymieniać się z młodością wszystkim, co ma najlepszego do zaoferowania. Z przypadkiem takiej współpracy będziemy mieli do czynienia, słuchając Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jerzego Semkowa. Maestro jest inicjatorem powstania i honorowym patronem zespołu działającego od trzech lat i złożonego z najbardziej utalentowanych młodych muzyków, absolwentów i studentów warszawskiej Akademii Muzycznej. Jego zainteresowania artystyczne obejmują zarówno wielką symfonikę - głównie klasyczną i romantyczną, jak i muzykę teatru operowego. Solistą będzie także mistrz, pianista Krzysztof Jabłoński (na zdjęciu), laureat III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie z 1985 roku. Usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i VII Symfonię C-dur Franza Schuberta, zwaną "Wielką".

Koncert Oleny Leonenko

20.00
Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
Bilety: 45 zł

W muzycznym spektaklu "Ech raz jeszcze raz... czyli taniec z pamięcią" pieśniarka i kompozytorka, dysponująca czterooktawowym głosem, Olena Leonenko powraca na podwórko swego dzieciństwa, w samym sercu Kijowa. Mieszkają tam Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Gruzini, rodziny mieszane. Toczy się codzienne życie. Nieustannie też z każdego okna słychać muzykę, tak różną, że w żadnym innym miejscu nie byłoby możliwe połączenie tylu muzycznych emocji, fantazji i tęsknot. W programie znalazły się rosyjskie romanse, podwórkowe tanga, ludowe piosenki ukraińskie, pieśni żydowskie. Wśród nich piosenki Okudżawy, Wysockiego, Leszczenki, Bernesa.Artystce towarzyszy zespół muzyczny w składzie: Marek Walawender (gitara, mandolina), Klaudiusz Baran/Rafał Grząka (akordeon) i Wojciech Zalewski (kontrabas).

Jam session

20.00
Gdańsk, Blue Time Jazz Club Restaurant, Kaprów 19 D
Wstęp wolny

Co tydzień w oliwskim Blue Time Clubie odbywa się jam session, które prowadzi perkusista Piotr Jankowski. Partnerują mu muzycy trójmiejskiego środowiska jazzowego. Dzisiejsza impreza zapowiada się wyjątkowo, bowiem wystąpią tacy uznani artyści, jak kontrabasista Piotr Lemańczyk, wibrafonista Dominik Bukowski i saksofonista Dariusz Herbasz.

Posprzątane

19.00
Gdańsk, Scena Kameralna, Boh. Monte Cassino 55/57
Bilety: 20 i 30 zł

Sztuka "Posprzątane" Sarah Ruhl jest nie tyle o depresji, ile o wychodzeniu z niej, o radości i tańcu, drobnych przyjemnościach, prawdziwej miłości i nieodpartym pożądaniu. Jest także próbą szukania antidotum na bałagan, chaos i śmierć. Na scenie dwie siostry, zamożne Amerykanki. Lane robi karierę jako lekarka, zaś jej siostra Virginia zajmuje się domem, a w sprzątaniu znajduje jedyne lekarstwo na depresję. W spektaklu reżyserowanym przez Giovanny'ego Castellanosa występują m.in. Krzysztof Gordon, Dorota Kolak, Anna Kociarz, Maria Mielnikow i Wanda Neumann.

DKF Kurort

20.30
Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
Bilety: 15 zł (2 projekcje)

Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort filmem "Bracia" zakończy cykl "Portret rodzinny". Przedstawiona w obrazie rodzina duńskiego żołnierza Michaela, który wyruszył na misję pokojową do Afganistanu, otrzymuje wiadomość, że Michael zginął tam w katastrofie. Jego brat Jannik, uważany przez najbliższych za czarną owcę, właśnie wyszedł z więzienia po nieudanym napadzie na bank. Proponuje on żonie Michaela oraz ich córkom opiekę. Po jakimś czasie okazuje się, że Michael przeżył, jednak - pojmany przez partyzantów - osadzony został w obozie, gdzie przeszedł istne piekło. Wraca do rodziny jako zupełnie inny człowiek. Ciążąca na nim tajemnica prowadzi niemal do tragedii... Autorką "Braci" - filmu nakręconego zgodnie z zasadami Dogmy - jest Susanne Bier, znana już z reżyserii "Otwartych serc".

Wiele hałasu o nic

19.00
Gdańsk, teatr Wybrzeże, św. Ducha 2
Bilety: 20 i 30 zł

Spektakl "Wiele hałasu o nic" to jedna z rzadziej granych na scenie komedii Williama Szekspira. Reżyser Adam Orzechowski tak mówi o spektaklu: - Wiele hałasu o nic - rzeczywiście o nic? Gdy mówimy o przyjaźni, miłości, śmierci w świecie wartości pozornych, w świecie permanentnej wojny, w świecie bez zasad i hierarchii. Gdzie wszyscy manipulują wszystkimi, zapominając o celu tej manipulacji, dla samej czystej, chociaż może wątpliwej przyjemności. Gdzie trwa nieustanna wojna nie o wielkie sprawy, nie o wartości i pryncypia, nie o wielkie pieniądze nawet, ale o małe, wątpliwe przyczółki, dające jednak władzę, choćby tylko nad drugim człowiekiem.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie