Codziennik kulturalny - wtorek, 21 października 2008 r.

  Codziennik kulturalny - wtorek, 21 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Zagra postrockowy Caspian


  20.00
  Sopot, klub Papryka, Grunwaldzka 11
  Bilety: 10 i 20 zł


  Już się wydawało, że brzmienia postrockowe są historią z niedalekiej przeszłości, mianowicie przełomu wieków, ale okazuje się, że ten gatunek przetrwał i obecnie wydaje drugą generację wykonawców. Z przedstawicielami tego pokolenia, zespołami Caspian i California Stories Uncovered, będzie można się spotkać w klubie Papryka.
  Nowe formacje, z zapałem dekonstruujące rockowe brzmienia, powstają na całym świecie, Caspian pochodzi bowiem ze wschodniego wybrzeża USA,a CSU z Tczewa. Formacja Caspian jest zaliczana do czołówki młodych amerykańskich kapel postrockowych, jego brzmienie jest zdominowane przez ścianę dźwięku produkowaną przez grające synchronicznie gitary. Uszy przy tej muzyce nie odpoczną ani przez chwilę, za to nie zabraknie działających na wyobraźnię klimatów. Tczewianie są, i słusznie, uznawani za jeden z najbardziej światowo brzmiących polskich zespołów. Oni również obywają się bez śpiewu, a w ich muzyce dominuje nastrój psychodelii.

  Festiwal horrorów


  19.00
  Gdańsk, Multikino, al. Zwycięstwa 14; Gdynia, Silver Screen, Waszyngtona 21
  Bilety: 20-59 zł


  Równocześnie w dwóch trójmiejskich kinach rozpocznie się Horror Festiwal. Te-goroczna, pięciodniowa edycja imprezy przedstawi najciekawsze osiągnięcia horroru ostatnich lat, niepokazywane dotąd w polskich kinach ani w dystrybucji DVD. W programie: "Pop Skull", "Zbrodnie czasu" (wt.), "Suspiria", "Matka płaczących" (śr.), "The Feeding", "Dying God" (czw.), "Czarodziej gore", "Piła V ", "The Best Of Horrorfestiwal.pl 2008" (pt.), "Mulberry Street", "Utkwiony" (sob.) Projekcje rozpoczynają się o g. 19.00, z wyjątkiem soboty - g. 22.00.

  Przeciąg Gitarowy


  19.00
  Słupsk, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica, Jana Pawła II 3
  Bilety: 35 zł


  Rozpoczynający się festiwal Przeciąg Gitarowy odbywa się już po raz piąty. Tegoroczna edycja potrwa aż pięć dni. W trakcie imprezy będzie można się spotkać z wieloma polskimi mistrzami gitary - od bluesmanów, przez muzyków rockowych, aż po eksperymentatorów. Podczas koncertu inauguracyjnego w filharmonii wystąpią Wojciech Waglewski oraz jego synowie, ukrywający się pod
  pseudonimami Fisz i Emade. Usłyszymy materiał z ich wspólnego albumu "Męska muzyka".

  Miasteczko G.


  19.00
  Gdańsk, teatr Wybrzeże, Targ Węglowy
  Bilety: 20-30 zł


  Akcja spektaklu "Miasteczko G.", na podstawie sztuki Michała Walczaka, rozgrywa się w portowym mieście nad Bałtykiem, kolebce Solidarności. W miasteczku dochodzi do morderstwa. Rozpoczyna się śledztwo. Główny bohater, Karol, zatrzymuje podejrzanych i zaczyna przesłuchanie. Problem w tym, że w kręgu podejrzeń jest jego własna rodzina... W sztuce roi się od wątków komediowych. Niczym w filmie Quentina Tarantino wy-darzenia nieustannie splatają się, tworząc swoistą pętlę czasu. Nie mniej interesujący okazuje się sposób, w jaki autor dotyka tematu historii. Wciąż bolesne wydarzenia z przeszłości budują przepaść między bohaterami. Trzy pokolenia Polaków okazują się sobie równie obce jak dzielące ich doświadczenia.

  Alfabet Sztuki


  18.00
  Słupsk, BGSW, Galeria Kameralna, Partyzantów 31a
  Wstęp wolny


  W ramach cyklu wykładów zebranych pod hasłem "Alfabet Sztuki" odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Warpechowskim, performerem, malarzem, poetą, scenografem, autorem licznych publikacji o teorii performance'u i sztuki współczesnej.

  Jutro Meksyk


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 15-25 zł (2-4 seanse)


  Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort wyświetli trzecią projekcję z cyklu "Sportowe życie". Będzie to film "Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, jeden z nielicznych rodzimych obrazów o tematyce sportowej. Opowiada on o cenie sportowego sukcesu na przykładzie wymagającego trenera i zakochanej w nim zawodniczki. Szkoleniowiec Paweł Jańczak (Zbigniew Cybulski) cynicznie wykorzystuje fascynację dziewczyny (Joanna Szczerbic), dążąc do realizacji własnych ambicji. Chęć osiągnięcia sukcesu przysłania mu wszystko, a przede wszystkim zawodników, których - zgodnie z ideą olimpizmu - ma nie tylko trenować, lecz również wychowywać.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo