Codziennik kulturalny - środa, 21 stycznia 2009 r.

  Codziennik kulturalny - środa, 21 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Filmowe Środy Palmowe


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Bohaterów Monte Cassino 55/57
  Bilety: 17 i 30 zł (2 i 5 projekcji)


  Sopocki Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello w ramach cyklu "Środy Palmowe" zaprasza dzisiaj na pokaz filmu Atoma Egoyana. Nakręcony w 1997 roku obraz "Słodkie jutro" to kolejne dzieło nagrodzonego na festiwalu w Cannes (wielka nagroda jury oraz nagroda krytyki).
  Mieszkańców kanadyjskiego miasteczka dotyka tragedia. Szkolny autobus wpada na oblodzonej jezdni w poślizg i stacza się z nasypu do rzeki. W wypadku ginie czternaścioro uczniów. Rodzice są bezradni. Przybyły ze stolicy prawnik (Ian Holm) próbuje nakłonić rodziców do wystąpienia o odszkodowanie. Niektórzy początkowo skłonni są pójść za jego radą. Rychło okazuje się jednak, że prawnik sam jest życiowym bankrutem, który nie radzi sobie z własnymi życiowymi problemami... Egoyan nie bez ironii przygląda się w swoich filmach pozornej skuteczności ekspertów różnego rodzaju. Uzmysławia też, że niełatwo o słodkie jutro tam, gdzie nie było słodkiego wczoraj.

  Dla dzieci


  10.00, 12.00
  Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
  Bilety: 12 zł


  Każdy zna bajkę o Czerwonym Kapturku, chociaż nie każdy zna jej pisaną wierszem wersję, autorstwa Jana Brzechwy. Opowieść o złym wilku i małej dziewczynce obejrzeć można na scenie teatru Miniatura, właśnie w wersji Jana Brzechwy. Lalkowe przedstawienie zrealizowane zostało w formie barwnego musicalu. Na dodatek bardzo dowcipnego, bo humor realizatorów i aktorów szczególnie chwalono w recenzjach tuż po premierze. Spektakl wyreżyserował Waldemar Wolański, który napisał także, na użytek przedstawienia, 26 piosenek. Autorem muzyki jest Bogdan Dowlasz.

  Z podróży do Peru


  19.00
  Sopot, kawiarnia Bursztynowa, molo
  Wstęp wolny


  W ramach spotkań multimedialnych "Bursztynowa Fregata" zaprezentowana zostanie trzecia i ostatnia część filmu Katarzyny Masin zatytułowanego "Archeologiczna podróż do Peru". Odcinek przedstawia najsłynniejsze starożytne miejsca Peru, takie jak znane na całym świecie Machu Picchu oraz mniej popularne, jak starożytne uzdrowisko święte źródła w Tambomachay. Podczas spotkania autorka pokaże i omówi zdjęcia oraz fragmenty filmów ze swoich zeszłorocznych wypraw do Kanady.

  Piękna i bestia


  11.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
  Bilety: 24-60 zł


  Musical "Piękna i bestia" to opowieść pełna magii i uroku, dowcipna, odkrywająca zakamarki ludzkiej natury. Gdyńska adaptacja baśni o pięknej córce kupca i bestii, w jaką za pychę zamieniła księcia zła czarownica, zachwyca wspaniałymi dekoracjami, efektami specjalnymi i laserową grą świateł. Kostiumy blisko pięćdziesięciu aktorów biorących udział w przedstawieniu są piękne i niezwykle skomplikowane. Jakże inaczej, gdy trzeba zagrać szafę, zegar lub świecznik. Spektakl został skrojony według broadwayowskiej zasady - dwie godzinne części z przerwą. Muzykę wykonuje dwudziestoosobowa orkiestra pod dyrekcją Dariusza Różankiewicza. Reżyseruje Maciej Korwin.

  Zatańcz tango


  19.00, 20.30
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 30-100 zł


  Tango argentyńskie jest zmysłowe i ekscytujące. Jest także świetną zabawą dla ludzi kochających życie i doskonałą formą ruchu dla wszystkich, bowiem uczy harmonii między muzyką i partnerem - tak twierdzą zwolennicy tego tańca. Wszyscy, którzy chcieliby zgłębić tajniki tanga, mogą wziąć udział w zajęciach dla osób początkujących i średnio zaawansowanych w Żaku, które poprowadzą uznani instruktorzy i propagatorzy tego tańca, Małgorzata Knopp i Jarosław Chojnacki.

  Szalone nożyczki


  19.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
  Bilety: 40 i 50 zł


  Sztuka Paula Portnera to kryminalna farsa, która toczy się w gdyńskim zakładzie fryzjerskim. Jeśli chcesz wiedzieć, kto zabił, zadecyduj sam - takie nietypowe zadanie mają widzowie spektaklu Teatru Muzycznego. Publiczność musi nie tylko wykazać się pamięcią i spostrzegawczością (proszona jest o pomoc w rekonstrukcji zdarzeń), ale i wybiera (głosując) zbrodniarza. W sztuce wyreżyserowanej przez Macieja Korwina występują m.in.: Magdalena Smuk, Iwona Konieczkowska-Jończyk i Paweł Bernaciak.

  O młodości


  19.00
  Gdańsk, scena Malarnia, Teatralna 2
  Bilety: 20 i 30 zł


  Spektakl "Słodki ptak młodości" to adaptacja dramatu Tennessee Williamsa. Chance Wayne, główny bohater przedstawienia reżyserowanego przez Grzegorza Wiśniewskiego, powraca do rodzinnego miasteczka po nieudanej próbie zrobienia kariery w Hollywood. Towarzyszy mu podstarzała gwiazda kina - Księżniczka Kosmonopolis. Chance stara się za wszelką cenę udawać przed sobą i przed innymi, że tak naprawdę upływający czas niczego nie zmienił ani w nim, ani w jego otoczeniu. Ale czy takie pragnienie nie jest pragnieniem niemożliwego? Jakub Roszkowski, dramaturg teatru Wybrzeże i autor przekładu, to pragnienie Wayne'a porównuje z odwiecznym ludzkim pragnieniem znalezienia eliksiru młodości.

  Kino oniryczne


  20.30
  Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 12 i 14 zł


  Trwa przegląd "Kino oniryczne", organizowany przez Dyskusyjny Klub Filmowy Żak. Dzisiaj wyświetlony zostanie słynny film Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem" z Bruno Ganzem i
  Peterem Falkiem w rolach głównych. Akcja rozgrywa się w powojennym Berlinie, po którym krążą dwa anioły. Jeden z nich zakochuje się w pięknej akrobatce...

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo