Codziennik kulturalny - środa, 15 kwietnia 2009 r.

RedakcjaZaktualizowano 
Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello zaprezentuje film "Podróż ze zwierzętami domowymi"
Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello zaprezentuje film "Podróż ze zwierzętami domowymi" Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Kamera jest kobietą

20.30
Sopot, kino Polonia, Bohaterów Monte Cassino 55/57
Karnety: 17 i 26 zł (2 i 5 projekcji)

Dyskusyjny Klub Filmowy Marcello w kinie Polonia zaprezentuje dzisiaj przedostatnią projekcję z cyklu pt. "Kobieta jest kamerą". O "Podróży ze zwierzętami domowymi" Wiery Storożewej mówi się od dwóch lat. Film kosi prestiżowe nagrody i podbija serca wymagającej publiczność. Podbija dzięki portretowi Natalii, głównej bohaterki. Jej egzystencja skłania do ważkich refleksji. Natalia (w tej roli Kseniya Kutepova) mieszka nieopodal torów kolejowych i co-dziennie doi krowę, a jej mąż sprzedaje mleko pasażerom z zatrzymujących się pociągów. Do ich małżeństwa doszło przypadkowo, lecz Natalia męża nie kocha, życia bez niego jednak sobie nie wyobraża. A gdy on dostaje zawału serca i umiera, Natalia jest wolna, teraz jednak musi decydować o swoim życiu samodzielnie. Sprzedaje cały dobytek, zabiera ze sobą swego psa, kozę i wyrusza w podróż w poszukiwaniu prawdziwej miłości...

Nowe Jeruzalem

9.00-16.00
Gdańsk, Pałac Opatów, Cystersów 18
Bilety: 6 i 10 zł

W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego trwa wystawa "Nowe Je-ruzalem" znakomitej polskiej fotografki Marty Deskur. Bo-haterami wystawy są ludzie ze środowiska artystycznego Krakowa, miasta - zdaniem artystki - mistycznej arkadii sztuk. Artyści i ludzie sztuki przedstawieni są jako Apostołowie i Cnoty Kardynalne. Ekspozycję można podziwiać do 30 maja, od wtorku do
piątku w godz. 9.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00.

Zadumany śmiech Czechów

18.00, 20.00
Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 10-14 zł

Praska FAMU należy do najsłynniejszych szkół filmowych na świecie. W Żaku można oglądać obecnie przegląd dzieł jej wybitnych absolwentów. Dziś dwa filmy z 2006 roku - "Szczęście", będące nadzieją europejskiego kina, Bohdana Slamy i "Ob-sługiwałem angielskiego króla" klasyka Jiriego Menzla. "Szczęście", nagrodzone pierwszą nagrodą festiwalu w San Sebastian, to gorzka komedia rozgrywająca się współcześnie na czeskiej prowincji. Pod powierzchnią pozornie beztroskiego, obficie podlewanego piwem, życia, czai się beznadzieja i dochodzi do prawdziwych dramatów. Slama znalazł własny sposób widzenia kraju, o którym wiemy pozornie wszystko. Z kolei Menzel w najnowszej w swej karierze adaptacji prozy Bohumila Hrabala przedstawia historię Czechosłowacji przez pryzmat losów sprytnego kelnera, który z nędzy dochodzi do fortuny i ponownie spada na dno.

Historie

11.00-17.00
Gdańsk, Gdańska Galeria Fotografii, Grobla I 3/5
Bilety: 1 i 2 zł

W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest wystawa zatytułowana "Historie". Anastasia Cazabone, młoda amerykańska fotografka, w prezentowanym cyklu odnosi się do dzieciństwa i wpływu baśni na kształtowanie się osobowości. W starannie zaaranżowanych kadrach opowiada o braku i utracie niewinności poprzez społeczne, historyczne obciążenia. Ukazuje uniwersalny dla obu płci problem metamorfozy psychicznej i fizycznej dojrzewania pod presją. Wystawę będzie można podziwiać do 3 maja, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-17.00.

Rusałka

20.20
Gdańsk, kino Helikon, Długa 57
Bilety: 10-14 zł

Bohaterka rosyjskiego dramatu "Rusałka" Anny Melikyan, wyświetlanegow Helikonie, Alisa, dorastała w domku przy plaży bez ojca. W wieku sześciu lat przestała mówić. W szkole specjalnej, do której trafiła, odkryła, że ma moc spełniania życzeń. Mając siedemnaście lat, przeprowadziła się z matką i babką do Moskwy. Nie czuła potrzeby, by komunikować się ze światem, do czasu, aż poznała starszego, bogatego, ale nieszczęśliwego Saszę. Mężczyzna wypełnił lukę po ojcu, stając się jednocześnie obiektem westchnień dojrzewającej dziewczyny. Alisa postanawia zmienić życie swojego księcia z bajki..

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie