Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Codziennik kulturalny - środa, 1 pażdziernika 2008 r.

  Codziennik kulturalny - środa, 1 pażdziernika 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na środę? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Jazzowy sekstet z Kanady


  21.15
  Gdynia, klub Pokład, al. Jana Pawła II 11
  Bilety: 60 zł


  Cykl koncertowy JaZzGdyni specjalizuje się w odkrywaniu nowych muzycznych przestrzeni i do tego typu pomysłów należy projekt "Quebec Jazz", który rozpoczyna się dzisiaj wieczorem koncertem zespołu Yves Leveille Sextet w klubie Pokład w Gdyni. Projekt składa się z czterech koncertów wybitnych jazzmanów z francuskojęzycznej prowincji Kanady, które potrwają do soboty.
  Prezentacja kanadyjskich muzyków odbywa się z okazji czterechsetnej rocznicy założenia miasta Quebec i promuje kulturę prowincji, której metropolią i główną sceną muzyczną jest obecnie Montreal.
  Pianista Yves Leveille (na zdjęciu) osiedlił się w Montrealu prawie ćwierć wieku temu i właśnie działalnością w tym mieście zasłużył sobie na renomę jednego z najwybitniejszych kanadyjskich kompozytorów jazzowych. Laveille lubi współpracować z dużymi składami, nawet symfonicznymi. Tym razem wystąpi na czele sekstetu z rozbudowaną sekcją dętą - saksofon tenorowy i sopranowy oraz trąbka.

  Zaśpiewa chór politechniki


  18.45
  Gdynia, kościół św. Stanisława Kostki, Tatrzańska 35
  Wstęp wolny


  W ramach cyklu "Cantemus Omnes", który będzie odbywać się w Gdyni do listopada, w kościele ojców jezuitów wystąpi jeden z najbardziej renomowanych zespołów wokalnych w kraju, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza. Chór z wielką tradycją, datującą się od 1965 roku, utytułowany, występujący na kilku kontynentach. Obecny dyrygent kieruje zespołem od 16 lat i wyspecjalizował go w wykonaniach muzyki oratoryjno-kantatowej. W repertuarze gdyńskiego koncertu znajdzie się głównie muzyka cerkiewna.

  Zatańcz tango argentyńskie


  19.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 30-75 zł


  W klubie Żak prowadzone są lekcje tanga argentyńskiego. Zajęcia dla grupy początkującej, ale kontynuującej naukę, odbywać się będą w środy, w g. 19.00-20.30, dla grupy średnio zaawansowanej - w środy, w g. 20.30-22.00, natomiast grupa z nowego naboru uczyć się będzie w czwartki, w g. 19.00- 20.30. Kurs zmysłowego i ekscytującego tanga poprowadzą uznani instruktorzy i propagatorzy tego tańca, Małgorzata Knopp i Jarosław Chojnacki.

  Zwyczajne szaleństwa


  19.00
  Gdańsk, teatr Wybrzeże, Targ Węglowy
  Bilety: 20-30 zł


  Spektakl "Zwyczajne szaleństwa" powstał na podstawie sztuki autorstwa znanego czeskiego reżysera, Petra Zelenki. Każdy z bohaterów tego komediodramatu jest groteskowy, ale gdy mu się bliżej przyjrzeć, okazuje się postacią tragiczną, zagubioną w chaotycznym świecie niespełnionych pragnień. Przedstawienie to historie ludzi szalonych, ale takim rodzajem szaleństwa, z którym stykamy się na co dzień i któremu trudno się dziwić, a nawet więcej z którego możemy się pośmiać. Występują m.in. Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Dorota Kolak, Michał Kowalski, Mirosław Krawczyk.

  Francesco


  19.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
  Bilety: 24-60 zł


  Przedstawieniem "Francesco" gdyński Teatr Muzyczny po wakacjach wznawia swoją działalność. Tematem spektaklu jest postać świętego Franciszka z Asyżu. Scenariusz (w całości śpiewany) opowiada o życiu świętego. Jednak narracja jest tak poprowadzona, by głównym tematem była opowieść o człowieku i sensie jego istnienia... Beztroski młody człowiek zaczyna poszukiwać zasad wyższego porządku. Znajduje naśladowców, zyskuje aprobatę władz kościelnych, w końcu musi się zmierzyć ze zwątpieniem własnym i współbraci. To również opowieść o miłości Francesca do świętej Klary i Beatrice. Miłości niespełnionej, pozostającej w sferze pragnień, domysłów i niedomówień... Dla współczesnego odbiorcy, uwikłanego w brutalną codzienność wypełnioną walką o godne życie, pos-tawa świętego Franciszka może być kluczem do zaskakujących przemyśleń... Reżyseruje Wojciech Kościelniak. Występują m.in. Dorota Białkowska, Andrzej Śledź, Łukasz Dziedzic, Grażyna Drejska, Ewa Gierlińska, Magdalena Smuk.

  W rytmach reggae


  21.00
  Sopot, klub Stary Rower, Piłsudskiego 15
  Wstęp wolny


  Brzmienia z gatunku roots reggae, dancehall, ragga, jungle oraz funk będą motywem przewodnim imprezy w Starym Rowerze. Gospodarzem wieczoru będzie Tomasz Lipski. Artysta, znany także jako Ras Lipi Man, to jeden z najciekawszych rastamańskich DJ-ów w Trójmieście. Ten muzyk i poeta (wydał dwa tomiki wierszy) od wielu lat ściśle współpracuje także z dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Larrym Ugwu, tworząc etniczny zespół Ikenga Drummers.
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo