Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 20-21 grudnia 2008...

  Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 20-21 grudnia 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Dziadek do orzechów


  sobota g. 19.00, niedziela, g. 17.00
  Gdańsk, Państwowa Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15
  Bilety: 20-60 zł.


  Tradycyjnie w okresie świątecznym na scenę Opery Bałtyckiej powraca "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Będzie to jednak zupełnie inny spektakl niż ten, do którego przyzwyczajona jest trójmiejska publiczność. Wystawiony zostanie bowiem we współczesnej aranżacji.
  Reżyseria i choreografia jest dziełem znakomitego i cenionego niemieckiego choreografa i tancerza Hansa Henninga Paara. "Dziadek do orzechów" jest trzecim i ostatnim baletem Piotra Czajkowskiego. Kompozytor napisał go na zamówienie dyrektora petersburskiego Teatru Maryjskiego Iwana Wsiewołożskiego. Założeniem było barwne widowisko, które nie miało wzruszać głębią treści ale cieszyć oko przebogatymi dekoracjami, barwnymi kostiumami, tańcami solowymi i zbiorowymi na zmianę. "Dziadek do orzechów" zyskał rozgłos na całym niemal świecie, bo jak żadne inne dzieło sztuki ciepło i pięknie opowiada o najpiękniejszym wieczorze w roku - pełnym czarów wieczorze Bożego Narodzenia.

  Pożegnanie z Antystressem


  sobota godz. 18.00
  Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
  Bilety: 10 zł.


  To będzie ostatnie takie spotkanie. Po kilku latach działalności Antystress żegna się z widownią podczas 26. edycji tej imprezy. Cykl comiesięcznych spotkań organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury miał na celu konsolidację środowiska twórczego, politycznego i biznesowego Trójmiasta. Na zakończenie przygotowano wieczór muzyczno-poetycki, który uczci pamięć wybitnego klarnecisty jazzowego, zmarłego niedawno Emila Kowalskiego. Podczas ostatniego Anty-stressu wystąpią: Tomasz Olszewski, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, poeta, kompozytor; wybitny akordeonista Marcin Krzyżanowski; zespół swingujący Take It Easy pod wodzą Przemka Dyakowskiego; Janusz Mackiewicz, jeden z najlepszych kontrabasistów w Polsce. Za dawkę poezji odpowiedzialny będzie Władysław Zaporowski.

  Rosyjskie filmy


  sobota godz. 16.00
  niedziela godz. 18.00
  Gdynia, Klub Filmowy, Waszyngtona 1
  Bilety: 10 zł (jeden film)


  W Klubie Filmowym dobiega końca przegląd replik tegorocznego Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Warszawą". Pomimo że w 2008 roku rosyjska kinematografia obchodzi jubileusz 100-lecia swojego istnienia, impreza ta skupiła się głównie na produkcjach z ostatniego dziesięciolecia. W weekend zobaczymy pięć ostatnich replik, czyli filmy: "Spadkobiercy Cara", "Okrucieństwo", "Ironia Losu albo szczęśliwego Nowego Roku", "Podróż ze zwierzętami domowymi" i "Pełen oddech". Godziny projekcji poniżej.

  Kolędy na jazzowo


  sobota godz. 18.00
  Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1
  niedziela godz. 19.00
  Gdynia, Bohema Jazz Club, Waszyngtona 21
  Wstęp wolny.


  Trójka znakomitych artystów jazzowych postanowiła na nowo odkryć najpiękniejsze polskie kolędy, wzbogacając je o nową harmonię i rytm. Wokalistka Krystyna Stańko, wibrafonista Dominik Bukowski i kontrabasista Piotr Lemańczyk proponują nowe, często zaskakujące spojrzenie na tak znane i osłuchane już pastorałki, jak "Jezus malusieńki", "Mizerną cichą" czy "Gdy się Chrystus rodzi". Te kolędy jazzowe muzycy zaprezentują w weekend w Gdańsku i Gdyni.

  Wybrzeżakowe bombki


  sob.-niedz. godz. 19.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 10-40 zł.


  Komedia dobra rzecz, a do-bry nastrój może nam się przydać jako jedyny ratunek podczas stresującej, świątecznej bieganiny. W Żaku podczas imprezy "Wybrzeżakowe bombki śmiechu" będzie okazja doładować akumulatory, zanim bożonarodzeniowe szaleństwo zawładnie nami na dobre. Zobaczymy dwa spektakle. "Swing" (sob.-niedz. g. 19.00) to autorskie dzieło znanego z kabaretu Limo Abelarda Gizy, który sztukę napisał i wyreżyserował. Natomiast "W Gorącej Wodzie Kompani Szoł" (sob. g. 21.00) to występ grupy improwizatorów powołanej do życia przez Wojciecha Tremiszewskiego.

  Gwiazdka w Muzycznym


  niedziela godz. 15.00, 17.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, plac Grunwaldzki 1
  Bilety: 16 i 38 zł.


  Spektakl "Gwiazdka w Muzycznym" to wyjątkowy koncert świąteczny w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego, adeptów Studium Wokalno-Aktorskiego oraz dzieci z Teatru Junior. O sensie i tradycji świąt Bożego Narodzenia artyści zaśpiewają na wesoło i na smutno, refleksyjnie i z nadzieją... Usłyszymy klasyczne kolędy, m.in.: "Wśród nocnej ciszy", "Anioł pasterzom mówił", "Bóg się rodzi", pieśni gospel - "Joyful - Źródło życia", "My God can do everything - Mój Bóg może uczynić wszystko" oraz inne przeboje o świętach i nie tylko (m.in. "Do they know it's Christmas at all", "Let it be", "We are the World").

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo