Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - sobota, niedziela, 13-14 września 2008 r.

Grażyna Antoniewicz, Tomasz Rozwadowski, Anita Białous
Jedna z prac Kiejstuta Bereźnickiego
Jedna z prac Kiejstuta Bereźnickiego Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Finisaż wystawy Kiejstuta Bereźnickiego

Niedziela, 17.00
Gdańsk, Pałac Opatów, Gdańsk, Cystersów 18
Bilety: 6-9 zł

Kiejstut Bereźnicki - malarz spraw ostatecznych, czasu minionego lub tego, który za chwilę upłynie i nieuchronnie przyjdzie zaliczyć go do wieczności. W niedzielę odbędzie się finisaż jego wystawy pt. "Kiejstut Bereźnicki. Malarstwo, rysunek", którego głównym punktem będzie dyskusja o twórczości malarza (przy jego udziale). Poprowadzą ją prof. Kazimierz Nowosielski i dr Elżbieta Kal.
- Bereźnicki to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najciekawszych malarzy, nie tylko na Wybrzeżu, ale i w Europie - zapewnia Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy. Emanująca z obrazów aura tajemniczości, niedopowiedzenia prowokuje oglądających do poszukiwania znaczeń, może w zapisanych kartkach wmalowanych w obraz czy przedmiotach. W wystawie odnajdziemy wątki biblijne: Salome, opłakiwanie, podtrzymywanie. Są też karnawały, uczty, procesje i autoportrety. Na wielu obrazach odnajdujemy oblicze mistrza. Swoją twarz daje Chrystusowi w "Ukrzyżowaniu" czy "Złożeniu do grobu".

Czterysta batów

Sobota, niedziela 16.45
Gdańsk, kino Helikon, Długa 57
Bilety: 10-14 zł

Przez dwa dni w gdańskim kinie Helikon można obejrzeć debiutancki i najbardziej osobisty film Francois Truffaut - "Czterysta batów" z 1959 roku. Bohaterem nagrodzonego w Cannes filmowego manifestu Nowej Fali jest Antoine Doinel - niesforny nastolatek, który nie zaznając rodzicielskiej miłości, schodzi na złą drogę. Autobiograficzna historia została opowiedziana w sposób prosty, niemal brutalny, w kinie do tej pory niespotykany. Co ważniejsze, do postaci Antoine'a Truffaut powracał jeszcze czterokrotnie w filmach realizowanych w ciągu dwudziestu lat.

Zagra Amelia Ray

Sobota 20.00
Gdańsk, Cafe Delfin, Opata Rybińskiego 1
Bilety: 10 zł

Amerykańska wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka Amelia Ray za-gra w Oliwie. Pochodząca z Kalifornii artystka jest obecna na koncertowych estradach od bez mała dwudziestu lat. Jej muzyka stanowi oryginalną miksturę wielu gatunków. W swoich kompozycjach łączy wpływy rocka, jazzu, country, gospel, popu i bluesa, oczywiście w zmiennych proporcjach. Sama określa swoją twórczość mianem rock & soul.

Jak w zwierciadle

Niedziela, 12.00
Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
Wstęp wolny

Ogólnopolskiego Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort wyświetli film "Jak w zwierciadle" Bergmana. Bohaterka obrazu, Karin, to młoda ko-bieta cierpiąca na schizofrenię. Razem z mężem, bratem i ojcem wybiera się na kilka dni na małą skalistą wysepkę. Tam jej choroba gwałtownie się nasila, a każdy z towarzyszących jej mężczyzn na swój sposób musi poradzić sobie z tą sytuacją. Film, nagrodzony w 1962 roku Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego, Ingmar Bergman określił jako swoje najbardziej osobiste dzieło. Atmosferę obrazu, z jego symboliką i metaforyką, znakomicie podkreślają doskonałe zdjęcia Svena Nykvista, stałego współpracownika szwedzkiego reżysera.

Dwaj pianiści jednego nazwiska

Niedziela, 20.30
Starogard Gdańsk, kościół św. Katarzyny, rynek
Wstęp wolny

Melomani na Pomorzu doskonale znają nazwisko Kułakowski. Miłośnicy muzyki poważnej cenią pianistę Bogdana, obecnego rektora gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku, a fani jazzu pianistę Leszka, muzyka, kompozytora, twórcę festiwalu imienia Krzysztofa Komedy w Słupsku. W Staro-gardzie wystąpią razem jako duet fortepianowy, a w takim charakterze jeszcze nie objawiali się publiczności. Koncert jest jednym z wydarzeń artystycznych z okazji pięciolecia istnienia starogardzkiego Jazz Fan Clubu. W repertuarze znajdą się kompozycje z muzyki klasycznej w jazzowym opracowaniu i standardy jazzowe

Okno na Świat

Niedziela, 21.00
Gdańsk, klub Parlament, św. Ducha 2 (finał festiwalu)
Wstęp wolny

Dobiega końca IV Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat". Przed nami jeszcze kilka wydarzeń tej imprezy, m.in. sobotnie koncerty na Targu Węglowym zespołów Aspen Grove, Beaker Folk of the Bronze Age, Systems DMC, The Little Hydes, The New Haze i California Sto-ries Uncovered (g. 16.00) czy Ijahmana Leviego ( g. 22), a także niedzielna Msza Floresyjska w gdańskim kościele św. Jana (g. 12.00). Kolejnym ważnym wydarzeniem ostatniego dnia będzie projekcja we wspomnianym kościele filmu Rona Fricke'a "Baraka" z 1993 r., z muzyką improwizowaną na żywo przez Marcina Dymitera, Wojciecha Jachnę, Pawła Nowickiego i Tomasza Cho-łoniewskiego. Na koniec festiwalu w klubie Parlament zagra niemiecki zespół Kammerfilmer Kollektief. Grupa łączy brzmienia jazzowe z elektroniką, folkiem i psychodelią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki