Codziennik kulturalny - poniedziałek, 3 listopada 2008 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 3 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Zaduszki jazzowe w Gdyni


  19.00,
  Gdynia, kościół oo. Franciszkanów, ul. Ujejskiego 40
  Wstęp wolny


  Gdyńskie zaduszki jazzowe w tym roku są organizowane po raz dziesiąty i tradycyjnie możemy liczyć na obecność wielu jazzmanów z wielopokoleniowego, licznego i obfitującego w talenty środowiska trójmiejskiego, które niestety, w tym roku poniosło dwie bolesne straty. Oprócz tych, którzy zmarli w poprzednich latach, będziemy wspominać pianistę i kompozytora Janusza Hajduna oraz klarnecistę Emila Kowalskiego.
  Kariera Janusza trwała ponad pół wieku, a jej początki łączyły się z rozkwitem polskiej kultury studenckiej w drugiej połowie lat 60. Grał nie tylko jazz i muzykę poważną, ale także komponował. Był autorem m.in. muzyki do nagrodzonego Oscarem filmu Zbigniewa Rybczyńskiego "Tango" i szlagieru "Niech no tylko zakwitną jabłonie". Kowalski (na zdjęciu) był najbardziej cenionym współczesnym klarnecistą jazzowym w Polsce, liderem własnego kwintetu. W jego zespole pierwsze muzyczne kroki stawiali m.in. Leszek Możdżer, Olo Walicki, Cezary Paciorek, Dominik Bukowski.

  Klasa


  13.50, 20.05
  Gdańsk, kino Helikon, Długa 57
  Bilety: 10-14 zł


  W gdańskim kinie Helikon można zobaczyć film, który w tym roku nagrodzony został Złotą Palmą w Cannes, francuski obraz "Klasa". Społecznie zaangażowane dzieło Laurenta Canteta to ponaddwugodzinna obserwacja. Wszyscy bohaterowie istnieją w rzeczywistości. Problemy, o których rozmawiają, są prawdziwe, a w wielokulturowym społeczeństwie mogą i często prowadzą do ostrych spięć. Wszystko to przydaje filmowi autentyczności. "Klasa" jest obrazem, w którym od formy ważniejsze jest słowo, a to pada w scenkach rodzajowych. Widz dostrzega ludzkie dramaty, które kryją się za pyskówkami uczniów pochodzących z rodzin imigrantów. Cantet opisuje multikulturową społeczność Francji, jej nastroje i wyzwania, przed którymi staje. Pokazuje też mechanizmy, jakimi próbuje nie dopuścić do zaognienia konfliktu między imigrantami a rodowitymi Francuzami. Reżyser unika jednak jednoznacznych sądów, schematów i oczywistości, pozostawiając widzowi ocenę wydarzeń.

  Folk ze świata


  20.00
  Sopot, Stary Rower, Puławskiego 15
  Wstęp wolny


  Stary Rower, który działa od końca wakacji w miejscu, w którym kilka lat temu mieścił się Kawiareton, jest klubem jazzowym. Nie oznacza to, że nie jest otwarty na inne gatunki muzyczne, co udowodni dzisiejsza impreza "Folk z różnych stron świata". Posłuchamy nagrań takich wykonawców jak Niyaz, Ghazal, Haj Gorban Solimani, Sussan Deyhim. Będzie więc dominował Bliski Wschód, ale z pewnością znajdzie się miejsce na niespodzianki.

  O wolności


  12.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 5-80 zł


  Rozpoczyna się druga edycja All About Fereedom Festivalu, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności. Impreza to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalno-artystyczne którego wiodącym tematem jest problematyka wolności we współczesnym świecie. W programie,oprócz licznych projekcji filmowych, znajdą się debaty i spotkania, wydarzenia muzyczne, działania artystyczne oraz otwarty konkurs na obraz ruchomy "30 sekund o wolności". W pierwszym dniu festiwalu w kinie Żak zobaczymy dwa dokumenty - amerykański "Chiny w kolorze blue" oraz niemiecki "Trzymać się prosto", a także dramat "Martwa natura".

  Jam session


  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny


  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje także gwiazd. W poniedziałkowe wieczory na jam sessions spotkać można takich muzyków jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  DKF Powiększenie


  19.00
  Kwidzyn, Kwidzyńskie Centrum Kultury, Katedralna 19
  Bilety: 10 zł


  Kwidzyński DKF Powiększenie zaprezentuje dzisiaj dzieło, które patronuje jego działalności, czyli brytyjsko-włoski film wybitnego reżysera Michelangelo Antonioniego z 1966 roku. Główny bohater obrazu, Thomas jest fotografikiem zajmującym się robieniem sesji zdjęciowych do magazynów mody. Prowadzi puste, egoistyczne życie. Przypadkiem z ukrycia fotografuje w parku młodą kobietę i starszego mężczyznę. Kobieta odnajduje go i za wszelką cenę chce odzyskać zdjęcia. Thomas wykonuje coraz to większe powiększenia i dostrzega w kadrze mężczyznę z bronią. Coraz bardziej zaciekawiony odwiedza miejsce, w którym robiono owe zdjęcia i znajduje ciało mężczyzny z fotografii.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo