Codziennik kulturalny - poniedziałek, 25 listopada 2008 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 25 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Renton z debiutancką płytą


  20.00
  Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 15 zł


  Są jednym z najciekawszych, młodych, rockowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grają mieszankę college rocka, post punka i indie popu. Właśnie wydali debiutancką płytę. A we wtorek Renton zagra w Gdyni. Nazwę zaczerpnęli z filmu "Trainspotting" - tak brzmi nazwisko głównego bohatera.
  Grupa powstała w 2001 roku jako inicjatywa studentów Szkoły Głównej Handlowej. Ich pierwszy sukces to ukazanie się piosenki "3 days" na składance "Trzymaj z nami vol.2" firmowanej przez Piotra Stelmacha. Potem był występ na Festiwalu Off w 2006 roku, rok później - na gdyńskim Open'erze. Nagrana w 2006 roku piosenka zespołu, "Hey Girl" wykorzystana została w reklamie jednej z sieci komórkowych. Nie wiadomo, jak reklamówka wpłynęła na wyniki sprzedaży produktu, ale dla Rentona okazała się sporym przełomem. Utwór chwycił i wzbudził ogromne zainteresowanie, trafił także na singel promujący nową kompilację Piotra Stelmacha "Offensywa". Wiosną ukazała się pierwsza płyta zespołu, "Take-Off".

  Pinokio


  10.00, 12.00
  Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
  Bilety: 12 zł


  Bajkę o drewnianym pajacyku, który pragnie zostać chłopcem, zna chyba każde dziecko. Spektakl na podstawie dzieła Carlo Collodiego, wystawiany w teatrze Miniatura, to przepiękna metafora, mówiąca o trudzie wychowania i dorastania, przemianie dziecka w dorosłego człowieka oraz specyficznej relacji ojciec - syn. Tekst zaadaptował Konrad Dworakowski, teksty piosenek napisał Marcin Ehrlich. Spektakl reżyseruje Jacek Malinowski.

  Jubileuszowo


  17.00, 20.00
  Gdańsk, kościół św. Katarzyny, Wielkie Młyny
  Wstęp wolny


  Przed 270 laty w kościele św. Katarzyny zabrzmiał pierwszy koncert carillonowy. Z tej okazji, a także z okazji 10-lecia pierwszego powojennego koncertu carillonowego odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią znakomici carilloniści z Belgii i Holandii. Dwie rocznice zobowiązują, więc będą i premiery. Pierwsza z nich to oprawa muzyczna mszy świętej carillonem, druga to wspólny koncert carillonu i zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis.

  Noel Wspak


  9.00, 12.00
  Sopot, Scena Off de BICZ, Mamuszki 2
  Bilety: 10 zł


  W ramach Lekcji Teatralnych dla młodzieży na Scenie Off de BICZ teatr Stajnia Pegaza, zaprezentuj spektakl "Noel Wspak", na podstawie dramatu "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Reżyserka Ewa Ignaczak skupia się na relacji matki i syna, podkreślając wpływ tej więzi na kształtowanie się osobowości dziecka. Matka, chcąc sprowokować swojego jedynaka do twórczości, stwarza toksyczne, negatywne warunki w domu, aprobując wszelką perwersję i anomalia. Uważa, że tylko warunki trudne, anormalne są podłożem dla twórczości i niezwykłości, tylko one mogą ukształtować jednostkę ponadprzeciętną. Ale w spektaklu widzimy także drugą stronę - jak Leon radzi sobie z mitologią matki. Jak się przeciw niej buntuje, a jednocześnie jak bardzo potrzebuje je aprobaty - dla swojego życia i dzieła.

  Nadchodzi koniec


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 15-25 zł (2-6 seansów)


  Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort zaprezentuje drugą z cyklu projekcji zebranych pod hasłem "Nadchodzi koniec", którego motywem jest starość. W programie przeglądu znalazły się m.in. dzieła Felliniego, Kutza, Angelopoulosa oraz von Sternberga. Dzisiejsza projekcja objęta jest zakazem reklamowania w mediach. Szczegółowe informacje o repertuarze pod numer tel. 058 551 07 56 lub e-mailem na adres biuro@dworek.art.pl.

  Dźwięki eksperymentalne


  19.00
  Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Zawiszy Czarnego 1
  Wstęp wolny


  Audio Art Festiwal to impreza prezentująca muzykę eksperymentalną i postmodernistyczną organizowana od 1993 roku przez Stowarzyszenie Muzyka Centrum w Krakowie. Przez najbliższy tydzień będzie okazja zapoznania się z twórczością kompozytorów, konstruktorów, muzyków, performerów. biorących udział w tej imprezie. Dzisiaj rozpoczyna się gdyńska odsłona festiwalu. W programie perfomance EQ-AV i występ Lemur (League of Electronic Musical Urban Robots, brooklyńskiej grupy artystów i technologów tworzących instrumenty muzyczne, których działanie oparte jest na zasadach robotyki.

  Jam session


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz, Kaprów 19D
  Wstęp wolny


  We wtorki w Blue Time odbywają się jam session. Gos-podarzem imprezy jest Piotr Jankowski. Towarzyszą mu kontrabasista Piotr Kułakowski, gitarzysta Marcin Wądołowski i saksofonista Tomasz Wendt. Swój udział w dzisiejszej imprezie zapowiedział też kontrabasista Piotr Lemańczyk.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo