Codziennik kulturalny - poniedziałek, 19 stycznia 2009 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 19 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Studium samotności


  19.00
  Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
  Bilety: 5 zł


  Teatr w blokowisku zaprezentuje sztukę Sary Kane - "Psychosis" w wykonaniu słupskiego teatru Rondo. Dramat to kliniczne studium człowieka rozdartego pomiędzy przyzwyczajeniem do życia a nieodpartą pokusą zakończenia go. Studium alienacji i samotności, nieprzystosowania społecznego, braku autoakceptacji i powolnej dezintegracji osobowości.
  Bohaterka, grana przez Wioletę Komar, nagrywa na domowej kamerze wideo ostatnie wyznanie przed popełnieniem samobójstwa. Wyznanie to stanowi rozpaczliwą próbę znalezienia sensu we własnym istnieniu, które ją przytłacza. Istotna jest nie tylko utrata wiary w wartości społeczne, moralne, etyczne, które narzuca bohaterce świat i kultura, ale również biologia człowieka, wpychająca jej psychikę w nieuleczalną chorobę. Samobójstwo bohaterki objawia się nie jako swobodny wybór, akt odwagi lub tylko rozpaczy, czy jako niekontrolowany wybuch emocji. Objawia się na kształt fatum, jako nieuchronne dopełnienie tragedii człowieka.


  Bliżej Psychologii


  18.00
  Sopot, klub Atelier, Mamuszki 2
  Wstęp wolny


  Sopockie Wydawnictwo Smak Słowa zaprasza dzisiaj na kolejne ostatnie spotkanie z wybitnymi psychologami - Wiesławem Łukaszewskim, Dariuszem Dolińskim, Tomaszem Maruszewskim i Rafałem Ohme, którzy tym razem dyskutować będą na temat środków zaradczych przed
  niechcianą manipulacją. Spotkanie jest kontynuacją cyklu Bliżej Psychologii, który zostanie uwieńczony wydaniem serii książek.

  Folk ze świata


  20.00
  Sopot, Stary Rower, Pułaskiego 15
  Wstęp wolny


  Każdy tydzień w Starym Rowerze zaczyna się imprezą folkową, podczas której puszczane są utwory z różnych stron świata. Posłuchamy nagrań takich wykonawców jak Niyaz, Ghazal, Haj Gorban Solimani, Sussan Deyhim. Będzie więc dominował Bliski Wschód, ale z pewnością znajdzie się miejsce na inne muzyczne niespodzianki.

  Oszaleli Anieli


  19.00
  Sopot, kościół NMP Wniebowziętej, Kościuszki 19
  Wstęp wolny


  W pierwszej części koncertu noworocznego w sopockim kościele usłyszymy melodyjną Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajkowskiego, zaś w drugiej - różnorodnie zaaranżowane kolędy. Wykonana je Katarzyna Skrzynecka - aktorka, wokalistka i gospodyni popularnego programu telewizyjnego "Taniec z gwiazdami". Artystce akompaniować będzie jej własny zespół pod
  kierownictwem Jacka Piskorza oraz sopocka Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Na repertuar koncertu złożą się kolędy z wydanej w 1999 roku płyty "Oszaleli Anieli" piosenkarki. Usłyszymy więc tradycyjne polskie pastorałki zagrane w stylu jazzowej ballady i amerykańskiej piosenki świąteczne.

  Posłuchaj bluesa


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
  Wstęp wolny


  W poniedziałki w Blue Time odbywają się bluesowe jam session. Gospodarzem imprezy jest perkusista Tadeusz Leszczyński. Towarzyszą mu gitarzysta Adam Koperwas, basista Kazimierz Kaszubowski, pianista Kamil Chmielowiec oraz wokalista Kazimierz Miękina.

  Verba Sacra


  17.00
  Wejherowo, Kolegiata Wejherowska, plac Wejhera 1
  Wstęp wolny


  Cykl "Verba Sacra - modlitwy katedr polskich" to projekt poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej realizowany z udziałem najwybitniejszych aktorów polskich. W Wejherowie modlitwy zabrzmią po kaszubsku. Teksty czytać będzie Danuta Stenka, która w jedyny, sobie tylko wiadomy sposób umie zauroczyć swym talentem słuchaczy. Tym razem usłyszymy słowa Ewangelii wg Świętego Mateusza, wsłuchamy się w "Kazanie na górze". Autorami muzyki do Verba Sacra 2009 są Tadeusz Korthals i Cyprian Wieczorkowski Usłyszymy liryczne pejzaże grane na instrumentach strunowych (utwór "Błogosławieni" - z wokalizami Weroniki Korthals), a także bardzo dynamiczne uderzenia etnicznych bębnów, towarzyszyć będą im diabelskie skrzypce (utwór "Sąd ostateczny").

  Jam session


  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny


  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. W poniedziałkowe wieczory podczas jam sessions spotkać można takich uznanych muzyków, jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo