Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - poniedziałek, 16 lutego 2009 r.

Redakcja
Spektakl "Szaleństwo we dwoje" zobaczymy na scenie Teatru w Blokowisku
Spektakl "Szaleństwo we dwoje" zobaczymy na scenie Teatru w Blokowisku Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Szaleństwo we dwoje

19.00
Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
Bilety: 10 zł

Teatr w Blokowisku po raz kolejny zaprezentuje sztukę Eugene Ionesco - "Szaleństwo we dwoje". To historia wieloletniej pary kochanków (Iwona Fijałkowska i Maciej Szemiel) prowadzącej ze sobą nieustające sprzeczki. W bezpardonowej walce o najmniejsze nawet drobiazgi nie zauważają, że świat dookoła wali się w gruzy. Wojenny kataklizm powoduje zniszczenie ich mieszkania, a wraz z nim ich misternie budowanego poczucia bezpieczeństwa. W spektaklu, reżyserowanym przez Marka Branda, niewiele jest rekwizytów. Główny element scenografii to drewniana, obrotowa szafa. Wiruje po scenie. Można się w niej ukryć, gdy strzelają, może być oknem na świat. Wbrew pozorom wiele się dzieje na scenie, aż kipi od namiętności. Od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok, więc obelgi zamieniają się w czułe słowa. Jedną z najlepszych scen jest zmysłowe tango, pełne pasji i żaru. W rytm muzyki On i Ona rozmawiają ze sobą, kochają się i nienawidzą. Scenografia i kostiumy to dzieło Elwiry Twardowskiej, muzyka - Pawła Nowickiego

Gry wojenne

16.00
Gdańsk, kino Kameralne, Długa 57
Bilety: 10-14 zł

W kinie Kameralne wyświetlany jest dokument "Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego. Obraz jest wynikiem blisko pięcioletniej pracy reżysera i ekipy filmowej, dzięki której w filmie wypowiadają się najważniejsi świadkowie działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Pułkownik Kukliński (pseudonim Jack Strong) w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Amerykanie mówią o nim - bohater, Rosjanie - zdrajca, Polacy są podzieleni. "Gry wojenne" to film o nim, ale bez niego przed kamerą. W filmie prezentowane są również unikatowe dokumenty dotyczące pułkownika oraz okresu, w którym działał, odtajnione przez twórców filmu.

Teatr przy Stole

18.30
Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
Wstęp wolny

W ramach Teatru przy Stole usłyszymy dziś sztukę absolwentki psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, autorki scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, Inki Dowlasz. Bohaterka "Idź się leczyć!" codziennie słyszy od męża niezbyt pochlebne słowa na temat swojego wyglądu i charakteru, po czym w jej głowie kłę-bi się cała masa problemów. Udaje się więc do psychoterapeuty. Jednak on też okazuje się człowiekiem "nie bez skazy", wbrew temu jak się jej wydawało na początku. Pacjentka i terapeuta pomagają sobie nawzajem. Ona próbuje odkryć swoje twórcze możliwości i kobiece piękno. On pozbyć się dawno wytworzonych lęków i pozwolić sobie na osiągniecie własnych upragnionych zawodowych sukcesów. Czytają aktorzy teatru Wybrzeże: Magdalena Boć i Krzysztof Gordon. Konieczna jest rezerwacja miejsc pod nr. telefonu 058 551 07 56 lub e-mailem ([email protected]).

Debiut geniusza

20.00
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Wstęp na karnety DKF Żak

W okresie PRL kino radzieckie było wszechobecne na polskich ekranach. Równocześnie widzowie dość powszechnie te filmy lekceważyli, niekiedy zupełnie niezasłużenie. Film "Dziecko wojny" z 1962 r., który będzie można zobaczyć dziś w ramach "Kina onirycznego" w Żaku, to niewątpliwe arcydzieło, w dodatku debiut Andrieja Tarkowskiego, jednego z niewielu geniuszy w historii kina, późniejszego autora "Andrieja Rublowa", "Solaris" i "Ofiarowania". Pełnometrażowy debiut Tarkowskiego w oryginale nosił skromny tytuł "Dzieciństwo Iwana" i pozornie należał do bardzo silnego i niezwykle upolitycznionego nurtu w kinie radzieckim, jakim był film wojenny. Tutaj jednak nie mamy do czynienia z fałszem, lecz z surowo opowiedzianą historią ostatnich dni życia małego Iwana, chłopca, w którego losy wkroczyła wojna.

Ćwicz jogę

18.30
Sopot, Akademia Renaty Koba, Kazimierza Wielkiego 14
Bilety: 10 zł.

Joga usprawnia całe ciało - likwiduje bóle kręgosłupa, uelastycznia stawy, wzmacnia system nerwowy i odpornościowy. Ma też pozytywne działanie na samopoczucie - przeciwdziała stresom, dodaje energii, odpręża, poprawia koncentrację. Nauczycielem prowadzącym poniedziałkowe zajęcia jest Renata Koba, która dyplom otrzymała z rąk światowej sławy mistrza B.K.S. Iyengara.

Jam session

20.00
Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
Wstęp wolny

Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. Podczas jam session spotkać można takich uznanych muzyków, jak Adam Wendt, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk czy Przemysław Dyakowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki