Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - poniedziałek, 15 grudnia 2008 r.

Redakcja
Paweł Zagańczyk
Paweł Zagańczyk Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Koncert akordeonowy

poniedziałek, g. 19.00,
Gdańsk, Ratusz Staromiejski,
Korzenna 33/35
Wstęp wolny.

Student gdańskiej Akademii Muzycznej, wybitnie utalentowany akordeonista Paweł Zagańczyk jest głównym wykonawcą i organizatorem dzisiejszego koncertu pt. "Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI w.". Zagańczyk zamówił specjalnie na tę okazję utwory u wziętych kompozytorów. Krzysztof Olczak skomponował "Chanson" na akordeon i taśmę, inspirując się francuską pieśnią z 1550 roku, Marek Czerniewicz - "Cztery zapomniane fotografie" na kwintet blaszany i akordeon, Krzysztof Dębski natomiast stworzył inspirowany folklorem bałkańskim utwór na akordeon i skrzypce "Bojan Duke of Dignac", co pociągnęło za sobą zaproszenie do koncertu skrzypka (Joachim Łuczak) i kwintetu blaszanego (Hevelius Brass). Według opinii pedagogów i krytyków życia muzycznego w Gdańsku, będzie to koncert przedstawiający istotne zmiany, jakie obecnie przechodzi akordeon. I będzie prezentacją talentu Pawła Zagańczyka, być może następcy Cezarego Paciorka.

Bliżej Psychologii

18.00
Sopot, klub Atelier, Mamuszki 2
Wstęp wolny.

Sopockie Wydawnictwo Smak Słowa zaprasza dzisiaj na kolejne spotkanie z wybitnymi psychologami - Dariuszem Dolińskim, Wiesławem Łukaszewskim, Tomaszem Maruszewskim i Rafałem Ohme, którzy dyskutować będą o psycho-manipulacji i wywieraniu wpływu. Spotkanie jest kontynuacją cyklu Bliżej Psychologii, który zostanie uwieńczony wydaniem serii książek.

Kino offowe

18.00
Gdańsk, Kafe Delfin, Opata Jacka Rybińskiego 17
Wstęp wolny.

Gościem kolejnego spotkania z cyklu "Kino, wino i domino", prezentującego dorobek niezależnych filmowców, będzie dziś Izabela Przylipiak, uczennica trzeciej klasy liceum o profilu matury międzynarodowej, autorka licznych ćwiczeń operatorskich i montażowych, która w przyszłości planuje zostać operatorem filmowym. Zobaczymy jej dwa filmy - "Antara" oraz "Deevanah".

Trzy kobiety Lorki

19.00
Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
Bilety: 10 zł.

Teatr w blokowisku zaprezentuje spektakl "Tierra de Luz - Trzy kobiety Lorki", inspirowany twórczością hiszpańskiego poety Federica Garcii Lorki. Przedstawienie, który swoją premierę miało w zeszłym tygodniu, to potrójny obraz, gdzie postać kobieca pojawia się jako uwięziony i okaleczony duch, który wpada w ziemski rytm życia i szuka w nim miejsca dla siebie, by wreszcie znaleźć je kosztem swoich skrzydeł i pozaziemskich możliwości. Każdej części obrazu odpowiada wiersz Lorki, który jest podstawą kreacji aktorskiej i inspiracją dla muzyki. Całość ukazuje
nieograniczone możliwości ruchowe tańca współczesnego i ekspresję flamenco. Tańczy Maria Miotk, od trzech lat współpracująca z Teatrem Okazjonalnym, autorka choreografii do spektaklu "Pan-na młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak...". Tradycyjne motywy muzyki flamenco w nowej formie na żywo wykonają wiolonczelistka i wokalistka Karolina Rec oraz gitarzysta Wojciech Szulc.

Posłuchaj bluesa

20.00
Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
Wstęp wolny.

W poniedziałki w Blue Time odbywają się bluesowe jam session. Gospodarzem imprezy jest perkusista Tadeusz Leszczyński. Towarzyszą mu gitarzysta Adam Koperwas, basista Kazimierz Kaszubo-wski, pianista Kamil Chmielowiec oraz wokalista Kazimierz Miękina.

Kultowy "Miś"

20.00
Gdynia, Blues Club, Portowa 9
Wstęp wolny.

W ramach cyklu zatytułowanego "Nie lubię poniedziałku" zobaczymy kultowy już film "Miś" Stanisława Barei. Film, uznany zarówna przez krytyków, jak i publiczność za najlepszą komedię wszech czasów, złożony jest z groteskowych epizodów ukazujących rozpad PRL-owskiego systemu. Liczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego (Stanisław Tym) narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych. Plus doborowa obsada.

Jam session

20.00
Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
Wstęp wolny.

Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. W poniedziałkowe wieczory podczas jam sessions spotkać można takich uznanych muzyków, jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki