Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - czwartek, 16 października 2008 r.

Redakcja
Poznański zespół Boogie Chilli
Poznański zespół Boogie Chilli Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Pikantne boogie z Poznania

19.30
Gdynia, Blues Club, Portowa 9
Bilety: 25 i 30 zł

W gdyńskim domu bluesa nadarza się kolejna okazja do posłuchania ekscytujących dźwięków. Wystąpi poznański zespół Boogie Chilli, formacja powstała w 2002 r., więc jak na polskie środowisko bluesowe całkiem nowa. W nazwie istnieje pozorna sprzeczność. Pozorna, bowiem muzyka boogie co prawda kojarzy się współcześnie z dość zamierzchłymi czasami ubiegłego wieku, ale w rzeczywistości bywa ostra i pełna życia. Boogie Chilli jest wspólnym przedsięwzięciem
doświadczonych bluesmanów - gitarzysty Macieja Sobczaka, basisty Roberta Fraski, gitarzysty Janusza Siemienasa i perkusisty Andrzeja Kubiaka, do których po roku dołączył harmonijkarz Leszek Paech. Dwaj pierwsi grają na co dzień w zespole Hot Water, dwaj kolejni współtworzą Wielką Łódź. W muzyce kwintetu wyraźnie słychać miłość i szacunek dla bluesowej i rockowej tradycji wykonawczej, ale także upodobanie do drapieżnych i dalekich od laboratoryjnej czystości garażowych brzmień. Efekt końcowy jest świeży i porywający.

Żegnaj przyjacielu

18.00
Gdańsk, Dom Zarazy, Stary Rynek Oliwski 15
Wstęp wolny

Oto opowieść o starym aktorze zafascynowanym poetą Jesieninem. Kiedyś artysta ów często grywał słynnego rosyjskiego chuligana, co duszę miał romantyczną. Pewnego wieczoru wystawił jednak w teatrze przedstawienie o Jesieninie. Sztuka się udała, był nawet huczny bankiet w aktorskim gronie. Stary błazen jednak tak się spił, że obudził się w nocy sam na pustej scenie. Senna mara, czy efekt suto zakrapianej kolacji - nie wiadomo, tej no-cy odwiedził go sam Jesienin. Okazało się, że życie obu: poety i aktora nad wyraz podobne! Pełen emocji, namiętności to monodram. Na scenie aktor Ryszard Jaśniewicz (Teatr z Polski 6). Jego monodram "Żegnaj przyjacielu" to sztuka oparta na wierszach Sergiusza Jesienina.

Śmietanka bis

11.00-18.00
Sopot, Państwowa Galeria Sztuki, Curie-Skłodowskiej 10
Bilety: 4 i 6 zł (w środy wstęp jest bezpłatny)

Na przełomie marca i kwietnia 1977 roku pięcioro artystów: Andrzej Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Jan Dobkowski, Łukasz Korolkiewicz i Ewa Kuryluk zebrało się, aby wspólnie pokazać swoje najnowsze dzieła. Uczynili to w warszawskiej Galerii MDM, na wystawie przewrotnie nazwanej Śmietanka. Powadze naukowego dyskursu, pisanych tekstów i manifestów, ta piątka przeciwstawiła kolorowe obrazy, prace na papierze: rysunki i grafiki oraz zadziwiające gabloty. Po latach mamy możemy oglądać "Śmietankę 2". Na wspólnej wystawie spotkali się uczestnicy tamtego wydarzenia artystycznego. Ekspozycję można podziwiać do 23 listopada, od wtorku do niedzieli.

Kameralistyka

18.00
Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
Wstęp wolny

Cotygodniowe koncerty muzyki kameralnej, zatytułowane "Czwartkowe Wieczory Muzyczne" w Dworku Sierakowskich szczycą się już ponadtrzydziestoletnią tradycją. Nad przedsięwzięciem czuwa profesor i prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Krzysztof Sperski, który co tydzień zaprasza profesorów, absolwentów lub studentów uczelni muzycznych z całej Polski oraz z zagranicy. Dzisiaj usłyszymy Macieja Sionkowskiego (altówka) i Emilię Grażyńską (fortepian).

Milarepa

17.00
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 8-14 zł

Tylko w gdańskim kinie Żak można obejrzeć indyjsko-butańską produkcję o Milarepie, tybetańskim duchowym przywódcy, poecie i magiku, który żył na przełomie X i XI wieku. Jego historia to przypowieść o prześladowaniu, zemście i duchowym odkupieniu. Jeśli jednak ktoś sądzi, że powstało kolejne poważne, wzniosłe studium buddyzmu, zdziwi się. Zrealizowany w formie zachodniego kina fantasy "Milarepa" zawiera elementy dramatyczne i komediowe, refleksyjne i sensacyjne. Debiutujący w roli reżysera, młody mnich z Bhutanu, Neten Chokling, niczym doświadczony twórca filmowy tworzy mistyczną atmosferę. Wykorzystując surowe piękno górskich, himalajskich krajobrazów, zaburza u widza poczucie czasu i próbuje wprowadzić go w stan melancholii i zadumy.

Romantyczny i współczesny

19.00
Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
Bilety: 5 i 15 zł

W Ratuszu Staromiejskim znów zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, tym razem w wykonaniu znakomitego trójmiejskiego pianisty Bogdana Czapiewskiego, cenionego solisty, akompaniatora i pedagoga. W programie dwuczęściowego koncertu znajdą się: Sonata (Fantazja) op. 48 Franza Schuberta, Nokturny Des-dur i e-mol, ballada f-moll Chopina oraz Sonata XX-wiecznego polskiego kompozytora Kazimierza Serockiego. Muzyka romantyczna i współczesna są dwoma współistniejącymi nurtami w karierze wykonawczej Czapiewskiego, który z równym powodzeniem interpretuje kompozycje Franciszka Liszta co Witolda Lutosławskiego.

Trick or Treat

20.00
Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
Wstęp wolny

W oliwskim Blue Time co tydzień, w czwartki, odbywają się muzyczne spotkania z zespołem Trick or Treat. W skład grupy wchodzą: Michał Ciesielski (saksofon altowy), Michał Wandzilak (fortepian), Michał Bak (kontrabas) i Andrzej Szczepkowski (perkusja).

Jednominutówki

19.00
Gdańsk, kościół św. Jana, Świętojańska 50
Wstęp wolny

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na finał trzeciej edycji Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych - The One Minutes 2008, która odbywa się w ponad 90 krajach na całym świecie. Prezentowane filmiki nie mają ograniczeń tematycznych, ale podstawowym kryterium jest czas - 60 sekund, podczas których trzeba przedstawić temat i wywołać emocje. Później nagrodzone jednominutówki trafią do polskich kin, klubów czy uczelni.

Komedia omyłek

19.00
Gdańsk, teatr Wybrzeże, Targ Węglowy
Bilety: 20 i 30 zł

William Szekspir, szczęśliwy ojciec bliźniąt, napisał o bliźniętach "Komedię omyłek". Głównym źródłem zabawnych nieporozumień jest pojawienie się w Efezie dwóch par identycznych bliźniaków, którzy nic nie wiedzą o sobie nawzajem. Ale nad tą zwariowaną zabawą w pomylone tożsamości unosi się typowo szekspirowski duch tragedii, który przynosi skłócenie, lęk i złą fortunę. W cieniu owej groźby rozkręca się coraz zabawniejszy kołowrotek nieprawdopodobnych zdarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki