Codziennik kulturalny - czwartek, 13 listopada 2008 r.

  Codziennik kulturalny - czwartek, 13 listopada 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Recital Drzewieckiego


  czwartek g. 19.00,
  Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
  Bilety: 5 i 15 zł


  W sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku zagra wybitny polski pianista Stanisław Drzewiecki. Artysta karierę rozpoczął już w wieku sześciu lat, kiedy jako solista został zaproszony na tournée koncertowe po Japonii. W 2000 roku otrzymał Grand Prix na Konkursie Eurowizji w Bergen, którego finał oglądało dziesięć milionów widzów. Trzy lata później wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall. W prasie pojawiły się głosy entuzjastyczne. Recenzent "New York Concert Review" pisał: "Skrzypkowie drżyjcie!"... Niedawno został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.
  Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie. Na repertuar jego koncertu złożą się kompozycje: "Polonez As - dur op. 53", "Nokturn cis - moll op. posth." i "Scherzo h-moll op. 20" Fryderyka Chopina, "IX Sonata op.68" Aleksandra Skriabina, "II Rapsodia węgierska" Franciszka Liszta oraz dziewięć etiud Sergiusza Rachmaninowa.

  Big Fat Mama


  21.00
  Sopot, klub SPATiF, Boh. Monte Cassino 52/54
  Wstęp wolny.


  Duży, sympatyczny i z gruntu dobry, a do tego lubiący zabawę i odrobinę absurdu - tak o sobie mówi powstały dwa lata temu zespół Big Fat Mama. Kompozycje siedmioosobowej formacji to rytmiczne piosenki z gatunku funk, soulu i psychodelicznego bluesa, ze szczyptą klasycznych melodii. Do tego należy jeszcze dodać oprawę wizualną, jaką przygotowują na swoje koncerty, czyli specjalne efekty świetlne, osobliwe rekwizyty i wymyślne stroje.

  Trick or Treat


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
  Wstęp wolny.


  W Blue Time co tydzień odbywają się muzyczne spotkania z zespołem Trick or Treat. W skład grupy wchodzą: Michal Ciesielski (saksofon altowy), Michał Wandzilak (fortepian), Michał Bak (kontrabas) i Andrzej Szczepkowski (perkusja).

  Blues ze Śląska


  19.30
  Gdynia, Blues Club, Portowa 9
  Bilety: 30 zł.


  Zespół Cree powstał w 1993 roku w Tychach. Założyli go: wokalista i gitarzysta Sebastian Riedel (syn wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla) oraz perkusista Adrian Fuchs i gitarzysta Sylwester Kramek. Cree gra rocka o silnym zabarwieniu bluesowym, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70. Utożsamia się także z brzmieniem "silesian sound". Formacja w Blues Clubie promować będzie swój najnowszy album zatytułowany "Tacy sami".

  Fado


  21.00
  Sopot, Scena Kameralna, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 20 i 30 zł.


  Fado oznacza po portugalsku los, przeznaczenie. O czym są pieśni fado? Zwykle o miłości... Tę bliską każdemu człowiekowi portugalską specjalność spopularyzował na świecie reżyser Wim Wenders w swoim "Lizbon Story". Niektórzy mówią, że fado nie istnieje poza językiem portugalskim. Tymczasem śpiewająca aktorka teatru Wybrzeże - Marzena Nieczuja-Urbańska udowodniła, że dorównuje legendarnym wykonawczyniom tej muzyki.

  Gracz


  19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 20 i 26 zł.


  Monodram "Gracz" premierę miał w toruńskim Teatrze im. Wiliama Horzycy. Przedstawienie wyreżyserował Andrzej Bubień, znany w Trójmieście dzięki świetnej adaptacji "Braci Karamazow" Dostojewskiego. Aleksego Iwanowicza, bohatera spektaklu, gra Filip Frączak. Monodram zdobył główną nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Kameralnych Spektakli w Sankt Petersburgu. Fiodor Dostojewski sam był nałogowym hazardzistą. "Gracza" napisał, aby odzyskać zastawione u wydawcy prawa do swoich książek. Pieniądze stracił przy stole do gry w modnych niemieckich miastach. Powieściowy Ruletenburg to w dużym stopniu zapis jego obserwacji.
  Konkurs filmowy

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo