Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Co zrobić w przypadku pojawienia się objawów? „Każdy lekarz będzie miał uprawnienia dotyczące skierowania na izolację domową”

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Pacjenci bezobjawowi nie będą już odsyłani do oddziałów zakaźnych. Ponadto na izolację domową będzie mógł kierować każdy lekarz
Pacjenci bezobjawowi nie będą już odsyłani do oddziałów zakaźnych. Ponadto na izolację domową będzie mógł kierować każdy lekarz Karolina Misztal
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zmienia się dynamicznie, co wymaga aktualizowania wytycznych dotyczących systemu diagnostyki i leczenia chorych z wirusem SARS-COV-2. Nowe wytyczne przedstawił w czwartek, 1.10.2020 r. resort zdrowia. Zakładają m.in., że pacjenci bezobjawowi nie będą już odsyłani do oddziałów zakaźnych, a na izolację domową będzie mógł kierować każdy lekarz.

Koronawirus. Co zrobić w przypadku pojawienia się objawów. Wytyczne

Wzrost zakażeń koronawirusem i zbliżający się wielkimi krokami sezon infekcyjny wymagały wprowadzenia precyzyjnej strategii kierowania pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych przez kolejne szczeble opieki i próby skutecznej selekcji chorych z COVID-19. Od września ministerialne założenia zakładały, że pierwszą linią frontu walki z pandemią staną się lekarze rodzinni pracujący w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, którzy dokonają pierwszej oceny sytuacji i skierują na dalsze badania i hospitalizację do szpitali zakaźnych. Teraz zasady zostały doprecyzowane.

– Zdecydowaliśmy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych, aby pacjent z (+) wynikiem, przy braku objawów, mógł być skierowany na izolację domową. Pacjent w izolacji będzie mógł się skonsultować z lekarzem w formie teleporady bądź w formie wizyty tradycyjnej – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Oznacza to, że pacjenci bezobjawowi nie będą już odsyłani do oddziałów zakaźnych. Warto jednak prześledzić całą ścieżkę działania. Ponadto na izolację domową będzie mógł kierować każdy lekarz.

– Dyskutując o modelu rozwiązania sytuacji związanej z małą liczbą lekarzy chorób zakaźnych, zdecydowaliśmy, aby każdy lekarz miał uprawnienia dotyczące skierowania na izolację domową – przekazał Adam Niedzielski.

Pacjenci wymagający hospitalizacji będą z kolei kierowani do szpitali zakaźnych.

Koronawirus. Lekarz rodzinny to nasz pierwszy kontakt (telefoniczny)!

Pacjent, u którego rozwija się infekcja górnych lub dolnych dróg oddechowych, wymagająca konsultacji lekarskiej, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego drogą telefoniczną i umówić się na teleporadę.

Ważne! W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.

Podczas przeprowadzonej teleporady lekarz rodzinny decyduje o skierowaniu na dalsze testy molekularne pod kątem koronawirusa. Takie rozwiązanie jest możliwe w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • kaszel,
  • duszność,
  • utrata węchu lub smaku.

– Jeśli pacjent ma takie objawy, wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, pacjent powinien być poddany testom w szpitalu. Jak wspomniano wcześniej, chorzy z dodatnim wynikiem testu będą kierowani do placówek zakaźnych lub na izolację domową.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki