Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zmieni się w polskim rolnictwie w 2017 roku?

Redakcja
AGW, pixabay.com
Nowy rok, nowe przepisy. Wraz z 1 stycznia 2017 w życie wejdą nowe regulacje, wśród których są dotyczące sprzedaży bezpośredniej, wieku emerytalnego, dopłat bezpośrednich czy buraków cukrowych.

 

Rolnik legalnie sprzeda swoje przetworzone wyroby

Od nowego roku zmienią się m.in. zasady opodatkowania sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych (przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy). Sprzedaż taka kwalifikowana będzie jako przychody z tzw. innych źródeł. Będą one zwolnione z opodatkowania (podatkiem dochodowym od osób fizycznych) do 20 tys. zł.  Rolnik, który przekroczy ten próg, będzie mógł wybrać opodatkowanie na podstawie 2-procentowej stawki podatku zryczałtowanego.

Więcej na ten temat

:

 

Polski produkt oznakowany

Od początku nowego roku konsument będzie miał szansę dowiedzieć się, czy żywność, którą kupi, powstała z tego, co urodziło się i urosło w Polsce. Wiecej o tym: Patriota na zakupach będzie miał łatwiej. Będzi znak Produkt polski

 

Koniec z kwotowaniem buraków cukrowych

Jeszcze trwający sezon jest ostatnim, kiedy rynek buraków był regulowany. Od 1 października 2017 roku nie będzie kwot cukru. Komisja Europejska prognozuje, że po zniesieniu kwot, ceny cukru spadną. Rolnicy mają jednak nadzieję, że - jak w przypadku mleka po zniesieniu limitów - ceny po początkowym spadku, potem wzrosną. Pisaliśmy o tym:

 

Wiek emerytalny po nowemu

19 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. 

 

Przeczytaj też: Jeśli chcesz wyciąć u siebie drzewo, nie musisz już mieć pozwolenia

 

Dopłaty bezpośrednie od 2017 nieco inaczej

Po przeglądzie tej formy wsparcia ministerstwo zdecydowao o zmianach zasad przyznawania płatności w sektorze młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych. Na przykład nie 30 a 20 sztuk w przypadku młodego bydła i krów to maksymalna liczba zwierząt, do których może zostać przyznana płatność. Więcej o dopłatach: Jakie zmiany w 2017 roku w dopłatach bezpośrednich? Sprawdź!

 

Więcej środków na dopłaty do ubezpieczeń

Z każdym rokiem ma wzrastać kwota, która z budżetu państwa będzie trafiać na dofinansowanie ubezpieczeń rolniczych.- Będą wielopakietowe ubezpieczenia i od nowego roku przeznaczymy miliard złotych na ten cel. W połowie roku chcemy uruchomić towarzysztwo ubezpieczeń wzajemnych rolnych, które rozszerzy możliwość ubezpieczenia - zapowiadał minister Jurgiel. Więcej: Dopłat do ubezpieczeń rolniczych w 2017 dużo więcej. Będą rosły do 2020

 

Przeczytaj też: Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w rolnictwie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zmieni się w polskim rolnictwie w 2017 roku? - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki