18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze służbą zdrowia na Pomorzu? Posłowie wolą inne tematy

Łukasz Kłos
Anna Fotyga i Andrzej Jaworski od początku roku dwukrotnie organizowali konferencje prasowe poświęcone sytuacji finansowej pomorskiej służby zdrowia
Anna Fotyga i Andrzej Jaworski od początku roku dwukrotnie organizowali konferencje prasowe poświęcone sytuacji finansowej pomorskiej służby zdrowia Tomasz Bołt
Zamiast interweniować w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej pomorskiej służby zdrowia,pomorscy parlamentarzyści wolą reagować w sprawach - na tym tle - drugorzędnych.

Ustawowy zakaz korzystania z solariów przez nieletnich, zwolnienie z opłat parkingowych pracowników sanepidu czy propozycja zorganizowania szkoleń dla sędziów, by wobec pedofilów częściej orzekali przymusową terapię - to niektóre z tematów "zdrowotnych", jakie w ostatnim czasie poruszali parlamentarzyści z Pomorza.

Z 26 posłów z Pomorza tylko jedna osoba - posłanka Krystyna Kłosin (PO) - odniosła się bezpośrednio do sytuacji finansowej Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Było to w listopadzie ubiegłego roku, tuż po zaprzysiężeniu nowych parlamentarzystów.

Krystyna Kłosin (notabene była dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych pomorskiego oddziału NFZ) zwracała uwagę na krzywdzący Pomorze algorytm stosowany przez obecne władze funduszu. Temat ten poruszyła jeszcze raz na forum sejmowej Komisji Zdrowia, której jest członkiem. Interwencja posłanki z Rumi nie przyniosła jednak znaczących zmian.

Czytaj więcej na ten temat: Na Pomorzu coraz trudniej się leczyć. Algorytm uderza w chorych
Parlamentarzystka zapewnia tymczasem, że temat nie przeszedł bez echa.
- Czynniki epidemiologiczne i demograficzne, o których wspominałam, zostały częściowo uwzględnione w algorytmie stosowanym przez NFZ - twierdzi posłanka Kłosin. - Potrzeba jednak zmian kompleksowych. Sama modyfikacja algorytmu na dziś niewiele da.

Temat kondycji finansowej pomorskiej służby zdrowia nie zaistniał natomiast w działalności Jolanty Szczypińskiej (PiS), drugiej z posłanek - członkiń sejmowej Komisji Zdrowia. Spośród tematów zdrowotnych poruszała głównie skutki nowelizacji ustawy o działalności leczniczej dla ośrodków zdrowia prowadzonych przez Kościół.

Większym zainteresowaniem stanem finansowym służby zdrowia na Pomorzu wykazali się partyjni koledzy posłanki Szczypińskiej - duet gdańskich posłów: Anna Fotyga i Andrzej Jaworski. Oboje - na co dzień zajmujący się inną dziedziną - od początku roku dwukrotnie organizowali konferencje prasowe poświęcone tej tematyce.

To w gdańskim PiS-ie narodził się też pomysł dokumentowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej. Parlamentarzyści ci kompletują dokumentację medyczną, przekazywaną przez pacjentów, która wskazywać ma na "zaniedbania w wywiązywaniu się państwa z obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej".

O TYM SIĘ MÓWI:

*Gdańsk: Kardiochirurdzy z PCT zoperowali wadę serca u noworodka
* Donald Tusk odwołał Artura Jabłońskiego z rządowej komisji
* Liniewo: Zatrzymano kolejnych sprawców napadu na uczniów
* Afera sopocka: Sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury ws. Jacka Karnowskiego

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki