Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z rehabilitacją w czasach koronawirusa? Ośrodki Wczesnej Interwencji przechodzą na tryb teleporad. Gdzie w regionie uzyskać pomoc?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W trudnej sytuacji znaleźli się między innymi podopieczni Ośrodków Wczesnej Interwencji, którzy wymagają stałej, specjalistycznej pomocy fizjoterapeutów i rehabilitantów
W trudnej sytuacji znaleźli się między innymi podopieczni Ośrodków Wczesnej Interwencji, którzy wymagają stałej, specjalistycznej pomocy fizjoterapeutów i rehabilitantów arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Obecny kryzys epidemiologiczny doprowadził do paraliżu znacznej części sektora opieki medycznej w naszym kraju. Podczas gdy większość wysiłków finansowych i sprzętowych jest słusznie kierowana na walkę z rozprzestrzenianiem się zarazy, nieco w cieniu pozostają dramaty osób, którym ograniczono dostęp do świadczeń. Z pomocą przychodzą narzędzia telemedycyny.

Rehabilitacja i fizjoterapia a koronawirus. „Zrobimy wszystko, żeby kontynuować terapię”

W trudnej sytuacji znaleźli się między innymi podopieczni Ośrodków Wczesnej Interwencji, którzy wymagają stałej, specjalistycznej pomocy fizjoterapeutów i rehabilitantów. Najmłodsi pacjenci, niezależnie od pandemii koronawirusa, nie mogą przerywać terapii, która jest kluczowa dla ich prawidłowego rozwoju.

Opiekujemy się kilkumiesięcznym wcześniakiem, który właściwie z dnia na dzień stracił możliwość rehabilitacji i pracy z fizjoterapeutą. Rozumiem, że jest kryzys, ale zrobimy wszystko, żeby kontynuować terapię – powiedziała matka dziecka wymagającego rehabilitacji ruchowej.

Telemedycyna pomocą w rehabilitacji

Wizyty „na miejscu” są zawieszone właściwie we wszystkich Ośrodkach Wczesnej Interwencji. Podmioty, w tym gdańska placówka przy ul. Jagiellońskiej, oferują jednak pomoc w formacie teleopieki.

W celu zachowania ciągłości udzielania świadczeń wobec pacjentów będących pod opieką Ośrodka, oraz umożliwiając potencjalnym pacjentom dostęp do świadczeń w zakresie realizowanego przez naszą placówkę kontraktu z NFZ w zakresie rehabilitacji leczniczej, podjęliśmy decyzję o wykonywaniu świadczeń udzielanych przez naszych specjalistów za pośrednictwem systemów teleinformatycznych – poinformowała Anna Janukanis, kierownik Ośrodka Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju w Gdańsku.

Specjaliści prowadzą konsultacje na zasadzie porad telefonicznych, mailowych, a nawet wideokonferencji, podczas których rodzice są instruowani, w jaki sposób rehabilitować pociechy w warunkach domowych.

Wydaje się, że w jeszcze gorszym położeniu pozostają pacjenci, którzy nie rozpoczęli jeszcze ćwiczeń, a byli zapisani na wizytę w najbliższym czasie. Nie wiadomo, kiedy obecnie będzie możliwe przeprowadzenie pierwszego badania w „normalnych” warunkach. Z naszych informacji wynika, że rodzice próbują niekiedy znaleźć pomoc u prywatnych specjalistów.

Rehabilitacja. Gdzie uzyskać pomoc?

Sytuacja dotyczy całego regionu. Centrum Rehabilitacji Ośrodek Wczesnej Interwencji w Gdyni co najmniej do 10 kwietnia wstrzymał swoją działalność. Tu również w razie potrzeby pacjenci mają możliwość realizacji teleporadnictwa.

Ponadto gdyński ośrodek, podobnie zresztą do placówki w Gdańsku, stworzył możliwość kontaktu z psychologiem dla rodziców podopiecznych placówki.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, wywołującą niepewność i mogącą być źródłem stresu, chcemy umożliwić Państwu, w czasie gdy odwołane są regularne zajęcia terapeutyczne i konsultacje w naszym ośrodku, skorzystanie ze wsparcia psychologicznego – informują przedstawiciele Centrum Rehabilitacji Ośrodek Wczesnej Interwencji w Gdyni.

Z kolei w Centrum Chorób Rzadkich UCK w Gdańsku z myślą o swoich pacjentach zorganizowało dwugodzinne warsztaty fizjoterapeutyczne w formie wideokonferencji.

Podczas zajęć przedstawione zostały zasady prawidłowej rehabilitacji, wspomagającej m.in. utrzymanie możliwej samodzielności w codziennym funkcjonowaniu oraz sprawności oddechowej na najwyższym poziomie – kluczowej w przypadku chłopców – poinformowała prof. Jolanta Wierzba z Centrum Chorób Rzadkich UCK. – Zostały również zaprezentowane możliwe strategie utrzymania zakresów ruchomości, co jest istotne dla wydłużenia możliwości chodzenia czy zmniejszenia asymetrii, która doprowadza do zaburzeń postawy ciała – dodała.

Problem dostępności do ćwiczeń rehabilitacji nie dotyczy jedynie dzieci i pacjentów z chorobami rzadkimi. Wielu chorych, w tym osoby starsze, pozostało obecnie bez wsparcia fizjoterapeutycznego.

– Od 1 kwietnia rozporządzeniem rządu wstrzymano prowadzenie rehabilitacji w przychodniach specjalistycznych i gabinetach prywatnych, ograniczając ją tylko do przypadków wymagających rehabilitacji podyktowanych ostrym zagrożeniem zdrowia – zaznacza Dariusz Dulian z Przychodni Morska. – Tym samym wiele osób zostało bez opieki fizjoterapeutów i możliwości rehabilitacji.

Część podmiotów wprowadza konsultacje zdalne, tak jak w przypadku gdyńskiej „Przychodni Morska”, która uruchomiła system rejestracji on-line na telekonsultacje (telerehabilitację) ze specjalistami fizjoterapii i osteopatii.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki