Jak informowaliśmy kilka dni temu, obecnie gdyńska spółka czeka na rozstrzygnięcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w sprawie odwołania od decyzji wstrzymującej możliwość wyburzenia tzw. budynku LOT przy ul. Wały Jagiellońskie 2/4. Elfeko, jako użytkownik wieczysty nieruchomości, próbowało uzyskać zgodę na rozbiórkę dawnego pawilonu meblowego, czemu sprzeciwił się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, uznający, że budynek wart jest zachowania z uwagi na cenne walory architektoniczne.
Firma Elfeko odwołała się od wstrzymania wyburzenia „LOT-u”....
Odwołanie od decyzji Igora Strzoka złożono 5 marca 2020 r. 27 marca konserwator poinformował pismem, że skarga została przesłana do ministerstwa. Do dzisiaj odpowiedź z MKiDN nie nadeszła.
Tymczasem 2 kwietnia br. Elfeko złożyło do konserwatora kolejny wniosek, tym razem dotyczący obiektu położonego najbliżej „LOT-u” od strony północnej, którego również jest użytkownikiem wieczystym (dodatkowo w ub. roku kupiła od miasta działkę pomiędzy LOT-em a Pasażem Królewskim). To zaskoczenie, bowiem budynku nie obejmowały przygotowanie wcześniej koncepcje zagospodarowania, uczestniczące w konkursie architektonicznym na „nowy LOT”, który odbył się w 2017 r.
W odróżnieniu od LOT-u obiekt nie jest objęty indywidualną ochroną konserwatorską, oprócz ochrony obszarowej dotyczącej całego Głównego Miasta. Póki co firma nie zdradza jakie ma plany w stosunku do nieruchomości. Wiadomo, że obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala jej na zabudowę nie wyższą niż 26 m.
- Mogę potwierdzić, że taki wniosek do nas wpłynął i obecnie jest w trakcie rozpatrywania – krótko komentuje Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Tak ma wyglądać obiekt, który zastąpi budynek LOT-u [WIZUALIZACJE]
Oczekujący na decyzję inwestor będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Jak informuje za pośrednictwem strony Urzędu Ochrony Zabytków konserwator, w związku ze stanem epidemii terminy wynikające z przepisów prawa administracyjnego nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu. „Dla organów administracji, oznacza to, że może dojść do przekroczenia terminów wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego. Należy również pamiętać, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie biegną terminy na wniesienie odwołania albo zażalenia” - informuje WUOZ w Gdańsku.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?