Co warto zobaczyć na Krecie?

Materiał informacyjny TUI
Spośród wszystkich greckich wysp, właśnie Kreta jest największa. Miłośników zwiedzania przyciągają ciekawe historyczne miejsca. Wyspa jest znana z przepysznego greckiego jedzenia i malowniczych widoków. Pogoda jest tu słoneczna i przyjemna, dlatego urlopowicze chętnie wybierają Kretę na wakacyjny wypoczynek. Sprawdź, co zobaczyć na Krecie w trakcie swojego letniego pobytu na tej wyspie.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Na tle reszty wysp greckich, Kreta jest dość duża. To oznacza, że zdecydowanie nie da się zobaczyć na niej wszystkiego, wybierając się na weekendowy wypad. Jeśli wybierasz się na kilkudniowy wypoczynek, może lepiej będzie odpoczywać na plaży i odwiedzić tylko najważniejsze miejsca, niż biegać zmęczonym od zabytku do zabytku. Na dokładne zwiedzanie Krety warto przeznaczyć sobie nawet 2 tygodnie. Jeśli pozostanie Ci jeszcze coś do obejrzenia, będzie to pretekst, żeby przyjechać tu jeszcze raz. A naprawdę warto!

Wakacje na Krecie last minute - czy to realne?

Biuro podróży TUI oferuje wycieczki na Kretę z uwzględnieniem międzynarodowych standardów bezpieczeństwa, a także możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od skutków zarażenia się COVID-19. Co to w praktyce oznacza? Jak czytamy na stronie biura TUI: Więcej wycieczek i atrakcji na świeżym powietrzu, mniejsze grupy, zachowanie dystansu społecznego, odpowiednie planowanie zwiedzania w celu zmniejszenia kontaktu z innymi grupami, omijanie zatłoczonych miejsc, zakrywanie nosa i ust maseczką ochronną tam, gdzie to wymagane (podczas transferu i podczas zwiedzania w miejscach publicznych), możliwość organizacji wycieczek z prywatnym przewodnikiem. Jak widać, organizator dokłada wszelkich starań, by uczynić nasz wakacje na Krecie jak najbardziej bezpieczne i jednocześnie atrakcyjne.

Kreta - atrakcje - co warto zobaczyć na greckiej wyspie?

Wyspa Spinalonga
Dopiero dotarłeś na Kretę, a już masz przemieszczać się na kolejną wyspę? Spinalonga to niewielka wysepka na północno-wschodnim wybrzeżu Krety otoczona Laguną Elounda. Naprawdę warto się tu wybrać, bo wschodnią część Krety rzadziej odwiedzają turyści, a jest to region dziewiczej przyrody, fascynującej historii i urokliwych miasteczek. Żeby dostać się na Spinalongę, musisz skorzystać z przeprawy łodzią. Kiedy dotrzesz już na miejsce, Twoim oczom ukażą się weneckie fortyfikacje. Choć taka mała i niepozorna, wysepka ma niesamowicie fascynującą historię. Była najeżdżana przez Arabów, zdobywana przez Wenecjan, znajdowała się pod okupacją Imperium Osmańskiego, aż w końcu zamieniono ją na kolonię dla trędowatych. Obecnie Spinalonga to prawdziwa oaza spokoju otoczona krystalicznie czystą wodą mieniącą się pięknymi turkusowymi odcieniami. Jeśli miałbyś wybrać jedno miejsce do odwiedzenia na Krecie, zdecyduj się właśnie na wycieczkę na Spinalonga.

Miasteczko Loutro

Chcesz na chwilę odciąć się od świata i naprawdę zrelaksować? Miasteczko Loutro to w sam raz coś dla Ciebie. To spokojne i odosobnione miejsce na południowym wybrzeżu Krety, w którym nie ma ruchu kołowego. Na stałe w tej maleńkiej rybackiej wiosce mieszka zaledwie około 60 osób. Poza sezonem nic się tu nie dzieje, jednak latem wioska staje się upragnionym miejscem odpoczynku. Warto odwiedzić tę mieścinkę i przynajmniej przez jeden dzień cieszyć się ciszą i spokojem. Do Loutro można dostać się drogą morską (płynie się około 20 minut motorówką lub inną łodzią) lub spacerem. Wyprawa wzdłuż skalistego wybrzeża nie należy jednak do najłatwiejszych i musisz przygotować się na trudny 2-godzinny spacer (jeśli masz dzieci, zrezygnuj z tego pomysłu).

W Loutro wszystkie domy są białe. Może dlatego mieścinę porównuje się greckiego Santorini. Co warto zobaczyć w Loutro? Nie ma tu zbyt wiele do oglądania, bo wioska liczy zaledwie kilka budynków. Ta ukryta perełka to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek nad wodą (plaża jest nieco kamienista, ale zejście do niej jest przyjemne). Spróbujesz tu pysznych specjałów greckiej kuchni (szczególnie owoców morza) i poczujesz się jak w bajce.

Chania

Kiedy wybierzesz się na północne wybrzeże Krety, koniecznie odwiedź miasto Chania. To idealne miejsce, żeby rozpocząć eksplorację wyspy. Popularnym turystycznym punktem w Chanii jest jej wenecki port – symbol miasta. Znajduje się tu starożytna latarnia morska. Linia brzegowa usiana restauracjami, promenada położona nad krystalicznie czystymi wodami, liczne muzea i urokliwe skwery sprawiają, że Chania to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Latem może być więc tu tłoczno. Nie ma jednak co rezygnować z zobaczenia tego miejsca. Miasto zachwyca swoją historią, urokliwymi alejkami i ogrodami pachnącymi jaśminem. Mimo wielu osób przyjeżdżających do Chanii, w miasteczku toczy spokojne życie. Mieszkańcy są zawsze uśmiechnięci i z radością witają przyjezdnych, serwując im przepyszne dania z owoców morza. W mieście obejrzysz historyczne budowle i spróbujesz lokalnych potraw, ale też ponurkujesz, odkrywając podwodny świat.

Chania to idealna baza wypadowa na jednodniowe wycieczki po Krecie. Kursują tu autobusy, które dowiozą Cię do innych ciekawych miast, takich jak Heraklion. Możesz też podróżować wypożyczonym samochodem lub skorzystać z wycieczki zorganizowanej przez lokalne biuro podróży. Chanię warto odwiedzić ze względu na jej piękne plaże – na niektóre, takie jak Glyka Nera, można dostać się tylko łodzią. Dzięki bliskości Morza Egejskiego w Chanii serwuje się wyśmienite dania z owoców morza. Przyrządza się tu potrawy ze świeżych sardynek, anchovies, ośmiorniczek i wielu innych gatunków ryb i mięczaków.

Meteory

Kiedy będziesz chciał odpocząć od plażowania, wybierz się w niezwykle urokliwe miejsce, jakim są greckie Meteory. Te niezwykłe formacje skalne zachwycają swoimi majestatycznymi rozmiarami. Nie bez powodu mnisi zakładali tu swoje klasztory – na wysokich skałach odnajdywali prawdziwą ciszę i spokój. Lokalizacja klasztorów zapewniała też zakonnikom bezpieczeństwo, kiedy to pod koniec XIV w. rozpoczęły się inwazje tureckie. Nawet w późniejszych latach dostanie się do klasztoru było nie lada wyczynem, a pielgrzymujący tracili nawet życie, próbując wspiąć się na wysokie skały.

Dziś do każdego z 6 aktywnych klasztorów można wejść po dobudowanych schodach. Dla zwiedzających dostępny jest np. Wielki Meteor (Megalo Meteoro) uważany za najbardziej imponujący kompleks zakonny. Założył go św. Atanazy rzekomo wniesiony na skałę przez orła. Monastyr zachwyca swoimi rozmiarami i rozwiązaniami architektonicznymi. Do klasztoru prowadzi tunel i schody wykute w skale. W tej małej religijnej fortyfikacji znajdują się tarasy widokowe, muzea, kuchnia klasztorna i kaplica.

Warte odwiedzenia są również i inne klasztory znajdujące się w Meteorach. Monastyr Świętej Trójcy znany jest z filmu z Jamesem Bondem, a klasztor Świętego Stefana przypominający mały zamek z barwnym dziedzińcem i ogrodami to jeden z dwóch żeńskich klasztorów w całym kompleksie Meteorów.

Retimno

Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat Grecji i nieco bardziej poznać życie jej mieszkańców, wybierz się na spontaniczny spacer po Starówce w Retimno. Wąskie, kamieniste uliczki skrywają ciekawe historyczne zabytki i kameralne restauracje i kawiarnie. To doskonałe miejsce na odpoczynek, wypicie filiżanki kawy lub świeżo wyciskanego soku. Na swojej spacerowej trasie w Retimno poszukaj weneckiej fontanny Rimondi z XVII w., w której woda tryska z trzech lwich głów. Fontanna znajduje się na Placu Platanos. Odwiedzając miasteczko na północy Grecji, wybierz się koniecznie na miejskie targowisko Loggia, gdzie kupisz tradycyjne i lokalne greckie produkty.

W Retimno warto zobaczyć też drewniany kościół Św. Franciszka i udać się do Fortezza – fortyfikacji wybudowanej przez Wenecjan w celu ochrony przed tureckimi najazdami. Obecnie obejrzeć można jedynie pozostałości murów zewnętrznych Fortezzy i kilka budowli, w tym np. meczet czy chrześcijańską kaplicę.

Knossos

Żeby zobaczyć najstarsze europejskie miasto i jego niezwykły pałac pamiętający czasy epoki brązu, udaj się w pobliże Heraklionu do Knossos. Z pałacu pozostały tylko ruiny, ale w dobrym stanie zachowała się sala tronowa z przepięknym freskiem przedstawiającym szarżującego byka. To miejsce dla tych, którzy interesują się historią i w trakcie urlopu lubią odkrywać perełki architektoniczne. Do oglądania nie ma zbyt wiele, dlatego jeśli planujesz osobną wycieczkę tylko do Knossos, możesz poczuć się zawiedziony. Koniecznie jednak wybierz się tam przy okazji pobytu w Heraklionie – obie miejscowości oddalone są od siebie o jedyne 6 km.

Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że pałac wielokrotnie przebudowywano i dobudowywano do niego nowe pomieszczenia. Budowla nie miała fortyfikacji, liczyła za to wiele gospodarskich pomieszczeń. Pałac uległ częściowemu zniszczeniu podczas trzęsień ziemi. Pałac w Knossos związany jest m.in. z mitami o Minotaurze i królu Minosie.

Nie masz jeszcze pomysłu na wakacje? Ruszaj na Kretę z biurem podróży TUI i odkrywaj jej historyczne i przyrodnicze skarby. Na pewno znajdziesz tu atrakcje, które sprawią, że Twój wypoczynek będzie niezapomniany.

Dodaj ogłoszenie