Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Pomorzanin jest za atomówką. Poparcie dla planu budowy elektrowni atomowej spadło

Jacek Klein, Kazimierz Netka
G.Mehring/Archiwum DB
Zaledwie 27,9 proc. mieszkańców Pomorza opowiada się za budową na terenie naszego regionu elektrowni atomowej. Ponad 53 proc. respondentów dostrzega zagrożenia w związku z budową elektrowni atomowej i nie popiera jej.

To wyniki Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego, badania przeprowadzonego w sierpniu i wrześniu tego roku przez MRC Consulting. Wyniki są niemałym zaskoczeniem. Za elektrownią atomową opowiedziało się prawie 40 proc. ankietowanych mieszkańców Trójmiasta. Na wsi jej budowę poparł zaledwie co piąty badany, a 60 proc. było przeciwnych. Tymczasem trzy lata temu wyniki Pomorskiego Obserwatorium Reporterskiego wyglądały zupełnie inaczej. Z budową atomówki na Pomorzu zgadzało się 47 proc. ankietowanych mieszkańców województwa, a 43 proc. było przeciwnych. W Trójmieście "za" była ponad połowa, na wsi ponad jedna trzecia.

Dlaczego teraz poparcie dla energetyki jądrowej nad Bałtykiem spadło prawie dwukrotnie?
- Na Pomorzu w ogóle mamy problem z energetyką - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Powstało tutaj wiele farm wiatrowych, są plany budowy kolejnych, jednak przeciwnych jest im coraz więcej osób. Podobnie zresztą jak budowie biogazowni ze względu na argument nieprzyjemnych zapachów. Także w przypadku energetyki atomowej wzrosły obawy o zagrożenia związane z bezpieczeństwem tej technologii. Wpływ na spadek poparcia miała też zapewne awaria elektrowni atomowej w Japonii.

Katastrofa w Fukushimie spowodowana tsunami miała miejsce w marcu ubiegłego roku. Tymczasem w badaniach prezentowanych w październiku, prawie dokładnie rok temu, a więc kilka miesięcy po awarii w Japonii, poparcie dla elektrowni atomowej wśród Pomorzan wynosiło w 2011 roku 59 proc. Zdecydowanie najwięcej w kraju, gdzie średnio co trzeci obywatel był za energetyką jądrową.

Spadek poparcia musi niepokoić zwolenników budowy elektrowni atomowej na Pomorzu. A zabiegają o nią lokalne władze, szansę na wielkie kontrakty upatrują w tym pomorskie firmy, uczelnie liczą na impuls naukowy i technologiczny. Firmy, z którymi PGE rozmawia na temat dostawy technologii, przekonują, że nawet z zamówień wartych kilkadziesiąt miliardów złotych 50-70 proc. może trafić do polskich, w tym pomorskich firm. Apetyty są ogromne, słabną jednak proporcjonalnie do wydłużania się przygotowań do budowy.

- Przygotowania do budowy nie obeszły się bez wpadek. Taką było np. wybranie Gąsek jako jednej z potencjalnych lokalizacji, bez uprzedzenia mieszkańców. Kompletnie zaskoczeni gwałtownie zaprotestowali, co poszło w świat - dodaje Kamińska. - Brakuje też zdecydowania w realizacji programu, zainteresowanie nim spada. Polska jako jedyny w regionie kraj bez atomu jest swojego rodzaju poligonem doświadczalnym dla ekologów, działań i kampanii, aby do budowy elektrowni nie dopuścić.
Jak przekonują zwolennicy elektrowni, spadkową tendencję poparcia można odwrócić, jednak kampania edukacyjna wśród społeczeństwa powinna być bardziej intensywna.

Plusy i minusy budowy elektrowni

Tańsza energia i czystsze środowisko to część argumentów za jądrówką.
Jak podkreślają zwolennicy, EJ jest ekologiczniejsza od tradycyjnej - np. węglowej, bo nie emituje do atmosfery pyłów czy szkodliwych gazów. Nie hamuje rozwoju turystyki w swoim sąsiedztwie. Nie wymaga też zasilania paliwami kopalnymi, których zasoby się kurczą i drożeją. Eksploatacja EJ jest dużo tańsza od tradycyjnej, podobnie jak koszt wyprodukowanego przez nią prądu.

Tykająca bomba ekologiczna i problem dla następnych pokoleń - to minusy.
Przeciwnicy atomu argumentują: koszt budowy i uruchomienia EJ jest dość wysoki. Kłopotem jest też zagospodarowanie oraz transport na składowisko odpadów radioaktywnych. Trudno wkomponować też potężny obiekt w środowisko. W przypadku awarii EJ skokowo rośnie też ryzyko skażenia gruntu i wody. Budowa EJ wzbudza także sporo społecznych niepokojów.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki