- Jak wynika z naszego badania, co trzeci Polak planuje w tym roku remont. Zwykle będziemy je finansować z oszczędności, na taka formę decyduje się 77 proc. badanych- tłumaczy w rozmowie z AIP Karolina Łuczak, Provident Polska. - Zwykle oszczędzają osoby lepiej sytuowane. Wynika to przede wszystkim z faktu, że te osoby planują większe remonty, bardziej rozległe niż tylko malowanie ścian- wyjaśnia w rozmowie z AIP Karolina Łuczak, Provident Polska.

Dopłaty do czynszów już w 2019 roku. Mieszkanie na start z podpisem prezydenta

Z Barometru Providenta wynika, że urlopy i ciepłe dni sprzyjają nie tylko wyjazdom, ale także remontom. Ponad połowa respondentów, zapytanych o najlepszy czas w roku na domowe metamorfozy, wskazuje lato (53 proc.). Najpopularniejszą metodą wprowadzania zmian we wnętrzu to malowanie ścian.


- Większość osób, które przeprowadzają remonty wskazują na malowanie (77 proc.) oraz na zmianę dekoracji. Zwykle na remonty wydajemy od 2 do 5 tys zł. Ograniczamy się do mniejszych prac, związanych z z malowaniem ścian, zmianą wystroju. Zaledwie 5 proc. ankietowanych decyduje się na większe remonty, powyżej 10 tys zł- dodaje ekspert.

Remonty zazwyczaj kojarzą się z dużymi wydatkami i sporym obciążeniem domowych budżetów. Wszystko jednak zależy od skali remontu. Zmiany estetyczne, jak wymiana dekoracji czy odmalowanie pomieszczeń, nie będą tak kosztowne jak gruntowny remont całego domu lub mieszkania.
Polacy przeprowadzają remonty raz na kilka lat lub nawet rzadziej. Tylko co szósty badany zadeklarował, że przeprowadza zmiany we wnętrzu mieszkania lub domu dwa razy do roku. W obliczu tak znaczących wydatków bardzo ważną kwestią pozostaje sposób ich finansowania. Z badania wynika, że Polacy opłacają remonty głównie z oszczędności.

– Rzadziej finansujemy remonty z pożyczek z banku lub firmy pożyczkowej. Gdy jednak rozważamy zaciągniecie pożyczki, przeliczmy dokładnie, czy nas na nią stać i czy w kolejnych miesiącach będziemy mieli wystarczające środki, by ją spłacić – podkreśla Łuczak.

Pamiętajmy, że przed zaciągnięciem zobowiązania, należy dokładnie zapoznać się z umową oraz wszystkimi kosztami – ich wyszczególnienie znajdziemy w formularzu informacyjnym, który każda instytucja pożyczkowa oraz bank muszą udostępnić klientowi przed zawarciem umowy. Zwracajmy także uwagę na całkowity koszt pożyczki, w którym mieszczą się nie tylko odsetki, ale także wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje.

Przeczytaj także:

OC znowu w górę. Nie mamy dobrych wiadomości dla kierowców.

60 Sekund Biznesu: Polska firma pomoże zbadać Jowisza