Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrąciłeś dzikie zwierzę na drodze? Sprawdź, jak się zachować i gdzie dzwonić. Potrącenie zwierzęcia. Tak wyglądają przepisy!

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Potrącenie zwierzęcia
Potrącenie zwierzęcia Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Co robić, gdy potrącisz dzikie zwierzę? Kierowcy muszą liczyć się z zagrożeniami ze strony dzikich zwierząt, które niespodziewanie wbiegają na jezdnię, często prosto pod samochód. Jesień i początek zimy to okres przemieszczania się dzikiej zwierzyny. Tuż przed zimą m.in. dziki, sarny, łosie, czy daniele migrują z dotychczasowych żerowisk.

Potrącenie zwierzęcia - przepisy. Co robić, gdy potrącisz dzikie zwierzę na drodze?

Artykuł 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt nakłada na kierowców obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy.

-Przede wszystkim warto pamiętać, że nie musimy obawiać się kary np. mandatu w przypadku tego typu zdarzenia - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - Należy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i poinformować o incydencie. Kierowca powinien następnie zadbać o bezpieczeństwo, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym.

Nie należy zwierzęcia dotykać ani przewozić, ze względu na ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Poza tym, ranne zwierzę może być niebezpieczne. Pamiętajmy, by nie hałasować, starajmy się zachowywać spokojnie i cicho. Jeśli jest to możliwe, zasłońmy zwierzęciu oczy, odizolowując wzrok od bodźców zewnętrznych. Najlepiej jest je po prostu przykryć.

- Policja na miejsce zdarzenia wysyła patrol - mówi Piotr Kwidziński. - Powiadamiamy też łowczego, który odpowiada za dany teren. On na miejscu decyduje, czy zwierzę należy odstrzelić. W myśl prawa łowieckiego zwierzę zabiera myśliwy.

Potrącenie zwierzęcia - przepisy. Zostać na miejscu czy odjechać?

Jak podkreśla Piotr Kwidziński, kierowca nie ma obowiązku pozostania na miejscu zdarzenia, ale jeśli może - warto, aby poczekał.

- Lepiej jest poczekać na policję, zwykle bowiem takie zdarzenia mają miejsce nocą, czasem na drogach leśnych, policjantom łatwiej będzie trafić, jeśli kierowca pozostanie na drodze - mówi rzecznik prasowy. - Druga sprawa, że kierowca, który ma AC - dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych, uzyska potwierdzenie, że doszło do takiego wypadku. Bardzo przydatne będzie również sfotografowanie uszkodzeń.

Potrąciłeś zwierzę? Musisz się nim zająć! Grozi wysoka grzywna

Ten, kto potrąci zwierzę na drodze, ma obowiązek się nim zająć - inaczej grozi mu grzywna. Artykuł 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt nakłada na kierowców obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy.

Warto wiedzieć, że za udzielenie pomocy uważa się np. zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca bezpośrednio sprawdzał stan zwierzęcia, szczególnie takiego, które może być niebezpieczne jak dzik, łoś, jeleń.

Potrącenie zwierzęcia na drodze. Jak dostać odszkodowanie?

Jeśli mamy wykupione AC, zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela. Jeżeli go nie mamy, w ramach OC możemy się ubiegać o odszkodowanie od zarządcy drogi.
Ważne! Nie otrzymamy odszkodowania jeśli wypadek wydarzył się w obrębie drogi oznakowanej jako A18b, czyli "uwaga na zwierzęta leśne".

Kto odpowiada za drogi:

  • krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
  • wojewódzkie - zarząd danego województwa
  • powiatowe - zarząd danego powiatu
  • gminne - burmistrz/ prezydent miasta lub wójt
od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki