Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co pracodawca wie o twoim L4? Kody na zwolnieniu lekarskim mówią wszystko o chorobie. Wyjaśniamy, co oznaczają kody choroby na L4

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zwolnienia lekarskie są wystawiane jedynie elektronicznie, dlatego pracownik już nie zanosi odpowiedniego dokumentu do swojego pracodawcy.
Zwolnienia lekarskie są wystawiane jedynie elektronicznie, dlatego pracownik już nie zanosi odpowiedniego dokumentu do swojego pracodawcy. unsplash
Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4 jest wystawiane jedynie elektronicznie, dlatego pracownik już nie zanosi odpowiedniego dokumentu do swojego pracodawcy. Wielu zadaje sobie pytanie, co pracodawca widzi na dokumencie wystawionym przez lekarza. Wyjaśniamy, co oznaczają kody choroby na zwolnieniu lekarskim, czy pracodawca widzi kod choroby na L4 oraz jakie dane są na zwolnieniu lekarskim. Kto wystawia zwolnienie lekarskie?

Zwolnienia lekarskie wystawiane są tylko elektronicznie. Nie zobaczysz już papierowego dokumentu.

Od 1 grudnia 2018 zwolnienia lekarskie są wystawiane tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Wcześniej, bo od początku 2016 r. mogły być wystawiane w obu formach - zarówno papierowo, jak i elektronicznie.

Od ponad trzech lat pracownik już nie otrzymuje papierowego dokumentu, który niegdyś trzeba było przedstawić pracodawcy.

Lekarz zaświadczenie lekarskie e-ZLA podpisuje korzystając z certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego. ZUS udostępnia wypełnione i podpisane zaświadczenie lekarskie pracodawcy w ramach platformy PUE ZUS. Jeżeli pracownik posiada profil na PUE ZUS – również jemu zostanie udostępniona taka informacja.

Jakie dane znajdują się na elektronicznym zwolnieniu lekarskim?

Pracownik nie wie, co dokładnie pracodawca zobaczy na zwolnieniu, ani jak ono wygląda. Jak się jednak okazuje, na elektronicznym zwolnieniu lekarskim (e-ZLA) znajdują się takie dane, jak:

  • imię i nazwisko pacjenta otrzymującego zwolnienie,
  • numer PESEL lub numer dokumentu tożsamości,
  • adres wskazujący miejsce przebywania pacjenta na czas trwania zwolnienia,
  • okres, na jaki wystawione jest zwolnienie,
  • zalecenia od lekarza,
  • ośrodek medyczny, w którym pacjent był na wizycie,
  • dane lekarza, u którego odbyła się wizyta oraz jaką specjalizacje reprezentujet,
  • dane pracodawcy.

Co widzi pracodawca na elektronicznym zwolnieniu lekarskim?

Na tej podstawie pracodawca może w ograniczonym zakresie wywnioskować na co choruje pracownik. Jest to możliwe dzięki specjalizacji lekarza oraz placówki, w której odbyła się wizyta. Pracodawca nie zobaczy kodu choroby, czyli przyczyny, na podstawie której zostało wystawione zwolnienie (np. powrót poprzedniej choroby w krótszym czasie, niż 60 dni, ciąża, nadużycie alkoholu, gruźlica).

Lekarz do zwolnienia wprowadza jedynie

  • czas nieobecności pracownika,
  • wybiera kod i numer statystyczny choroby (kody cyfrowe 1 lub 2, numer statystyczny i kod literowy choroby).

Kod choroby nie zawsze jest wpisywany do L4. Można spotkać zwolnienia lekarskie bez kodu choroby.

Jakie wyróżniamy kody choroby?

  • kod A – niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży,
  • kod C – niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu,
  • kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą,
  • kod E – niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Po kodzie C oraz D pracodawca bez problemu poznaje powód nieobecności pracownika. Jeżeli ubezpieczony będzie wnioskował o nieumieszczanie kodu na zwolnieniu lekarskim – jest to możliwe w przypadku kodu B oraz D.

Na zwolnieniu lekarskim wpisuje się także numer statystyczny choroby z listy Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Nie powinien być jednak widoczny w wersji, do której ma dostęp pracodawca, ponieważ numery te pozwalają na określenie rodzaju niezdolności do pracy przez ZUS, pozwalają prowadzić odpowiednie statystyki oraz są potrzebne lekarzom do rozliczania kontraktów z NFZ.

Zwolnienia lekarskie wystawiają:

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarz specjalista,
  • lekarz pracujący w szpitalu,
  • lekarz stomatolog.

Wzór elektronicznego zaświadczenia lekarskiego ustala ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co pracodawca wie o twoim L4? Kody na zwolnieniu lekarskim mówią wszystko o chorobie. Wyjaśniamy, co oznaczają kody choroby na L4 - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki