Co piąty uczeń nie zdał tegorocznej matury. Najwięcej problemów sprawiła wiedza o społeczeństwie

Monika JankowskaZaktualizowano 
60 proc. z j. polskiego, 56 proc. z matematyki i 73 proc. z j. angielskiego - takie wyniki osiągnęli średnio na maturze uczniowie z województwa pomorskiego
60 proc. z j. polskiego, 56 proc. z matematyki i 73 proc. z j. angielskiego - takie wyniki osiągnęli średnio na maturze uczniowie z województwa pomorskiego Przemek Świderski
60 proc. z j. polskiego, 56 proc. z matematyki i 73 proc. z j. angielskiego - takie wyniki osiągnęli średnio na maturze uczniowie z województwa pomorskiego (z przedmiotów na poziomie podstawowym). Podobnie wyglądają wyniki ogólnopolskie. W skali kraju z j.polskiego i z matematyki uczniowie osiągnęli dokładnie taki sam wynik jak Pomorzanie. Z j. angielskiego ogólnopolska średnia jest wyższa o pięć punktów procentowych.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała we wtorek, że zdawalność w naszym województwie wyniosła dokładnie 79,2 proc.

- Jeżeli chodzi o absolwentów liceów, zdanym egzaminem może się cieszyć 85 proc. osób, jeżeli zaś o absolwentów techników - 68,5 proc.- mówi Irena Łaguna, dyrektor OKE. - Wyniki także są niemalże identyczne jak te krajowe.

Matura 2016 wyniki. Gdzie sprawdzić wyniki z matury online?

15 proc. pomorskich maturzystów ma prawo do przystąpienia do egzaminu jeszcze w sierpniu -będą poprawiać jeden przedmiot. Z kolei niemal 6 proc. nie zdało matury z więcej niż jednego przedmiotu. Dodajmy, że do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju przystąpiło 14 528 tegorocznych absolwentów liceum i technikum.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi od ubiegłego roku każdy uczeń musiał przystąpić do jednego, dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Z przedmiotów obowiązkowych musi otrzymać minimum 30 proc. Jeżeli chodzi o przedmiot dodatkowy - wystarczy samo podejście, nie ma tu żadnego progu punktowego. Najsłabiej wypadła... wiedza o społeczeństwie. Młodzież z Pomorza uzyskała średnio zaledwie 25 proc. punktów.

- Na niski wynik na pewno wpływa brak odpowiedniej motywacji. Wynik z tzw. przedmiotów dodatkowych, w tym z WOSu ma jedynie formalny wpływ na ogólną wartość świadectwa maturalnego. Widzę tez infantylizm w podejściu do tego przedmiotu. Panuje powszechne przekonanie, że wystarczy tzw. wiedza potoczna, aby sprostać wymaganiom egzaminacyjnym - komentuje Andrzej Błaszczuk, doradca metodyczny w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku i nauczyciel WOSu w gdańskim LO nr 15.

(x-news/TVN24)

monika.jankowska@polskapress.pl


Cały artykuł na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 6.07.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lalamida

Jak czytam takie bzdury jak twoje to mi się drobne w kieszeni nie zgadzają. Co ma dobra zmiana do matury. Wiesz kiedy powstają arkusze? Wiesz od kiedy jest podstawa programowa? Taki bełkot tylko cię ośmiesza. Napiszę się wody i odetchnąć głęboko bo się zadlawisz złością.

d
dobra zamiana

a będzie jeszcze... lepiej

Dodaj ogłoszenie