MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co oznacza czerwona błyskawica, czarny parasol i druciany wieszak? Symbole Strajku Kobiet. Sprawdźcie, jak wyglądają i o czym mówią!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Symbole Strajku Kobiet - co oznaczają?Kliknij w galerię lub przesuń palcem na telefonie w lewo >>>
Symbole Strajku Kobiet - co oznaczają?Kliknij w galerię lub przesuń palcem na telefonie w lewo >>>
Czerwona błyskawica, czarny parasol i druciany wieszak - co symbolizują te rysunki i przedmioty w czasie Strajku Kobiet? Fala protestów rozlała się na całą Polską. Mieszkańcy dużych i małych miejscowości wychodzą na ulice z transparentami. Mocne hasła, emocjonalne napisy, ogrom emocji i solidarności.

Czerwona błyskawica, czyli "uważaj, ostrzegamy"

Czerwona błyskawica, która widnieje na maseczkach, plakatach, banerach, ulicach i samochodach została stworzona przez warszawską graficzkę Olę Jasionowską, która od dawna współpracuje z organizacją Strajk Kobiet. W rozmowie z tygodnikiem Newsweek powiedziała, że oznacza on tyle co:

Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie kobietom ich podstawowych praw

W plakacie autorstwa Jasionowskiej czerwona błyskawica pojawia się na tle ustawionej bokiem kobiety. Co ciekawe, błyskawica miała kontrastować ze statycznym profilem kobiety. Warto jednak podkreślić, że autorce zależało na tym, aby plakat nie był drastyczny, dlatego dołożyła ona wszelkich starań, aby było jak najmniej nawiązań do krwi.

Graficzka mówi, że w jej uznaniu osiągnęła założony cel, bowiem stworzyła coś uniwersalnego, z czym kobiety mogą się identyfikować niezależnie od wielu czynników takich jak: miejsce zamieszkania, charakter czy ekspresja.

Plakat autorstwa Aleksandry Jasionowskiej na rzecz Strajku Kobiet.
Plakat autorstwa Aleksandry Jasionowskiej na rzecz Strajku Kobiet. Fot. Przemysław Świderski

Czarne parasolki. Co symbolizują?

Kolejnym równie często widocznym symbolem na protestach jest czarna parasolka, która większości społeczeństwa kojarzy się z walką o prawa kobiet w 2016 roku. To właśnie wtedy w całej Polsce odbywały się tzw. czarne protesty, podczas których strajkujący sprzeciwali się projektowi ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne i zakazującej badań prenatalnych. Co ciekawe, symbol czarnego parasola w krótkim czasie rozprzestrzenił się na całym świecie i służył jako znak rozpoznawczy walki o prawa kobiet.

Czarny parasol - symbolem Strajku Kobiet.
Czarny parasol - symbolem Strajku Kobiet. Fot. Przemysław Świderski

Skąd wzięła się ta czarna parasolka? Tak naprawdę do końca nie wiadomo. Mówi się, że na początku XX wieku Polki walczyły o prawa wyborcze dla kobiet. To właśnie wtedy strajkujące kobiety postanowiły udać się pod dom Józefa Piłsudskiego i uprzykrzyć mu życie stukaniem parasolami w jego drzwi. Być może w efekcie tego Polki zostały dopuszczone do głosu w 1918 roku. Współczesne feministki wzięły sobie historię polskich sufrażystek do serca i uczyniły parasolkę symbolem Strajku Kobiet.

Druciany wieszak symbolem podziemia aborcyjnego

W trakcie protestów i walk o prawa kobiet równie często pojawia się wieszak. Uznaje się go za międzynarodowy symbol nielegalnych aborcji, których dokonuje się coraz częściej - nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niestety, coraz więcej z nich dokonywanych jest w sposób niebezpieczny i bolesny. To właśnie tego symbolem ma być wieszak.

Druciany wieszak symbolem podziemia aborcyjnegoW trakcie protestów i walk o prawa kobiet równie często pojawia się wieszak. Uznaje się go za międzynarodowy
Druciany wieszak symbolem podziemia aborcyjnego

W trakcie protestów i walk o prawa kobiet równie często pojawia się wieszak. Uznaje się go za międzynarodowy symbol nielegalnych aborcji, których dokonuje się coraz częściej - nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Niestety, coraz więcej z nich dokonywanych jest w sposób niebezpieczny i bolesny. To właśnie tego symbolem ma być wieszak. Fot. Karolina Misztal

Czy dodalibyście jeszcze jakiś symbol do listy znaków rozpoznawczych Strajku Kobiet? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Plakaty na Strajk Kobiet do pobrania. Walka o prawa kobiet w oczach twórców. Plakaty protestacyjne tworzą nie tylko artyści

Fala protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu zezwalającego na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i powinno być chronione przez ustawodawcę.

Zobacz wideo:

Masowe strajki w Polsce. Walczą o prawo wyboru

Od tego czasu w całej Polsce organizowane są masowe protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Na ulice wychodzą babcie, matki, córki oraz mężczyźni. Wszystko to po to, aby mieć prawo wyboru. Każdy uczestnik protestu ma na sobie co najmniej jeden z trzech symboli Strajku Kobiet - czerwoną błyskawicę, czarny parasol czy charakterystyczny wieszak. Co one oznaczają? Wyjaśniamy poniżej.

Strajk Kobiet i jego hasła! Ironiczne, satyryczne i wulgarne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki