Co o zakupach, reklamacjach i zwrotach wiedzieć trzeba

  Co o zakupach, reklamacjach i zwrotach wiedzieć trzeba

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Alina Rocka, rzecznik praw konsumenta w Gdańsku, dyżurowała w naszej redakcji i odpowiadała na pytania Czytelników
  Kilka miesięcy temu kupiłem telewizor. Okazał się wadliwy, więc zgłosiłem reklamację, korzystając z gwarancji. Producent poinformował mnie, że naprawa telewizora nie jest możliwa, nie ma również możliwości jego wymiany na nowy, gdyż tego typu sprzętu już się nie produkuje. Producent zaproponował zwrot zapłaconej przeze mnie ceny. Ja jednak nie chcę się z tym zgodzić i żądam wydania mi nowego odbiornika. Na jaki przepis prawa mogę się powołać?
  Niestety, przepisy prawa nie regulują warunków, na jakich powinna być udzielana gwarancja.
  W tym konkretnym przypadku, jeżeli rzeczywiście naprawa lub wymiana telewizora na taki sam nie jest możliwa, producent moim zdaniem postąpił właściwie. Oczywiście, możliwe jest negocjowanie wydania nowego telewizora o zbliżonych parametrach za ewentualną dopłatą.

  Zgłosiłam reklamację kabiny prysznicowej, korzystając z uprawnień z tytułu niezgodności towaru z umową. Reklamację rozpatrzono pozytywnie. Sprzedawca zadeklarował wymianę kabiny na nową. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów związanych z demontażem i ponownym montażem kabiny?
  Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej jednoznacznie rozstrzyga ten problem. Sprzedawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi poniesione przez niego koszty związane z demontażem, dostarczeniem, ponownym montażem i uruchomieniem. Na tym polega nieodpłatność wymiany towaru.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo