Co nas czeka w 2021 roku? Gotowy będzie odcinek Trasy Kaszubskiej, zakończy się remont dworca w Gdańsku. Los wielu imprez się waży

Pod koniec roku zakończyć się ma remont dworca PKP w Gdańsku.
Pod koniec roku zakończyć się ma remont dworca PKP w Gdańsku. Karolina Misztal
Rocznice I zjazdu NSZZ Solidarność oraz wprowadzenia Stanu Wojennego będą najważniejszymi wydarzeniami historycznej pamięci w 2021 roku. Kierowcy pojadą częścią oddanej do użytku Trasy Kaszubskiej, zakończy się remont dworca PKP w Gdańsku. Choć będzie to słabszy od lat poprzednich, pod względem samorządowych inwestycji rok, to modernizacji ulic i dróg nie zabraknie. Postpandemiczny, miejmy nadzieję, czas przyniesie ożywienie wydarzeń kulturalnych, choć w spojrzeniu z perspektywy pierwszych dni stycznia rok 2021 jest nadal nieprzewidywalny.

Nadzieja na zakończenie pandemii koronawirusa, związana ze skutecznością szczepionek, przyświecać będzie miesiącom 2021 r. Uzyskanie społecznej odporności zapewni oddech głównie w sektorze usług, m.in. tak ważnej dla Trójmiasta i Pomorza turystyki, wydarzeń kulturalnych (koncertów, festiwali, spektakli) i tych związanych z pamięcią. Zadań inwestycyjnych nie zabraknie.

Pamięć i historia

We wrześniu przypadnie 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Obchody organizuje gdańskie ECS. Będą się one składały z kilku komponentów: m.in., konferencji naukowej poświęconej znaczeniu i konsekwencjom zjazdu połączona ze spotkaniem w Gdańsku osób będących w 1981 r. delegatami na historyczny zjazd.

W 2021 r. wyznaczy też rocznica jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. W grudniu upłynie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu ECS przygotuje rocznicową wystawę czasową. Wydarzenia sprzed czterech dekad zostaną również poddane refleksji naukowej. Należy się również spodziewać, że gdański IPN przygotuje okolicznościowe wydarzenia związane z tą rocznicą. Na początku 2021 roku należy się spodziewać pokonkursowej wystawy prac zgłoszonych do konkursu cmentarza wojskowego na Westerplatte. Niedawno Muzeum II Wojny Światowej przygotowujące się do budowy nekropolii żołnierzy poległych w czasie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej rozstrzygnęło konkurs na jej koncepcję. Wg zapowiedzi, wystawa zostanie zorganizowana gdy pozwolą na to warunki pandemiczne.

W marcu, 371 rocznicę nadania praw miejskich będą obchodzić uroczyście mieszkańcy Wejherowa, a w Pruszczu Gd. rocznicę powrotu miasta do Macierzy.

Inwestycje - drogi, elektrownie, morze

Pod koniec listopada 2021 r. mają zakończyć się prace na kilku budowanych obecnie, odcinkach drogi ekspresowej S6, w części tzw. Trasy Kaszubskiej. To liczący ok. 40 km fragment od węzła Wielki Kack przez Szemud, Luzino do Bożegopola Wielkiego. Rozstrzygnięte powinny być przetargi na kolejny, ponad 40-km odcinek trasy (m.in. do Lęborka). Z kolei budowę połączenia drogowego ul. Sucharskiego z ul. zaplanował samorząd Wejherowa. Koszt – ok. 11,2 mln zł. W powiecie sztumskim, w I kwartale tego roku, rozpocząć pracę mają dwie duże farmy wiatrowe.

Realizowane będą nadal dwie duże inwestycje morskie, z udziałem kapitału państwa - rozbudowa portu w Gdyni oraz budowa przekopu Mierzei Wiślanej.

Pod koniec tego roku ma się zakończyć przebudowa węzła kolejowego Port Gdynia, która umożliwi dojazd do portu m.in. składów o długości 740 m (koszt to 1,5 mld zł). W Gdyni zapowiadana jest na ten rok realizacja III etapu budowy Parku Centralnego (tzw. zielone płuca Gdyni są jednym ze sztandarowych samorządowych projektów w tym mieście). W ramach budżetu na 2021 r w Gdyni zaplanowano budowę węzła Karwiny, przebudowę ul. Kwiatkowskiego, węzła Chylonia oraz wiaduktu nad torami w ciągu ul. Puckiej. Będą postępowały także przygotowania do budowy kompleksów mieszkaniowo-biurowych. Jeden z nich będzie miał budynki 20-piętrowe, a sercem drugiego (na styku Śródmieścia Gdyni i wzgórz morenowych) będzie budynek o wysokości 120 m.

W Gdańsku samorząd zaplanował w ramach budżetu na 2021 r. dofinansowanie budowy 217 mieszkań w ramach TBS, kompleksową modernizację energetyczną miejskich budynków, przebudowę Nowej Warszawskiej i Kartuskiej. Zrealizowany ma być także program przeciwpowodziowy oraz program rewitalizacji dzielnic. W II kwartale 2021 r. ma rozpocząć się budowa nowoczesnego biurowca Gravis we Wrzeszczu (kapitał prywatny), kontynuowana będzie również budowa u podnóża parku i tzw. Szubienicznej Góry w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie powstaje najnowocześniejsze centrum informatyczne w naszej części Europy, tzw. Centrum Kompetencyjne Stos.

Pod koniec tego roku ma natomiast nastąpić finisz kompleksowej modernizacji dworca PKP w Gdańsku.

Koncertowe, niepewne nadzieje

Pandemia zdewastowała niemal cały rok 2020. Minione 12 miesięcy symbolizują przeniesione na ten rok Opener Festival (odwołane zostały właściwie wszystkie, duże festiwale na świecie), FETA lub odbywające się na specjalnych zasadach (publiczność w maseczkach lub transmisje online) Gdańsk Lotos Siesta Festival, Ladies Jazz Festival czy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W tym roku ma być inaczej, choć organizatorzy zachowują jeszcze ostrożność w serwowaniu festiwalowych wieści. Opener ma się odbyć od 30 czerwca do 3 lipca, a na scenach pojawić się mają m.in. The Killers, Chemical Brothers, Kendrick Lamar czy Seasick Steve. Nie ma jeszcze oficjalnej daty Gdańsk Lotos Siesta Festivalu (zwyczajowo cykl koncertów odbywał się pod koniec kwietnia). Wiadomo na pewno, że koncert tegorocznej gwiazdy imprezy, Richarda Bony został przeniesiony na 5 września tego roku. Festiwal Globaltica wstępnie zaplanowano na termin od 15 do 18 lipca. Tegoroczna FETA ma się odbyć na ulicach Gdańska w dniach 8-11 lipca.

W Człuchowie, do standardowej wersji live z publicznością wrócić ma Polish Boogie Festival wraz z Polish Dance Boogie Camp (21 – 25 lipca).
Gdański Festiwal Jazz Jantar ma już terminy na ten rok (18 – 21 marca, 16 – 18 lipca, 23 – 25 lipca, 22 – 24 października, 29 – 31 października, 6 listopada), choć organizatorzy poinformowali już, że marcowy koncert Joshua Redman Quartet został odwołany.

Nie ma jeszcze daty gdyńskiego Ladies Jazz Festival, choć wiadomo, że dzień 31 lipca zabukowała na swój koncert przeniesiony z zeszłorocznej edycji, Tanita Tikaram.

Czekamy na Ligę Europy i Ligę Narodów

W tym roku wyjątkowo szybko, bo już w ostatni weekend stycznia, piłkarze ekstraklasy wrócą na boiska. To ze względu na eliminacje do MŚ w Katarze oraz finały Euro. W sobotę, 30 stycznia Lechia spotka się w Gdańsku z Jagiellonią Białystok w pierwszym meczu po wznowieniu rozgrywek.

3-5 kwietnia wystartuje I liga żużlowa. Na drugim poziomie ligowych zmagań wystartuje drużyna gdańskiego Wybrzeża. Pierwszy mecz w Tarnowie, z Unią. Tydzień później hit w Gdańsku z ROW Rybnik. Nadzieje kibiców znowu są duże, bo drużyna została mocno przemeblowana, jest nowy menedżer i zmieniono nawet nawierzchnię toru. To wszystko ma pomóc w awansie do ekstraligi.

26 maja na stadionie w Gdańsku - finał piłkarskiej Ligi Europy. Ten mecz miał się odbyć w maju ubiegłego roku, ale te piękne plany pokrzyżowała oczywiście pandemia koronawirusa. Kibicom pozostaje trzymać kciuki, by sytuacja się nie powtórzyła w 2021 roku. W grze o gdański finał pozostają takie marki jak: Tottenham Hotspur, Manchester United, AC Milan, AS Roma, SSC Napoli czy Ajax Amsterdam.

Dwa dni później (28 maja) w Ergo arenie rozpocznie się turniej w ramach Siatkarskiej Ligi Narodów mężczyzn. W ciągu trzech dni biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacjami Chin, Brazylii i Bułgarii. A 8 sierpnia w Gdyni odbędą sie triathlonowe zawody Ironman z udziałem wielu gwiazd światowego triathlonu.

Rocznice na okrągło

Nie zabraknie ważnych, okrągłych rocznic w 2021 r. Pół wieku minie od decyzji władz PRL o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Sto lat minie od podpisania Traktatu Ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką. Będzie to suplement do cyklu wydarzeń związanych z setną rocznicą powrotu Polski nad Bałtyk oraz Bitwy Warszawskiej, które przypadały w minionym roku.

Najbliższy rok oznaczać będzie również 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, 40 rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II. Upłynie także 80 lat od męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz, franciszkanina, kanonizowanego w 1982 r. Czeka nas także 400 rocznica bitwy pod Chocimiem (1621), zakończonej zwycięstwem wojsk polsko-litewsko-kozackich pod dowództwem Jana Karola Chodkiewicza, nad armią turecką.

W listopadzie minie również 80 lat od wizytacji Heinricha Himmlera w obozie Sutthof, po której to niewielkie miejsce odosobnienia stało się częścią niemieckiego systemu zagłady. Upamiętnimy setną rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego, trenera piłkarskiego, selekcjonera reprezentacji Polski, 40 rocznicę wydania pierwszego numeru „Tygodnika Solidarność”, 30 rocznicę rozpoczęcia działalności przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz 45 rocznicę utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Będą też ważne rocznice literackie - setna rocznica urodzin mistrza SF Stanisława i Lema oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, oraz dwusetna, Cypriana Kamila Norwida.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 12 elementów

Poprzednia najniższa cena: 49,99 zł119,99 zł49,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Kalendarz Adwentowy 7 elementów

Poprzednia najniższa cena: 29,99 zł69,99 zł29,99 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka emolientowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Odżywka humektantowa 50ml

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł

kup teraz

ONLYBIO

Szampon balansujący 50ml

Szampon balansujący Hair in Balance by Onlybio w m…

Poprzednia najniższa cena: 8,00 zł8,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie