Co może morski wiatr, czyli jak wykorzystać moc Bałtyku

Materiał informacyjny PGE
Udostępnij:
Sporo działo się na plaży w Międzyzdrojach, bo właśnie tam 12 sierpnia ruszyła specjalna strefa „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”. Przez pięć dni, wszyscy chętni mogli odwiedzić strefę i poszerzyć wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii i działania morskich farm wiatrowych.

Na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Były tam mini farmy wiatrowe oraz stół doświadczalny, przy którym każdy mógł usiąść i stać się operatorem mini turbiny oraz przekonać się na własnej skórze, jak działa elektrownia wiatrowa.

Znalazły się tam także makiety turbiny wiatrowej, gdzie każdy chętny mógł sprawdzić działanie wiatraka od środka i przekonać się jak wysokie są te turbiny. Ponieważ istniejące na świecie turbiny wiatrowe mają wysokość 250 metrów, wszystkie modele przedstawiono w odpowiedniej skali. Makietę turbiny ustawiono obok makiety Latarni Morskiej w Świnoujściu (67,7 metrów wysokości rzeczywistej) oraz Wieży Eiffla (300 metrów wysokości rzeczywistej). Takie zestawienie na pewno pomogło wyobrazić sobie jak takie turbiny wyglądają w rzeczywistości.

W strefie można było znaleźć także specjalną, edukacyjną grę planszową, dzięki której można było dowiedzieć się o korzyściach płynących z budowy morskich farm wiatrowych. A korzyści jest wiele m.in. ochrona środowiska, bezpieczeństwo energetyczne czy rozwój rynku pracy, przemysłu stoczniowego i stalowego.

Było też Giga Memory PGE, Twister PGE i Koło Fortuny PGE. Wszystkie te gry pozwoliły na poszerzenie i sprawdzenie dotychczasowej wiedzy na temat farm wiatrowych.

Skąd czerpać wiedzę o morskich farmach wiatrowych?

Fundacja PGE zadbała o to, aby każdy odwiedzający strefę mógł dowiedzieć się jak najwięcej na temat farm wiatrowych budowanych na Bałtyku, a także o całym offshorowym przemyśle i energetyce odnawialnej. Wyznaczone zostały specjalne ścieżki edukacyjne, a dodatkowo przygotowano interaktywne prelekcje z quizem, czyli filmy edukacyjne sprawdzające zdobytą wiedzę na temat morskiej energetyki wiatrowej.

Fundacja PGE za pomocą zajęć na plaży pokazywała turystom i mieszkańcom nadmorskich miejscowości, jak działają takie farmy, czy są bezpieczne i jakie dają korzyści.

- Wiemy, że ponad 80 procent Polek i Polaków uważa, że energia z morskich farm wiatrowych pozytywnie wpływa na walkę ze zmianami klimatu, ale naszą ambicją jest pokazanie im jak to działa i przekonanie ich, że stawianie na energię z takich farm jest dla nas wszystkich przyszłością – podkreśla Marta Proczek, dyrektorka ds. projektów Fundacji PGE. – Pokazujemy to wszystko między innymi na plaży w Międzyzdrojach, bo przecież regiony nadmorskie, są tymi, które czerpią i będą czerpać największe korzyści z rozwoju technologii offshore. Pierwsza energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE popłynie do obiorców już w 2026 r. Do 2030 roku energia wyprodukowana z Elektrowni Wiatrowej – Baltica – 3 i Baltica – 2 zapewni zieloną energię dla 4 milionów gospodarstw domowych. Po oddaniu do użytku farmy Baltica – 1 po 2030 roku, PGE będzie posiadało na Morzu Bałtyckim 3,5 GW zainstalowanej mocy. A to w praktyce oznacza roczną produkcję prądu, która zaspokoi potrzeby około 5,4 mln gospodarstw domowych.

O co najczęściej pytali turyści na plaży w strefie Plaża PGE?

- Chcą wiedzieć, czy jak za parę lat przyjadą nad morze to będą mogli na własne oczy zobaczyć taką farmę wiatrową – opowiada dyrektorka ds. projektów Fundacji PGE. – Farmy wiatrowe są oddalone o przynajmniej 25 kilometrów od brzegu morza, tak aby były praktycznie niewidoczne dla osób wypoczywających i mieszkańców. W przypadku bardzo dobrej widoczności będzie można dostrzec jedynie górne partie konstrukcji farm. Tak duża odległość sprawi też, że na lądzie nie będzie słychać pracy turbin, bo jakiekolwiek odgłosy słychać najwyżej w odległości 1-2 kilometra.

- Turyści pytają też, czy Morze Bałtyckie to dobre miejsce dla morskich farm wiatrowych – dodaje Marta Proczek. – Już wiedzą, że sporo takich farm powstało na Morzu Północnym, bo tam są dobre warunki meteorologiczne i często wieje wiatr. Ale eksperci z organizacji branżowych podkreślają, że drugą po Morzu Północnym lokalizacją o ogromnym potencjale pod tym względem jest nasz Bałtyk. Dodatkowo, oprócz dobrych warunków wietrznych, Bałtyk ma płytkie wody, co ułatwia stawianie turbin. Bałtyk ma też mniejsze zasolenie, a to z kolei powoduje, że instalacje nie będą ulegać szybkiej korozji. Na Bałtyku są również niższe fale. To wszystko sprzyja powstawaniu w naszym regionie farm wiatrowych.

- Ale najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to co się będzie dziać na takiej farmie wiatrowej, gdy wiatr przestanie wiać – podkreśla przedstawicielka fundacji. – Tłumaczymy, że jak wiatr przestaje wiać, to turbiny się zatrzymują, ale uspakajamy, że jak turbiny nie produkują prądu, to nie znaczy, że wszystko wokół pada. Wszystkie systemy bezpieczeństwa, a także oświetlenie nawigacyjne, łączność itp. nadal działa. Nadal wszystkie te systemy są zasilane. Ponad to, nawet w zupełnie bezwietrzną pogodę farma wiatrowa może świadczyć usługi dla operatora sieci przesyłowej, która polega na tzw. kompensacji mocy biernej. Wszystko jest automatycznie monitorowane. A gdy siła wiatru znowu wzrasta do tej minimalnej, to elektrownia znowu wznawia pracę i rozpoczyna produkcję energii elektrycznej.

Podczas pięciu dni imprezy w Międzyzdrojach, strefę PGE odwiedziło ponad 3 tys. osób. Na odwiedzjących czekały także dodatkowe niespodzianki. W strefie sportowej można było spotkać zawodnika PGE SKRY BEŁCHATÓW Sebastiana Adamczyka, w sobotni wieczór obejrzeć plenerowy pokaz filmu „Dalida. Skazana na miłość”, a podczas niedzielnego zachodu słońca, wysłuchać koncertu z udziałem harfistki Alicji Garczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie