Co ministerstwo robi w sprawie afrykańskiego pomoru świń?

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Co z niego wynika?

We wtorek 23 sierpnia ponownie stwierdzono, że "bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyna, skuteczna droga" do ograniczenia szerzenia się wirusa ASF. W strefach objętych ograniczeniami weterynaryjnymi, na terenie znajdujących się tam gospodarstw służby weterynaryjne prowadzą perlustracje, sprawdzają stopień bioasekuracji oraz stan liczebności i identyfikacji utrzymywanych świń. W chlewniach, które nie przstrzegają zasad, będzie wydawany zakaz prowadzenia produkcji.

 

Na terenie województwa podlaskiego został wprowadzony zakaz handlu na targowiskach oraz handlu obwoźnego trzodą chlewną.

 

Resort rolnictwa zapowiada, że wprowadzi obowiązek wydawania świadectw zdrowia dla świń na teranie całego kraju. "Obecnie obowiązek zaopatrywania świń w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii dotyczy świń na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami oraz obszarze zagrożenia", przypomina ministerstwo.

 

Dziki do zredukowania. Gęstość ich populacji jak naszybciej powinna bbyć ograniczona do poziomu poniżej 0,5 sztuki na km2.

 

W przypadku zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii znalezienia zwłok padłego dzika, z których możliwe jest pobranie próbek do badań laboratoryjnych, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzyma 100 zł za dzika. Ministerstwo określa to, jako dodatkowe rozwiązanie w zakresie finansowania, poszukiwania i bezpiecznego usuwania zwłok dzików padłych w strefie odstrzału sanitarnego. 

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Co ministerstwo robi w sprawie afrykańskiego pomoru świń? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie