Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mają bogacze, multimilionerzy - domy, samochody, złoto, akcje czy obrazy? Co składa się na ich majątek?

Jacek Klein
Jacek Klein
Jeff Bezos może być pierwszym bilionerem, czyli zgromadzić majątek wartości biliona dolarów. Za sześć lat - szacuje firma Comparisun. Na Pomorzu najlepiej zarabiający milioner zyskał 29 mln zł - wynika z danych pomorskiej administracji skarbowej. Duża różnica ale obaj należą do grona multimilionerów. Co mają najbogatsi?

Za ponad połowę majątków światowych milionerów odpowiadają nieruchomości – wynika z raportu Knight Frank. Co więcej, udział nieruchomości w portfelach rósł w ostatnim roku najmocniej, bo ludzie zamożni szykowali się na mające nadejść gospodarcze zawirowania, mimo że nikt nie mógł spodziewać się wybuchu pandemii.

Kliknij w kolejne zdjęcie >>>

Nie mają jeszcze 40 lat, a mają miliony. Oto 10 najbogatszyc...

Badanie z końca ub. roku firmy Knight Frank wśród 620 bankierów prywatnych, którzy wspierają światowych krezusów mających majątki warte łącznie ponad 3,3 biliona dolarów.

- W ciągu roku znacznie (o 5-6 pkt. proc.) urósł w tym portfelu udział nieruchomości inwestycyjnych. W nieruchomości uznawane za bezpieczną przystań dla kapitału krezusi inwestowali wolne zasoby gotówki, ale też przenosili do tej klasy aktywów pieniądze zainwestowane dotychczas w akcje i obligacje – w ten sposób przygotowując się na nadejście zawirowań gospodarczych. Oczywiście wtedy nikt nie mógł się jeszcze spodziewać, że będą one tak wyglądały. Raczej obawiano się o skutki wojen handlowych, wzrostu populizmu czy klasycznej recesji - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Zawirowania związane z pandemią na pewno zrewidują plany inwestycyjne bogaczy. Nie wykluczone, że do sektora nieruchomości – który jest uznawany za bezpieczną przystań dla kapitału – wciąż płynąć będzie szeroki strumień gotówki. Nawet i bez tego najnowsze dane sugerują, że to właśnie nieruchomości odpowiadają za ponad połowę majątku osób bogatych (51 proc.).

Co mają bogacze, multimilionerzy - domy, samochody, złoto, akcje czy obrazy? Co składa się na ich majątek?
HRE Investments

Sporo pieniędzy statystyczny multimilioner wciąż trzymał też w gotówce (8 proc.). Ale uwaga! Nie znaczy to wcale, że każdy z milionerów ma w domu skarbiec wypełniony po brzegi paczkami banknotów. W tej kategorii zawierają się też pieniądze trzymane na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Popularne było też lokowanie kapitału w ramach funduszy private equity. Chodzi o takie przedsięwzięcia, które wspierają rozwój perspektywicznych biznesów z nadzieją, że dadzą one sporo zarobić, a w idealnych warunkach staną się one kolejnym Googlem czy Amazonem.

Akcje (17 proc.), jak i obligacje (12 proc.) miały mniejszy udział w portfelach inwestycyjnych - po kilkanaście procent. Do tego już pod koniec ubiegłego roku krezusi planowali raczej pozbywać się akcji i kupować bezpieczne papiery dłużne.

Muzycy zarabiają na odsłuchu utworów w radio, wykorzystywaniu w filmach, remasterowaniu płyt i pośmiertnych wydaniach, aktorzy zarabiają na filmach, w których już zagrali. Sportowcy mogą stać się ikonami, których wizerunek wart jest miliony. Na czym jeszcze zarabiają nieżyjące gwiazdy? Niektórzy z nich osiągają przychody, których można pozazdrościć. Ranking zamyka Król Popu, niekwestionowana gwiazda estrady, wizjoner i doskonały przedsiębiorca. Nawet jeśli nie planował tak długiej kariery, pozostawił po sobie mnóstwo materiałów, które zostały wykorzystane po jego śmierci. Michael Jackson zarobił w poprzednim roku więcej niż wszyscy pozostali bogacze razem wzięci. Na podium oprócz Jacksona znaleźli się również: Elvis Presley, i Arnold Palmer. Kto jeszcze pojawił się na liście 10 pośmiertnych milionerów?

Zarabiają miliony po śmierci. TOP 10 milionerów, których maj...

W skarbcach krezusów znaleźć można też złoto (2 proc. majątku) oraz inwestycje alternatywne (4 proc. majątku), takie jak na przykład: butelki rzadkich i cenionych trunków, dzieła sztuki, numizmaty, znaczki, zegarki czy biżuterię. Inwestowanie w nie może przynieść bardzo wysokie stopy zwrotu, choć często jest raczej przejawem snobizmu.

- Wróćmy jednak do planów inwestycyjnych dotyczących sektora nieruchomości, które najbogatsi formułowali jeszcze pod koniec 2019 roku. Wtedy światowi multimilionerzy chcieli inwestować przede wszystkim w biura, nieruchomości związane z ochroną zdrowia, hotele i rozrywkę czy ziemię budowlaną. Na tej liście biura, hotele i kasyna mogą teraz zajmować niższe miejsca ze względu na skutki pandemii. Lepiej mogą się mieć za to inwestycje związane z mieszkaniówką, opieką zdrowotną, logistyką czy budownictwem senioralnym - komentuje Bartosz Turek. - Jako ciekawostkę warto dodać, że najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się kilka miesięcy temu ziemia rolna. W tym wypadku deklarację zwiększania środków przeznaczonych na inwestycję w tym segmencie znajdziemy tylko w 39 proc. ankiet. W tym wypadku koronawirus też może doprowadzić do wzrostu zainteresowania. Czy tak faktycznie będzie oczywiście pokaże dopiero czas.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki