Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Dworcem PKS w Gdańsku? Projekt planu zagospodarowania przestrzennego czeka na uwagi, a inwestor na jego uchwalenie

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk. Co dalej z Dworcem PKS? Projekt planu zagospodarowania przestrzennego czeka na uwagi, a inwestor na jego uchwalenie
Gdańsk. Co dalej z Dworcem PKS? Projekt planu zagospodarowania przestrzennego czeka na uwagi, a inwestor na jego uchwalenie Karolina Misztal
W 2023 roku Dworzec PKS w Gdańsku świętować będzie swoje 50. urodziny. Na ten jubileusz budynek miał być przebudowany, a dworzec miał wpasować się w okolicę Góry Gradowej oraz Dworca PKP, na który spogląda z góry. Tymczasem czas przy ul. 3 Maja 12 w Gdańsku jakby się zatrzymał. Niszczejący budynek, rozpadające się stanowiska, tylko autobusy i busy odjeżdżające z przystanków nieco nowsze. Teraz ma się to zmienić, a ułatwić ma to wyłożony od 2 maja w Biurze Rozwoju Gdańska projekt planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie dworca autobusowego. Jego uchwalenie ma nie tylko ułatwić zmiany w tym miejscu, ale także pozwolić właścicielowi gruntów tj. deweloperowi PB Górski, na rozpoczęcie prac, na które czeka od kilku lat.

Dworzec autobusowy w Gdańsku do użytku oddany został 18 marca 1973 roku. Inwestycja zakładała wówczas budowę dworca wraz z tunelem łączącym perony Dworca Głównego PKP ruchomymi schodami. Czy po 49 latach, a więc na rok przed okrągłym jubileuszem, budynek doczeka się przebudowy?

- Marzę o tym, aby w Gdańsku powstał dworzec PKS na miarę dworca PKP, luksusowego, ładnego, czystego i świeżego, w dodatku nawiązującego do pięknej architektury zabytkowego Gdańska - mówi radna Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.

Zobacz też:Przeciągający się remont dworca kolejowego w Gdańsku. Nie ma wyświetlaczy, brak udogodnień dla pasażerów [zdjęcia]

PKS Gdańsk sprywatyzowano w 2004 roku. Nabywcą została Grupa Orbis, która kupiła teren za 9 milionów złotych, aby chwilę później, a dokładnie w marcu 2012 roku, sprzedać go za nieco ponad milion złotych więcej trójmiejskiemu deweloperowi Bogdanowi Górskiemu.

Ten przy ul. 3 Maja w Gdańsku posiadał już działkę, na której budował Centrum Sprawiedliwości, sprzedane Ministerstwu Sprawiedliwości za 157 milionów złotych brutto (pierwotnie kwota miała wynieść 180 milionów złotych brutto). Wcześniej gdańskie sądy wynajmowały kompleks budynków za kwotę 700 tysięcy złotych miesięcznie.

Dyrektora sądu, który podpisał umowę najmu oraz bez przetargu kupił kompleks, a którego budowę miał nadzorować, prokuratura oskarżyła o przekroczenie uprawnień w sprawie wynajmu i zakupu gdańskiego Centrum Sprawiedliwości.

W 2018 roku były dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku Jan B. skazany został na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 50 tysięcy złotych grzywny i 7-letni zakaz sprawowania stanowisk związanych z zarządzaniem i dysponowaniem mieniem publicznym lub związanych z dysponowaniem publicznymi środkami finansowymi.

Co jednak z terenem Dworca PKS? Jego jedynym właścicielem jest spółka PB Górski.

- Spółka GRYF nie jest i nie była nigdy współwłaścicielem terenu, na którym znajduje się Dworzec PKS w Gdańsku - informuje w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Bartosz Milczarczyk, zastępca kierownika działu transportu PKS Gdańsk Sp. z o.o. - W tym podmiocie nie była i nie jest również spółka PKS Gdańsk w obecnym kapitale spółki GRYF od 2014 roku. W tym czasie nigdy nie braliśmy udziału w konsultacjach oraz planie zagospodarowania przestrzennego dla tej działki. Właścicielem działki jest spółka PB Górski, od której PKS Gdańsk na mocy odrębnej umowy korzysta odpłatnie z dostępu do istniejącej infrastruktury dworca.

Jak podkreślają przedstawiciele PKS Gdańsk Sp. z o.o., choć nie posiadają oni informacji na temat planów inwestora, właściciela działki, spółki PB Górski, to jednak mają nadzieję na współpracę w zakresie przebudowy dworca.

- Liczymy oczywiście na współpracę z właścicielem terenu w tym zakresie i pozostawienie w planach stanowisk odjazdowych dla autobusów komunikacji międzymiastowej w jakiejkolwiek formule w tej lokalizacji, naziemnych lub podziemnych - dodaje Bartosz Milczarczyk z PKS Gdańsk.

Do właściciela gruntów przy ul. 3 Maja 12, a więc spółki PB Górski, wysłaliśmy pytania w dniu 20 maja 2022 roku, jednak do chwili publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Granice obszaru objętego projektem planu - Śródmieście - rejon dworca autobusowego w mieście Gdańsku
Granice obszaru objętego projektem planu - Śródmieście - rejon dworca autobusowego w mieście Gdańsku Biuro Rozwoju Gdańska

- Teren dworca autobusowego niestety wygląda jak żywcem wyjęty z czasów polskiej transformacji - mówi radny Przemysław Majewski, członek komisji zagospodarowania przestrzennego przy Radzie Miasta Gdańska. - Nie przystaje w żadnym stopniu do nowej czy zrewitalizowanej zabudowy. Od wielu lat widzimy wizualizacje inwestora pokazujące podziemne parkingi dla autobusów czy nowy kształt budynku dworca. Chciałbym, żeby nowy plan dał szanse na ziszczenie się tych wizualizacji. Bez wątpienia ważne jest, by nowa zabudowa nie przysłoniła osi widokowych na Górę Gradową, dlatego liczę, że nadzór konserwatorski będzie prowadzony podczas całego procesu inwestycyjnego.

Jak informuje Biuro Rozwoju Gdańska, celem sporządzenia projektu jest wprowadzenie nowych obiektów usługowych kształtujących zachodnią pierzeję przy ul. 3 Maja, wraz z utrzymaniem funkcji dworca autobusowego.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu zakłada również wprowadzenie publicznego ogólnodostępnego ciągu pieszego na Górę Gradową wraz z ochroną istniejącej zieleni na zapleczu dawnej Szkoły Wojennej.

Zobacz też: Od 28 maja duże zmiany dla kupujących i sprzedających w internecie. W życie wejdzie nowa unijna dyrektywa. Co się zmieni w zakupach online?

Uchwalenie planu, na co zwrócił uwagę również radny Przemysław Majewski, pozwoli zachować widok na fortyfikację oraz panoramę Głównego i Starego Miasta, obserwowaną z punktu widokowego na Górze Gradowej.

Wczytując się w projekt planu można odnieść wrażenie, że plany inwestora związane z budową hotelu przy ul. 3 Maja 12 wraz z podziemnym Dworcem PKS oraz z przestrzenią usługową może się już wkrótce spełnić.

Zobacz też:Powiat sławieński. Kobieta straciła 20 tysięcy złotych. Wszystko przez nową metodę oszustwa. Jaką? Na czym polega?

Plan wyłożony jest w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 31 maja 2022 roku, zaś uwagi z nim związane można składać do 14 czerwca 2022 roku.

Kiedy można spodziewać się uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego? Wiele wskazuje na to, że nastąpi to nie wcześniej niż w trakcie sierpniowej lub wrześniowej sesji Rady Miasta Gdańska, co pozwoliłoby inwestorowi jeszcze w 2022 roku rozpocząć prace projektowe związane z przygotowaniem dokumentacji pod inwestycję.

Zobacz, jak teraz wygląda dworzec autobusy przy ul. 3 Maja 12 w Gdańsku

Gdańsk. Co dalej z Dworcem PKS? Projekt planu zagospodarowania przestrzennego czeka na uwagi, a inwestor na jego uchwalenie

Co dalej z Dworcem PKS w Gdańsku? Projekt planu zagospodarow...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki