Cmentarz u podnóża góry Donas

  Cmentarz u podnóża góry Donas

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trzeci komunalny cmentarz powstanie prawdopodobnie w przyszłości na terenie Gdyni. Miejscy planiści przystąpili do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego okolic Dąbrowy i Wiczlina.
  Wstępne założenia dokumentu zmierzają do budowy nekropolii niedaleko najwyższego gdyńskiego wzniesienia, góry Donas (205 m). Plan budowy cmentarza właśnie w tym miejscu został ujęty także w studium kierunków i uwarunkowań rozwoju Gdyni.

  - Jeśli w najbliższych latach nie zmieni się tendencja, polegająca na ciągle bardzo niskim odsetku kremacji ciał, w porównaniu z pogrzebami tradycyjnymi, stworzenie kolejnej nekropolii komunalnej może okazać się koniecznością - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

  - Obecne tereny grzebalne w mieście powoli się kończą. Rozbudowywany jest, co prawda, cmentarz przy ul. Spokojnej w Małym Kacku, ale i tej nekropolii nie można powiększać w nieskończoność. Za niezbędne uznaliśmy więc wyznaczenie nowego terenu pod cmentarz, aby nie dopuścić w przyszłości do sytuacji, w której nie będzie gdzie w Gdyni dokonywać tradycyjnych pochówków.

  Plan zagospodarowania dla okolic góry Donas gotowy może być najwcześniej za rok. Wiadomo jednak, że budowa nowego cmentarza to kwestia dużo bardziej odległej przyszłości. Miasto, przystępując już teraz do stworzenia planu, chce zapobiec wznoszeniu w tym rejonie innych inwestycji, głównie mieszkaniowych. Potem kolidowałyby one z zamiarem budowy nekropolii i prawdopodobnie byłyby protesty mieszkańców.

  Wiadomo bowiem, że mieszkańcy na informacje o możliwości powstania cmentarza w okolicach ich domów reagują bardzo niechętnie. Tak było, gdy miasto ogłosiło plan rozbudowy nekropolii przy ul. Spokojnej. Protestowali nie tylko mieszkańcy Małego Kacka, ale także Rada Dzielnicy. Głównym punktem zapalnym stał się zaś zamiar zlokalizowania przy ul. Spokojnej, w ramach rozbudowy nekropolii, nowego krematorium.

  Pojawiało się jednak wiele innych argumentów - że np. teren cmentarza w Małym Kacku jest podmokły, a jego rozbudowa jest ryzykowna ze względów sanitarno-epidemiologicznych i może spowodować skażenie wód gruntowych.
  Tymczasem okolice góry Donas to miejsce z jednej strony dość dobrze już skomunikowane z miastem, z drugiej zaś odludne. Znajdują się tam pola, lasy, łąki i nieliczne gospodarstwa rolne.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy, cmentarny widok z góry Donas

  koszerny

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

  Nieprawdopodobne!!! I to w jakim miejscu! Chyba włodarze Gdyni nie myślą poważnie o swoim planie? Jeżeli tak, to srogo się rozczarują!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo