Zobacz wideo: Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce
- W ciągu jednej doby połowa mojego dorodnego, starego bukszpanu została zjedzona, to przerażające - relacjonuje pod koniec maja mieszkanka Kujawsko-Pomorskiego. - Zaczęłam szukać przyczyny i okazało się, że w gałązkach skrywa się gąsienica. Potem dowiedziałam się, że to ćma bukszpanowa.
Ćma bukszpanowa w Polsce występuje we wszystkich 16 województwach
Szkodnik szczególnie upodobał sobie południowe regiony Polski, ponieważ lubi ciepło, tam rozwija się szczególnie intensywnie. Niskie temperatury nie oznaczają, że nasze bukszpany są bezpieczne, a to dlatego, że ćma bukszpanowa doskonale znosi chłód, choć wówczas jej okres rozwoju się wydłuża, więc wydaje mniej pokoleń w ciągu roku.
To też może Cię zainteresować
– Ćma bukszpanowa w rejonach swego naturalnego występowania bez problemów wytrzymuje mrozy poniżej -25 oC - wskazuje dr hab. Paweł K. Bereś, prof. IOR – PIB. - Jest to zatem bardzo trudny przeciwnik, groźny także dla roślin z północnych regionów Polski. Przykład inwazji ćmy bukszpanowej pokazuje dobitnie, co może się stać, gdy wraz ze zmieniającym się klimatem do naszego kraju zaczną się przedostawać podobne gatunki, zwłaszcza o azjatyckim pochodzeniu, które jak pokazuje historia (przykład omacnicy prosowianki), szybko stają się groźnymi szkodnikami – podsumowuje dr hab. Paweł K. Bereś, prof. IOR – PIB.
![Ćma bukszpanowa znów atakuje w ogrodach. Wszystko, co warto wiedzieć o szkodniku [mapa występowania]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/6c/72/60812b6c2444e_p.jpg?1619077996)
Ćma bukszpanowa - nowy wróg w polskich ogrodach
Od 2016 roku Terenowa Stacja Doświadczalna IOR – PIB w Rzeszowie, we współpracy z portalem ogrodniczym DIONP oraz Uniwersytetem Śląskim prowadzą badania, które mają szansę stać się podstawą do opracowania kompleksowego programu ochrony bukszpanów przed tym szkodnikiem.