MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CKE podało wyniki matury poprawkowej i podsumowało maturę 2022. Zdało 85 proc tegorocznych absolwentów. Jak sprawdzić wyniki?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Wyniki matury 2022. CKE podsumowało egzamin dojrzałości.
Wyniki matury 2022. CKE podsumowało egzamin dojrzałości. Karolina Misztal
Matura 2022 zakończyła się już dla wszystkich maturzystów. Wyniki matury poprawkowej opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna 9 września. CKE podsumowało, uwzględniając wyniki egzaminów w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej i poprawkowej w sierpniu, że maturę zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Spis treści

Spośród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 89,3 proc. przystępujących do egzaminów, spośród absolwentów techników – 78,3 proc., spośród absolwentów branżowych szkół II stopnia – 32,1 proc.

Jak poszło maturzystom na poszczególnych przedmiotach?

Tak tegoroczni absolwenci poradzili sobie na maturze 2022:

 • polski zdało 96 proc. maturzystów,
 • matematykę – 86 proc.,
 • angielski – 95 proc.,
 • niemiecki – 89 proc.,
 • rosyjski – 91 proc.,
 • francuski – 99 proc.,
 • hiszpański – 96 proc.,
 • włoski – 93 proc.,
 • egzaminy z języków mniejszości narodowych wypadły następująco: maturę z białoruskiego zdało – 99 proc. tegorocznych absolwentów, z ukraińskiego – 98 proc., a z litewskiego – 100 proc.

Matura poprawkowa 2022 – podsumowanie

Jak podaje CKE, do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2022 roku przystąpiło 35 342 tegorocznych absolwentów. Były to osoby, które w terminie głównym lub w terminie dodatkowym nie zdały egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego. Najwięcej osób podeszło do matury poprawkowej z matematyki.

Matura 2022. Tu sprawdzisz wyniki

Jeśli nie wiecie, jak sprawdzić wyniki matur, przeczytajcie krótki poradnik:

 1. Logujemy się w systemie ZIU.
 2. W polach: "login" i "hasło" wprowadzamy informacje podane wcześniej przez dyrektora szkoły. W przypadku problemów z zalogowaniem należy skorzystać z opcji "Nie pamiętam hasła". Wówczas na powiązany z kontem adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 3. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 4. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy kliknąć konkretny egzamin.

Najlepiej poszło licealistom. Technika na drugim miejscu

Wśród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 84,0 proc. (prawo do poprawki miało 11,4 proc.), wśród absolwentów techników było to 69,2 proc. (prawo do poprawki miało 22,0 proc.), a wśród absolwentów szkół branżowych II stopnia maturę zdało 20,5 proc. (prawo do poprawki miało 33,6 proc.)

Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż z jednego przedmiotu, będą mogli poprawiać egzaminy dopiero za rok.

Dokładne podsumowanie egzaminów 2022 opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna

Tak wyglądała matura 2022?

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – w związku z epidemią COVID-19 egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym:

 • z języka polskiego,
 • matematyki,
 • języka obcego nowożytnego.

Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Ponadto, w tym roku, po raz pierwszy, absolwenci czteroletniego technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych musieli dodatkowo przystąpić do obowiązkowego egzaminu pisemnego z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Podobnie jak w ubiegłym roku nie było obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebowali wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Pozostali abiturienci na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, mają adnotację: "W 2022 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym nie ma było progu zaliczeniowego.

Ilu tegorocznych absolwentów przystąpiło do matury 2022?

CKE podała, że do egzaminów pisemnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym i w terminie dodatkowym w 2022 r. przystąpiło 269 490 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia) oraz 34 absolwentów – obywateli Ukrainy, których przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Podobnie jak latach ubiegłych wraz z tegorocznymi absolwentami do egzaminów maturalnych przystąpili też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich były osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Czy od wyników można się odwołać?

Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia

Maturzysta może odwołać się od uzyskanego wyniku egzaminów. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Wynik kwestionowany przez maturzystę jest weryfikowany w okręgowej komisji egzaminacyjnej. Jeżeli maturzysta nadal go kwestionuje, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CKE podało wyniki matury poprawkowej i podsumowało maturę 2022. Zdało 85 proc tegorocznych absolwentów. Jak sprawdzić wyniki? - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki