Cieszyn robi wrażenie

Materiał informacyjny Miasta Cieszyn
Cieszyn jest niezwykłym miastem na mapie turystycznej Polski. Swoje miejsce znajdą tu zarówno amatorzy odkrywania zabytkowych budowli, miłośnicy dobrej kuchni, pasjonaci spacerów i aktywni uczestnicy kultury. Wycieczka tutaj pozwoli także poznać naszych czeskich sąsiadów na drugim brzegu rzeki Olzy, a także poczuć atmosferę pogranicza państw i kultur. Miejsce to można poznawać na wiele sposobów. Kto raz tu trafi, już zawsze będzie chciał tu wracać.

Powodów, by odwiedzić nasze miasto, jest tyle, ile liter alfabetu. A nawet więcej. Przekonajcie się sami! Zapraszamy.

Autobusem – tak, samochodem – również. Rowerem jak najbardziej! Zwolennikom aktywnego wypoczynku polecamy trasy rowerowe, które mają połączenie z międzynarodowymi, regionalnymi i lokalnymi trasami rowerowymi Śląska, Beskidów i regionu Ostrawsko-Karwińskiego. Cieszyn znany jest również ze swoich licznych szlaków spacerowych zachęcających do pieszego zwiedzania miasta.

Browar Zamkowy Cieszyn – znany w środowisku birofilów i nie tylko. Nie dość, że warzy piwo według starych zasad nieprzerwanie od 1846 roku, to jeszcze leży na śląskim szlaku zabytków techniki i jest otwarty na swoich gości. Oferuje produkty wysokiej jakości, dla smakoszy. Chcecie ich spróbować? Zapraszamy!

Cieszyńska Wenecja (ul. Przykopa) - skojarzenie z Wenecją nie jest przypadkowe – wąska uliczka, leżąca nad kanałem z przerzuconymi nad nim mostkami, przywodzi na myśl to włoskie miasto. W dawnych czasach dzielnica rzemieślników, dziś klimatyczne miejsce z restauracjami i pubami, a także Galerią w Bramie, gdzie można zobaczyć wystawę sztuki, a także zakupić pamiątkę.

Drukarstwo – Muzeum Drukarstwa (ul. Głęboka 50) upamiętnia bogate tradycje drukarskie regionu. Można śmiało przyznać, że jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbogatszych zbiorów tego rodzaju w całym kraju. W Muzeum zachowano typograficzną drukarnię od czcionek, matryce i klisze po urządzenia i maszyny odlewnicze, drukujące i introligatorskie. Najstarszą, pełnosprawną maszyną do drukowania jest pochodząca z XIX w. Bostonka. Można tu wziąć udział w warsztatach graficznych, introligatorskich i typograficznych.

Ewangelicki Kościół Jezusowy – górujący nad Cieszynem późnobarokowy Kościół Jezusowy jest największą świątynią ewangelicko-augsburską w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Robi wrażenie swoim ogromem – ma aż 3,5 tys. miejsc siedzących, pomieści nawet 6 tys. osób, a jego wieża ma 75 m wysokości. W jego wnętrzach znajduje się największy i najcenniejszy zbiór dokumentów luterańskich w Polsce – Biblioteka i Archiwum im. B. R. Tschammera, a także Muzeum Protestantyzmu.

Festiwale i wydarzenia - będąc w Cieszynie, nie musicie martwić się o to, jak spędzić czas. Przegląd filmowy Kino na Granicy, Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic", Festiwal Viva il Canto, Skarby z Cieszyńskiej Trówły czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra – to tylko przedsmak tego, czego doświadczyć możecie w Cieszynie – dobrze się bawiąc i mile wspominając ten czas.

Głęboka – główna ulica Cieszyna, od wieków łącząca rynek ze wzgórzem zamkowym. Jej poziom był niższy niż poziom chodników i aby przejść z jednej strony ulicy na drugą, trzeba było przejść po przerzuconych nad nimi mostkach. Niegdyś zwana też ul. Polską. Kamienice z różnych okresów tworzą specyficzny klimat Cieszyna. Można tu zrobić zakupy, ale także skorzystać z oferty kawiarni.

Habsburgowie – rządzili Księstwem Cieszyńskim od 1653 r. i jako władcy Królestwa Czech i jako prywatni właściciele - do 1918 r. Do początków XX w. wybudowano w mieście wiele obiektów, które służą Cieszynowi do dziś – np. budynek Teatru, który zaprojektowali europejskiej sławy architekci wiedeńscy. Ma widownię na 630 miejsc i obrotową scenę. Z zewnątrz zachwyca. Od wewnątrz – jeszcze bardziej.

Informacja – dobrze poinformowany turysta to zadowolony turysta, dlatego we wszystkie dni tygodnia czynne jest nasze Miejskie Centrum Informacji (ul. Rynek 1) – nr tel. 33 479 42 48, mail: [email protected] Punkty informacji turystycznej znajdują się również na Wzgórzu Zamkowym i za Mostem Przyjaźni.

Jak tu pięknie!” Gwarantujemy, że powie to każdy, kto tylko tu przyjedzie. Cieszyńskie stare miasto zajmuje czołowe miejsce w zestawieniach na najładniejsze w kraju. Co też będziemy mówić – zobaczcie sami!

Kanapka Cieszyńska – kultowa, niepowtarzalna, smakowita! Ze śledziem, sałatką i szynką, ale nie tylko. Czemu są one takie wyjątkowe? Po pierwsze – smakują pysznie. Podstawą każdej sztuki jest świeża bułka kanapkowa i majonez wyrabiany według tradycyjnej receptury. Po drugie – przyrządzane są zawsze przed świtem, ze składników od lokalnych, sprawdzonych dostawców, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Zwiedzając śródmieście, warto zrobić sobie przerwę na ten szczególny rarytas.

Lasek Miejski - miło na moment oderwać się od zgiełku miasta. Czy wiecie, że rezerwat florystyczny, częściowy, utworzony w 1961 roku, obejmuje wąski pas lasu liściastego o powierzchni 3,23 ha? Teren ten został objęty ochroną rezerwatową dla zachowania populacji cieszynianki wiosennej oraz fragmentu grądu o pochodzeniu naturalnym z lipą, dębem, grabem, klonem zwyczajnym i polnym oraz jaworem.

Muzea – w Cieszynie są aż 4. Muzeum Protestantyzmu, Muzeum Drukarstwa i najstarsze nieprzerwanie działające w Europie Środkowej Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które poza swoją stałą ekspozycją pokazuje wystawy czasowe. Najmłodsze to Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ich działalność dopełniają Książnica Cieszyńska - największa i najcenniejsza biblioteka zabytkowa w Cieszynie oraz liczne galerie.

Noszak – Przemysław I Noszak, uważany za najwybitniejszego władcę Księstwa Cieszyńskiego, wybitny polityk i dyplomata, sprawował władzę w latach 1358-1410. Prywatnie – wielki miłośnik piwa. Od jego przydomka pochodzi nazwa piwa warzonego w Browarze Zamkowym - Noszak. Warto spróbować tutaj, koniecznie trzeba też zabrać ze sobą. Jego tumba nagrobna wykonana została w warsztacie najwybitniejszego europejskiego rzeźbiarza XIV w. Piotra Parlera i ciągle znajduje się w nekropolii cieszyńskich Piastów - kościele p.w. św. Marii Magdaleny.

Olza – choć rzeka ta stanowi granicę między dwoma krajami, każdy przyjezdny będzie zdumiony tym, że po jej przekroczeniu niewiele się zmienia. Szczególnie widoczne jest to na terenach rekreacyjnych, w pobliżu parku „Pod Wałką” po stronie polskiej i parku Adama Sikory po stronie czeskiej. Połączone pieszym mostem, stały się obszarem wspólnym dla obu miast. Bez schodzenia z roweru czy zdejmowania rolek można skorzystać ze ścieżek po obu stronach Olzy. Można wybrać się na basen miejski przy Al. Łyska, a potem wrzucić coś na ząb w restauracji w Parku Sikory. Dwa miasta, jedno serce – oto kwintesencja Cieszyna.

Piastowie – dynastia Piastów Cieszyńskich rządziła w Księstwie Cieszyńskim od jego powstania w 1290 r. aż do połowy XVII w. Ślady piastowskie można jeszcze spotkać w wielu miejscach Cieszyna, a pomnik pierwszego jego władcy – Mieszka I stoi przy ul. 3 Maja w Lasku Miejskim.

Rotunda z XI w. (!) jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce, której wizerunek znajduje się na banknocie 20-złotowym. O tym miejscu długo mówić nie trzeba, bo zna je każdy 

Rynek duży, w tym miejscu od ponad 500 lat, robiący wrażenie. Z imponującymi i zabytkowymi budynkami – od ratusza począwszy, hotelem „pod Brunatnym Jeleniem” i charakterystycznymi podcieniowymi kamienicami. Polecamy wstąpić do jednej z wielu przyrynkowych restauracji i kawiarni z ogródkami, by poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca.

Strudel – jabłkowy (czasem z serem lub makiem), pochodzący z kuchni austriackiej, jest najpopularniejszym cieszyńskim deserem. Na ciepło, na zimno, z bitą śmietaną i lodami, albo - odrobinkę bardziej dietetycznie – z samym cukrem pudrem – zawsze pyszny.

Trzej Bracia – gdyby wierzyć legendzie, to w 810 roku trzej synowie polskiego księcia Leszka III, po długiej wędrówce spotkali się szczęśliwie nad źródełkiem. Ciesząc się z tego, założyli miasto i nadali mu nazwę Cieszyn. Dziś w tym miejscu stoi Studnia Trzech Braci. Gdzie? Przy ul. Trzech Braci oczywiście! Wielu wrzuca do niej grosik na szczęście.

Uliczka cieszyńskich kobiet – na Wzgórzu Zamkowym rozstawione są niewielkie, niepozorne lampy, które upamiętniają zasłużone kobiety Śląska Cieszyńskiego. Historia to nie tylko władcy i wydarzenia rozgrywające się na salonach. To też dzielne, utalentowane kobiety, które swoim życiem i działalnością wypłynęły na losy tego regionu, na jego codzienność i niecodzienność.

Wzgórze Zamkowe – to tutaj wszystko się zaczęło. Pierwotny drewniany gród w XIV w. zastąpiono murowanym gotyckim zamkiem książęcym, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Habsburgowie przebudowali całą Górę Zamkową w 1840r., pozostawiając kilka dawnych obiektów wkomponowanych w zieleń parku. Wieża Piastowska z XIV w. ma 29 m i wejście na nią jest po prostu obowiązkowe.

Zamek Cieszyn – instytucja, która mieści się w Pałacu Myśliwskim wybudowanym przez Habsburgów na Wzgórzu Zamkowym - na swoich wystawach prezentuje m.in. nowoczesne wzornictwo i tradycyjne rzemiosło w nowej roli.

Zapraszamy do Cieszyna. Miasta leżącego na styku różnych narodowości, kultur i wyznań, które jest miejscem o niepowtarzalnym klimacie, pełnym pięknych zabytków i urokliwych miejsc - w którym każdy ma poczucie bycia u siebie. Szukajcie nas również na Facebooku CieszynRobiWrazenie, a także na stronie www.cieszyn.pl. Do zobaczenia.

Tekst: Wydział Kultury i Promocji Miasta

Zapraszamy Państwa do obejrzenia programu Dziennika Zachodniego „Odkrywamy Beskidy: Cieszyn na Was czeka!"

Wideo

Materiał oryginalny: Cieszyn robi wrażenie - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie