Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców. Poseł Kazimierz Smoliński zachęcał do wsparcia obywatelskiego projektu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Kazimierz Smoliński, poseł PiS, zachęcał na konferencji prasowej w Tczewie do wsparcia projektu "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców", który ma przeciwdziałać seksualizacji dzieci w szkołach. Zdaniem posła, obecnie rodzice nie do końca mają wpływ na treści przekazywane ich dzieciom w placówkach oświatowych przez różne organizacje i stowarzyszenia.

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci, zgodnie z własnymi przekonaniami

- Jesteśmy w trakcie zbierania podpisów pod obywatelskim projektem, który nazywamy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". Jest to projekt, który realizuje konstytucyjny obowiązek, zgodnie z którym rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie dziecka powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i przekonań - mówił Kazimierz Smoliński, poseł PiS.

Według posła, w wielu szkołach, a i przedszkolach dochodzi do sytuacji, w których rodzice nie mają kontroli nad treściami, które prezentuje się ich dzieciom.

- Chodzi o treści związane z seksualizacją. Dziecko, młoda osoba, zaczyna w pewnym momencie porównywać siebie do innych osób przez pryzmat swojej atrakcyjności seksualnej. Proces informowania dzieci, młodzieży o ich aspektach seksualnych musi uwzględniać wiek dziecka, aby nie działać szkodą dla niego - stwierdził Kazimierz Smoliński.

Poseł dodał, że jest przekonany, że w krótkim czasie uda się zebrać 100 tysięcy podpisów pod projektem i przeprowadzić go przez parlament, aby ustawa weszła w życie 1 września 2023 roku.

Niepożądane treści w szkołach i przedszkolach

- Proponowane w projekcie ustawy rozwiązania, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, mają na celu wzmocnienie pozycji i głosu rodziców oraz ich przedstawicieli w społecznym organie szkoły (radzie rodziców) w zakresie skutecznego sprzeciwiania się niepożądanym treściom, kierowanych do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje. Obecny stan powoduje wystąpienie znaczącej luki prawnej, która polega na tym, że rodzice dzieci, których prawa są naruszane, lub narażone na naruszenie mają bardzo ograniczoną ścieżkę prawną, aby móc skutecznie bezpośrednio im zapobiegać - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

W przedszkolach oraz szkołach ma być zabroniona działalność stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z edukacją seksualną dzieci i młodzieży.

Stowarzyszenia, organizacje, które chcą prowadzić w szkołach, przedszkolach akcje, czy zajęcia z innych obszarów, muszą przedstawić dokładne informacje dyrektorowi szkoły, a ten powinien uzyskać pozytywną opinię rady rodziców, rady szkoły. Jeśli takie opinie nie zostaną wydane, organizacje nie zostaną wpuszczone do szkoły.

Opinia rady szkoły i rady rodziców nie będzie wymagana w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych: w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej; w ramach zadań realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom; przez organizację harcerską objętą Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przez Polski Czerwony Krzyż działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki