MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy na koronawirusa będą diagnozowani szybciej. Przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej powstanie laboratorium. UG udostępniło sprzęt

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Na zdjęciu Izabela Szczygielska, Diagnosta Laboratoryjny i Specjalista ds. Systemu Zarządzania Jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.
Na zdjęciu Izabela Szczygielska, Diagnosta Laboratoryjny i Specjalista ds. Systemu Zarządzania Jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym. Fot. Archiwum UG
Walka z koronawirusem będzie znacznie skuteczniejsza dzięki specjalistycznej aparaturze, którą Uniwersytet Gdański przekazał 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku. Pozwoli ona na utworzenie laboratorium diagnostycznego przy placówce.

Na mocy porozumienia, które w imieniu uczelni podpisał rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, Uniwersytet Gdański przekazał specjalistyczną aparaturę, dzięki której przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku powstanie laboratorium. Pomogą w tym dwa termocyklery Light Cycler 480 II, dwie komory laminarne klasy BSL-2 oraz sprzęt uzupełniający.

Otrzymane oprzyrządowanie umożliwi izolację materiału genetycznego i identyfikację fragmentów genomu wirusa.Oznacza to zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów w kierunku koronawirusa i o wiele szybsze diagnozowanie chorych z Pomorza.

Wcześniej termocykler Light Cycler 480 II trafił z Uniwersytetu Gdańskiego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jeszcze w tym tygodniu uczelnia przekaże również dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa. Pierwotnie aparatura ta służyła do badań naukowych i dydaktyki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed oraz na Wydziale Biologii UG.

Do tej pory testy na obecność koronawirusa wykonywano jedynie w Laboratorium Diagnostyki Medycznej przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) oraz Pracowni Diagnostyki Molekularnej Wirusa SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Decyzją Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, badania wykonuje również prywatna firma z Gdyni Laboratoria Medyczne Bruss oraz spółka Invicta z siedzibą w Gdańsku.

Planowane jest również utworzenie pracowni wirusologicznych w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, a także Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki