Chorzy na koronawirusa będą diagnozowani szybciej. Przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej powstanie laboratorium. UG udostępniło sprzęt

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Na zdjęciu Izabela Szczygielska, Diagnosta Laboratoryjny i Specjalista ds. Systemu Zarządzania Jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.
Na zdjęciu Izabela Szczygielska, Diagnosta Laboratoryjny i Specjalista ds. Systemu Zarządzania Jakością - jedna z organizatorek pracowni diagnostyki koronawirusa w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz dwa termocyklery Light Cycler 480 II do oznaczania materiału genetycznego koronawirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym. Fot. Archiwum UG
Walka z koronawirusem będzie znacznie skuteczniejsza dzięki specjalistycznej aparaturze, którą Uniwersytet Gdański przekazał 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej w Gdańsku. Pozwoli ona na utworzenie laboratorium diagnostycznego przy placówce.

Na mocy porozumienia, które w imieniu uczelni podpisał rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, Uniwersytet Gdański przekazał specjalistyczną aparaturę, dzięki której przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku powstanie laboratorium. Pomogą w tym dwa termocyklery Light Cycler 480 II, dwie komory laminarne klasy BSL-2 oraz sprzęt uzupełniający.

Otrzymane oprzyrządowanie umożliwi izolację materiału genetycznego i identyfikację fragmentów genomu wirusa.Oznacza to zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów w kierunku koronawirusa i o wiele szybsze diagnozowanie chorych z Pomorza.

Wcześniej termocykler Light Cycler 480 II trafił z Uniwersytetu Gdańskiego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Jeszcze w tym tygodniu uczelnia przekaże również dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa. Pierwotnie aparatura ta służyła do badań naukowych i dydaktyki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed oraz na Wydziale Biologii UG.

Do tej pory testy na obecność koronawirusa wykonywano jedynie w Laboratorium Diagnostyki Medycznej przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) oraz Pracowni Diagnostyki Molekularnej Wirusa SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Decyzją Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, badania wykonuje również prywatna firma z Gdyni Laboratoria Medyczne Bruss oraz spółka Invicta z siedzibą w Gdańsku.

Planowane jest również utworzenie pracowni wirusologicznych w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, a także Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie