Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Przyczyny, objawy, leczenie. Gdynianka nagrała film o chorobie dwubiegunowej

Zaktualizowano 
kadr z filmu LIVING WITH BIPOLAR DISORDER
Choroba afektywna dwubiegunowa. "Gdy jestem szczęśliwa, jestem zbyt szczęśliwa. Gdy jestem smutna, jestem zbyt smutna" - mówi bohaterka nowego filmu nagranego przez Katarzynę Napiórkowską. Autorka kolejny raz mierzy się z ważnym tematem i robi to w sposób, który pomaga wielu osobom.

Katarzyna Napiórkowska zachwyca każdym swoim filmem. Tym razem na YouTube pojawił się film "LIVING WITH BIPOLAR DISORDER".

Od pierwszych sekund mamy wrażenie, jakbyśmy włączyli nagranie na VHS, które zostawił nam najbliższy przyjaciel w latach 90. Jakby to było jego wyznanie - coś, co tłumaczyłoby jego zachowanie, które nie zawsze rozumieliśmy.

Tłumaczyłoby to, że działo się z nim coś, czego do końca nie rozumiał sam - raz chciał nas widzieć często, wyjść z nami na miasto, pić, szaleć - innym razem nie mogliśmy się z nim skontaktować tygodniami. Humorzasty - moglibyśmy pomyśleć. Jednak problem mógł być dużo, dużo głębiej. O tym w swoim najnowszym filmie opowiada Youtuberka.

- Wiem, że to trudne, ale proszę, nie bój się mnie. Nie wybrałam tego. Jestem jak ty - próbuję jakoś dać sobie radę, gdy życie się rozpada. - mówi bohaterka kończąc swoje wyznanie.

Depresja. Objawy, które łatwo przeoczyć u naszych bliskich. Jakie są objawy depresji? Jak ją rozpoznać? Objawy zaburzeń depresyjnych

Kat Napiórkowska kolejny raz za cel obrała sobie trudny temat. Wcześniejsze filmy dotyczyły zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Tym razem zdecydowała się na chorobę afektywną dwubiegunową. Wielokrotnie w wywiadach przyznawała, że sama nie cierpi na zaburzenia psychiczne. Prócz nagrywania filmów zajmuje się prowadzeniem marki odzieżowej Midnightclothing.

Pod filmem na YouTube autorka opublikowała komentarz w którym wyznaje, że to jej ostatni filmik. Skupi się na innych działalnościach, natomiast tę kończy z powodu braku środków finansowych.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Przyczyny, objawy, leczenie. Gdynianka nagrała film o chorobie dwubiegunowej
kadr z filmu LIVING WITH BIPOLAR DISORDER

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się epizodami manii i depresji. Podczas pierwszego z nich osoba jest nadmiernie pobudzona, przekonana o własnej wspaniałości, nie może spać, bo każda jej myśl wydaje się jej wspaniała - jest niepokonana. Zbyt pochopnie i optymistycznie ocenia swoje możliwości, nawet gdy bliscy próbują sprowadzać ją na ziemię. Wówczas może reagować agresją.

I nagle, ktoś wyłącza światło - mówi bohaterka filmu.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Przyczyny, objawy, leczenie. Gdynianka nagrała film o chorobie dwubiegunowej
kadr z filmu LIVING WITH BIPOLAR DISORDER

Wyobraź sobie, że tracisz zainteresowanie wszystkim, co chciałeś robić

Później, gdy przychodzi epizod depresyjny, wpada w stan przeciwny - nienawidzi siebie, płacze, jest nerwowa, unika kontaktu z ludźmi. Zdarza się, że zupełnie nie pamięta swojego odmiennego stanu manii. Wpada w dół. Istnieje także podtyp choroby - rapid cycling, który polega na częstych epizodach następujących szybko po sobie w ciągu roku.

Dla osoby zmagającej się z chorobą dwubiegunową nie ma pośrednich - czuje ona albo ogromną radość albo smutek.

Choroba afektywna dwubiegunowa. Objawy depresji

Co to oznacza? Są to dwie skrajności. Osoba, u której występują zaburzenia depresyjne jest:

 • skrajnie zmęczona
 • smutna
 • ma myśli samobójcze
 • ogarnia ją niepokój
 • nie może spać bądź jest wciąż senna
 • utraciła zainteresowanie otoczeniem, ludźmi
 • nic ją nie cieszy
 • jest nerwowa
 • spędza mnóstwo czasu samotnie, często śpiąc i płacząc
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Przyczyny, objawy, leczenie. Gdynianka nagrała film o chorobie dwubiegunowej

Choroba afektywna-dwubiegunowa. Objawy manii

Z kolei podczas epizodu maniakalnego osoba chora

 • odczuwa nadmiar energii
 • jest przekonana o własnej wspaniałości
 • łatwo wpada w gniew
 • puszczają jej hamulce
 • charakteryzują ją nieprzemyślane i chaotyczne działania
 • nerwowość
 • drażliwość
 • ma także podwyższoną samoocenę i decyduje się na pewne działania wbrew bliskim, którzy z boku mogą trzeźwym okiem obserwować jej działania

DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. Wyjątkowy filmik gdynianki K...

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Margo

Myślałam, że nie da się skomentować, a jednak da się..

Mogę polecić pana Eckhart -a Tolle (np.https://www.youtube.com/watch?v=UZw6byj2KC8, https://www.youtube.com/watch?v=7L5KpTv206Y itd.), on uspokaja moje myśli, które też nie raz mi przysparzały wiele bólu.. Straty tego czy tamtego. Moje życie to gnój wg. tego co mówi rozum, jednak podniosłam się dzięki Niemu, podniosłam się dzięki znalezieniu nowego hobby (nauki języka ocego) i temu zawdzięczam swój sukces, że się nie poddałam (chociaż to bez znaczenia). Nikt Ci nie pomoże, jedyna pomoc jest u Boga i próbie zrozumienia czemu i po co tutaj jesteś. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie