Chore stawki na zdrowie

  Chore stawki na zdrowie

  Wawrzyniec Rozenberg

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcom powiatu gdańskiego być może wydłuży się droga do lekarzy specjalistów. Stanie się tak, jeśli medycy świadczący swoje usługi w przychodni przy ul. Grunwaldzkiej 25 nie będą w stanie udźwignąć nowych stawek czynszu za wynajmowane pomieszczenia. Lekarze właśnie się dowiedzieli, że ich miesięczna opłata za dzierżawę wzrosła sześciokrotnie, z 2 do 12 zł netto za metr kw.
  Sytuacja jest o tyle poważna, że pruszczańska przychodnia oferuje szeroki wachlarz usług na podstawie umów z Narodowym Funduszem Ochrony Zdrowia, czyli bezpłatnie dla osób ubezpieczonych. Na miejscu przyjmuje 12 lekarzy specjalistów, są prowadzone zajęcia rehabilitacyjne, działa laboratorium medyczne, protezownia, wykonywane są zdjęcia RTG. Wszędzie ustawiają się długie kolejki.

  Uchwała w sprawie podwyżek zapadła na sesji Rady Powiatu 27 czerwca, przy czym lekarze dowiedzieli się o niej dopiero, gdy naliczono im nowe stawki.


  - Nikt z nami nie konsultował przygotowywanych podwyżek - powiedziała jedna z lekarek, zastrzegając nazwisko do wiadomości redakcji. - Tymczasem stawki w Gdyni wynoszą złotówkę za metr kwadratowy powierzchni wynajmowanej przychodni. Natomiast nasi koledzy w Tczewie płacą po około 50 groszy. Tamci samorządowcy wiedzą, że leczymy głównie starsze osoby, którym niełatwo jeździć na wizyty do innego miasta.

  Najemcy podkreślają, że gdy zaczynali przyjmować w budynku przy Grunwaldzkiej, był on w kiepskim stanie. Konieczne stało się więc wykonanie remontów i zaadaptowanie pomieszczeń.

  - Zmiana stawek to tylko ich urealnienie - przekonuje wicestarosta Roman Chylewski. - Czynsz w wysokości 1,50 zł lub 2 zł za metr kw. był zbyt niski, biorąc pod uwagę kwoty, za jakie wynajmowane są lokale w Pruszczu Gdańskim.

  Po protestach lekarzy i dyskusji na wczorajszej sesji Rady Powiatu ustalono, że w sprawie czynszów odbędą się konsultacje z udziałem obu stron sporu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo