"Chopin nad wodami Motławy" w Gdańsku

dsZaktualizowano 
Wystąpi m.in. Arkadiusz Godziński
Wystąpi m.in. Arkadiusz Godziński mat. prasowe
Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na cykl recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy”, które odbywać się bedą w dniach 15-24 lipca.

Cykl „Chopin nad wodami Motławy” jest doskonałym pomysłem na spędzenie letnich wieczorów przy dźwiękach fortepianu. Corocznie w drugiej połowie lipca Foyer Salonu Gdańskiego zamienia się w tętniącą życiem i muzyką przestrzeń. I w tym roku zarówno turyści, jak i wielbiciele, wyjątkowego, muzycznego klimatu będą mogli przebierać wśród propozycji repertuarowej tego niezwykłego cyklu, który wpisał się już na stałe w kalendarz trójmiejskich imprez kulturalnych.

Pierwszy koncert 15 lipca o godz. 20.30 będzie w wykonaniu Anny Uszakowej. W programie: F. Chopin - 24 preludes op. 28, S., Rachmaninow - Sonata b- moll (2nd edition) oraz G. Gershwin - Rhapsody in blue (for piano solo). W kolejne dni zagrają - 16 lipca Paweł Rydel z repertuarem F. Chopina, Wawrzyńca Żuławskiego, 17 lipca Natalia Zalewska z repertuarem R. Schumanna, F. Chopina i M. Ravela. 18 lipca dzieła F. Chopina m.in. Polonez-Fantazja As-dur op. 61 oraz Polonez fis-moll op. 44 zagra Karol Gawroliński. Ten utalentowany pianista prowadzi intensywną działalność koncertową, wykonując recitale solowe, jak również muzykę kameralną w salach filharmonicznych, uniwersyteckich i innych.

Pomimo zamiłowania do muzyki F. Chopina, jego repertuar obejmuje utwory powstałe na przestrzeni kilku ostatnich wieków, włączając w to muzykę kompozytorów współczesnych, takich jak Andrzej Cwojdziński czy Paweł Mykietyn. We wtorek 19 lipca m.in. ballady F. Chopina zagra Evgeny Zaretsky, a w środę 20 lipca wystąpi Mikołaj Sikała - zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in. I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011) i I nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016). W jego wykonaniu usłyszymy m.in. przepiękne dzieło kompozytora E. Granadosa - Quejas, o La Maja y el ruiseñor (Dziewczyna i słowik) z cyklu Goyescas. Dwa kolejne dni to kolejni świetni pianiści - Adam Piórkowski i Arkadiusz Godziński. Uczeń Kordiana Góry - Adam Piórkowski jest laureatem licznych nagród na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, spośród których najważniejszymi są: II miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010), Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012), tytuł Laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013) oraz II nagroda i nagroda specjalna na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013).

Z kolei Arkadiusz Godziński wraz z bratem Sebastianem Godzińskim tworzy duet fortepianowy, w którym odniósł sukcesy na międzynarodowych konkursach w Paryżu (I nagroda), Krakowie (IV nagroda), Izabelinie (III nagroda), Rzymie (II nagroda), Gioia del Colle (II nagroda), Lwowie (II nagroda), Białymstoku (półfinał). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Ivan Klansky, Dora i Anastas Sławczew, Sivan Silver i Gil Garburg, Barbara Halska, Aldis Liepins. W sobotę 23 lipca dzieła F. Chopina zagra Michał Mossakowski.

Na zakończenie cyklu, w niedzielę 24 lipca usłyszymy świetny baryton Artura Rożka przy akompaniamencie pianistki Anny Mikolon. Artur Rożek wielokrotnie występował na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej, kreując główne partie w takich operach, jak Bunt żaków Tadeusza Szeligowskiego, Halka (wersja wileńska) Stanisława Moniuszki, Sen nocy letniej Benjamina Brittena, Il mondo della luna Josepha Haydna. Anna Mikolon, pianistka, podczas wielu kursów mistrzowskich, często nagradzana jako akompaniator na konkursach. Ma w swoim dorobku liczne publikacje i nagrania, m.in. miniatury fortepianowe Z. Noskowskiego i II sonatę fortepianową D. Szostakowicza. Prowadzi różnorodną działalność koncertową - kameralną i solową - współpracując zarówno z wokalistami, jak i z instrumentalistami.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie