Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choczewo. Elektrownia jądrowa. Porozumienie między samorządami

Alicja Choinka
Alicja Choinka
Elektrownia jądrowa Choczewo - podpisanie porozumienia.
Elektrownia jądrowa Choczewo - podpisanie porozumienia. Starostwo Powiatowe w Wejherowie/Facebook
Dziesięć lokalnych samorządów zobowiązało się do współpracy w zakresie powstania elektrowni atomowej na terenie gminy Choczewo. Sygnatariuszami porozumienia podpisanego w piątek, 11 lutego są powiaty: wejherowski, pucki i lęborski, a także sześć gmin wiejskich i jedna miejska z ich terenu.

Elektrownia jądrowa Choczewo - międzysamorządowe porozumienie

Współpraca samorządów zainicjowana została przez gminę Choczewo, na której terenie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zbudować ma pierwszą w Polsce elektrownie tego typu. Jak poinformowało starostwo powiatowe w Wejherowie, jednostki mają występować jako partner w kwestiach związanych z projektem, budową oraz eksploatacją inwestycji, a także działać w interesie mieszkańców w obliczu jej realizacji.

Porozumienie ma nas mobilizować do wspólnego działania w wielu sferach związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej. Chcemy uczestniczyć we wszystkich rozmowach, pomóc w planowaniu i dowiedzieć się jak ma wyglądać towarzysząca tej inwestycji infrastruktura. Zależy nam, aby ci którzy będą planować tę budowę wsłuchali się także w nasz głos, bo jesteśmy najbliżej mieszkańców i możemy dużo rzeczy podpowiedzieć – czytamy w wypowiedzi starosty wejherowskiego, Gabrieli Lisius.

Elektrownia jądrowa w Choczewie - porozumienie podpisało 10 samorządów!

Porozumienie podpisane zostało przez powiaty: wejherowski, pucki i lęborski, a także gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Łęczyce, Krokowa, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i jedną miejską – miasto Łeba.

Ideę zamierzamy wdrażać przy zachowaniu celów społecznych - w szczególności rozwoju. infrastruktury gminnej i powiatowej, rozwoju rynku. pracy i wysokiego poparcia społecznego wobec wszelkich etapów - od fazy projektowej, przez wdrażanie po eksploatację elektrowni - mówi Jarosław Białk, starosta powiatu puckiego.

Przypomnijmy, że 22 grudnia ub. r. do wiadomości podana została preferowana lokalizacja do budowy elektrowni jądrowej.

Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji, w których ta elektrownia mogłaby powstać, była dla Spółki w ostatnich latach priorytetem. W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalino” – mówi Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Jak podkreśliła spółka PEJ, badania poprzedzające wybór preferowanej lokalizacji, zrealizowane zostały na „niespotykaną dotąd w Polsce skalę”.

Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim – informuje.

Po zawężeniu do terenu Pomorza, dwie z lokalizacji – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino – poddane zostały jeszcze bardziej szczegółowym badaniom, które potwierdziły, że druga z wymienionych jest „najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi” wariantem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki