Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki medyczne

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Najtrudniejsze przypadki medyczne trafiły na tapet podczas spotkania chirurgów z całego Pomorza, które zorganizowano w Kościerzynie. Specjaliści omówili osiem nietypowych sytuacji, z którymi musieli zmierzyć się w swojej pracy w 2022 r.

Spotkanie chirurgów w Kościerzynie

Chirurdzy z całego Pomorza spotkali się w Kościerzynie, by omówić najtrudniejsze przypadki medyczne, z którymi musieli zmierzyć się w 2022 roku. Dyskusja poświęcona tej tematyce jest doskonałym sposobem na wymianę doświadczeń.

W wydarzeniu wzięło udział 70 specjalistów.

ZOBACZ TEŻ:
Operacja jak maraton. kto się przygotuje dotrze do mety. Prehabilitacja w gdańskim Szpitalu MSW

Przypadki roku - sympozjum

Sympozjum, podczas którego omawiane są „przypadki roku” jest już tradycją. Wydarzenie łączące ekspertów w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej po raz kolejny zostało zorganizowane na Kaszubach. Jego inicjatorem był dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich.

- W ramach tej organizacji zrzeszamy wszystkich chirurgów ogólnych województwa pomorskiego i cyklicznie organizujemy spotkania naszego towarzystwa. W ich trakcie poszczególne oddziały przedstawiają ciekawe przypadki w formie krótkiej prezentacji, co następnie jest komentowane i dyskutowane - mówi dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz.

Podczas spotkania zorganizowanego w Kościerzynie zaprezentowano 8 nietypowych przypadków medycznych, z którymi specjaliści musieli się zmierzyć w 2022 roku. Mówiono m.in. o przypadkowo wykrytej splenomegalii u pacjenta z otyłością patologiczną, wielonarządowej resekcji w zaawansowanym raku kory nadnercza, jak również o uporczywej biegunce po nieprawidłowym leczeniu chirurgicznym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej kościerskiego szpitala, dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lek. med. Piotr Wiśniewski i lek. med. Paweł Ulasiński w przygotowanym wykładzie pn. „Guz trzustki ciągłą pułapką diagnostyczną” swoją uwagę skupili na nieswoistości i szerokim spektrum objawów guzów trzustki, które w konsekwencji mogą wpłynąć na błędną interwencję medyczną. Podkreślono, że leczenie i diagnostyka nowotworów trzustki stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny.

- Wymieniamy doświadczenia, omawiamy trudne, nietypowe przypadki, z którymi mieliśmy do czynienia, uczymy się od siebie, a wszystko po to, żeby w przyszłości lepiej sobie z takimi przypadkami radzić - organizator sympozjum. - Wartość edukacyjna tego typu spotkań jest bardzo duża.

Tego rodzaju wydarzenia w znaczący sposób podnoszą wiedzę i umiejętności pomorskich zespołów chirurgicznych, co wprost przekłada się następnie na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki