Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chętnie korzystają z pomocy

Maciej Wajer
Od początku tego roku określona grupa mieszkańców naszego powiatu może korzystać z punktów porad prawnych, które są świadczone zupełnie za darmo. Zainteresowanie poradami jest bardzo duże.

Wśród mieszkańców naszego regionu, podobnie jak w całym kraju, nie brakuje osób, które mają kłopoty z interpretacją przepisów prawnych, a także z rozwiązywaniem spraw z zakresu prawa. Dlatego też z myślą o nich uruchomiono punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, z których można korzystać od początku tego roku.

W naszym powiecie mieszkańcy mają do swojej dyspozycji trzy takie punkty. Dwa z nich zlokalizowane są w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i prowadzone przez samorząd powiatu kościerskiego, natomiast trzeci obsługuje Kaszubski Instytut Rozwoju. Okazuje się, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi w naszym regionie jest bardzo duże. Do końca listopada tego roku, wspomniane punkty udzieliły łącznie ponad 660 porad prawnych. Najczęściej były one odwiedzane przez osoby bardzo młode - w wieku do 26 lat, a także osoby starsze, powyżej 65 roku życia.

- Ludzie korzystali zwykle z nieodpłatnych porad prawnych w godzinach popołudniowych - informuje Monika Wollik-Litwin, sekretarz Starostwa Powiatowego w Koście-rzynie. - Jeśli chodzi o poruszaną tematykę porad, to była ona głównie związana ze sferą prawa rodzinnego, a także spadkowego.

- Klientami naszego punktu byli najczęściej podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej z całego powiatu - dodaje Katarzyna Knopik, szefowa Kaszubskiego Instytutu Rozwoju. - Osoby młode interesowały się głównie zagadnieniami z zakresu prawa pracy i kodeksu karnego. Nie brakowało jednak pytań dotyczących uprawnień alimentacyjnych oraz rozwodów. Chcę również nadmienić, że ustawa nie uprawnia do pomocy osobom w toku sprawy sądowej, a te stanowiły dosyć sporą grupę ludzi, którzy zgodnie z przepisami nie mogli otrzymać odpowiedniej porady.

Warto jednak poinformować Czytelników o zmianach, które nadejdą wraz z nowym rokiem. Od 1 stycznia 2017 roku dwa punkty porad będą się mieścić, jak do tej pory, w PCPR przy ulicy Krasickiego 4, natomiast trzeci, prowadzony przez KIR, zlokalizowany będzie przy ul. Sikorskiego 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w budynku D. Na tym jednak nie koniec zmian.

- Od nowego roku uprawnioną do nieodpłatnej pomocy prawnej będzie również osoba, która jest w ciąży - dodaje Monika Wollik-Litwin. - Warunkiem uzyskania takiej pomocy będzie przedłożenie odpowiedniego dokumentu, który potwierdzi ciążę. Może to być np. zaświadczenie wydane przez lekarza. Natomiast w sytuacji kryzysowej lub w przypadku zdarzenia losowego, osoba taka będzie mogła złożyć zamiast wspomnianego dokumentu, oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o prawie do skorzystania z pomocy prawnej.

Na jaką pomoc od nowego roku będą więc mogły liczyć kobiety w ciąży? Jak się dowiedzieliśmy, pomoc prawna będzie udzielana w zakresie spraw związanych z ciążą, a także urodzeniem dziecka. Chodzi przede wszystkim o kwestie praw rodzicielskich oraz uprawnień pracowniczych. Wspomniana pomoc będzie również obejmować takie kwestie, jak poinformowanie o prawie do świadczeń rodzinnych z pomocy społecznej związanych z urodzeniem dziecka.

Ponadto będzie można zasięgnąć informacji na temat świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w związku z ciążą i urodzeniem dziecka. Trzeba też wspomnieć, że pracownicy działających punktów udzielą też wszelkich danych na temat uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, jeżeli będą one dotyczyć dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki