Chcesz zalesić swoje ziemie? Możesz dostać na to pieniądze

Edyta OkoniewskaZaktualizowano 
Już tylko do 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie pieniędzy na zalesienie gruntów

Coraz mniej czasu mają rolnicy, którzy chcą skorzystać z wsparcia na zalesienie w ramach działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”. Wnioski można składać już tylko do 1 sierpnia. Ten program to szansa szczególnie dla tych producentów rolnych, którzy prowadzą swoją działalność na słabych glebach.

- Większość mojego gospodarstwa znajduje się na glebach klasy 6 - mówi Marian, rolnik z powiatu kościerskiego. - Nic więc dziwnego, że zbiory są naprawdę fatalne i już wielokrotnie się zastanawiałem, czy nie lepiej byłoby posadzić las. Muszę tę kwestię bardzo dobrze przemyśleć, choć wiem, że na zastanawianie zostało mało czasu.

Jak się okazuje, wysokość wsparcia, które można uzyskać na posadzenie lasu wynosi od 5 tys. zł do 7,6 tys. zł na hektar i jest uzależniona m.in. od gatunków posadzonych drzew i nachylenia terenu. Dodatkowe pieniądze można otrzymać za zabezpieczenie uprawy leśnej przed zwierzyną. Jeżeli posadzony las zostanie ogrodzony, rolnik otrzyma dodatkowo 8,82 zł za metr bieżący ogrodzenia, natomiast stosując zabezpieczenie w postaci trzech palików może liczyć na dodatkową pomoc w wysokości 1132 zł/ha.

Jak podkreślają eksperci, zanim rolnik zdecyduje się na skorzystanie z takiej pomocy powinien sprawdzić w swoim urzędzie gminy, czy w planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, nie ma przeciwwskazań do zalesienia jego gruntu. Dopiero jeżeli okaże się, że nie istnieją żadne przeszkody natury formalnej, wówczas powinien złożyć wniosek do nadleśniczego o sporządzenie planu zalesienia. To bardzo ważne, bo kopia planu stanowi załącznik do wniosku o przyznanie wsparcia na zalesienie.

O tym, do kogo trafią pieniądze, zdecyduje punktacja. Im więcej punktów otrzyma wniosek, tym większe prawdopodobieństwo, że jego autor dostanie wsparcie na swoje przedsięwzięcie. Większe szanse będą mieli ci rolnicy, którzy zdecydują się na zalesienie gruntów położonych przynajmniej w części na: korytarzach ekologicznych, na gruntach zagrożonych erozją wodną, przylegających przynajmniej w części do śródlądowych wód powierzchniowych, które są o nachyleniu powyżej 12 stopni, czy chociażby przylegających do lasu lub obszaru zalesionego. Wnioski można składać do kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie