Chcesz pieniądze na małe przetwórstwo? Są do wzięcia, złóż wniosek

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com, AGW
We wrześniu ARiMR uruchomi następne z działań Programu Rozwoju Pbszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Rolnicy, małżonkowie rolników i domownicy ubezpieczeni w KRUS mogą ubiegac się o dotacje na "małe przetwórstwo".

Zainteresowani prowadzeniem własnej działalności przetwórczej będą mogli składać wnioski o wsparcie od 29 września do 28 października tego roku. Warunki, jakie trzeba spełnić, żeby uzyskać pomoc, to

1. Rozpoczęcie dzialalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych.

2. Rejestracja działalności przetwórczej po podpisaniu z Agencją umowy o przyznaniu pomocy, czyli po potwierdzeniu, że planowana inwestycja spełnia wymogi programu.

 

Wsparcie dotyczy takich sektorów przetwórstwa, jak: mleko, mięso, owoce i warzyw, zboża, ziemniaki, jaja, miód, len i konopie oraz rośliny oleiste i wysokobiałkowe.

 

Pieniądze będą przyznawane jako refundacja kosztów, które wnioskodawna poniósł na realizację inwestycji, jednak nie więcej niż 50%. "Wysokość wsparcia finansowego, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 w przypadku tej grupy beneficjentów wynosi 300 tys. zł. Wielkość pomocy przyznanej na realizację jednej operacji nie może być mniejsza niż 10 tys. zł", wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ramach PROW 2014-2020 na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój" przewidziano ok. 700 mln euro.

 

Do kosztów kwalifikowalnych zaliczyć można m.in.:
  • budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzonej działalności;
  • zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej;
  • zakup urządzeń służących poprawie ochrony środowiska.

 

Funduszy nie można dostać na zakup środków transportu, używanych maszyn, urządzeń lub sprzętu. Wnioskodawcom będą przyznzwane punkty i to ich suma zdecyduje o kolejności przysługiwania wsparcia. Kryteria premiują m.in. młodych rolników, innowacyjność operacji, uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości, przetwarzanie produktów rolnych pochodzących bezpośrednio od producentów ekologicznych.

 

Wnioski na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój"  należy składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR. 

 

Szczegóły i formularze na stronie arimr.gov.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Chcesz pieniądze na małe przetwórstwo? Są do wzięcia, złóż wniosek - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie